وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تهیه کود خانگی با مواد دورریز

بهترین زمان برای کود دهی گیاهان ماه‌های فروردین و مهر است؛ زیرا رشد گیاه در این زمان سریع‌تر انجام می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کود خانگی
همۀ دوستداران گل و گیاه می‌دانند که سلامت گیاهان به سلامت خاک بستگی دارد. غنی‌بودن خاک فاکتور بسیار مهمی است که باید با استفاده از کود آن را تقویت کرد. کودهای آماده معمولا حاوی موادی شیمیایی هستند که برای محیط‌ زیست زیان‌آور است.

انواع کود برای گیاهان آپارتمانی

در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی، از باغبان درباره نحوه آبیاری و کود دهی گیاه سوال نمایید. گیاهان علاوه بر آب احتیاج به غذا دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان آب دادید یکبار باید به آن غذا بدهید. در حالت کلی چهار نوع کود برای گلها و گیاهان خانگی در بازار موجود است.

کودهای شیمیایی به محصولات خوراکی گیاهی نفوذ می‌کنند و با مصرف انسان، وارد بدن می‌شوند. بیایید برای داشتن محیط زیست پایدار، از روش‌های کم‌خطر تری بهره ببریم.-  کود مایع: این کود به سادگی با آب مخلوط شده و به گیاه داده می شود.

- کودهایی به صورت پودر: قبل از آبیاری روی سطح گلدان می پاشیم و سپس گیاه را آبیاری می کنیم.

- کود به صورت قرص: کمی در سطح گلدان خاک را جابجا می کنیم و قرص را در آن قرار می دهیم و رویش را با خاک می پوشانیم.

- کودهای میله ای: کود میله ای شکل به سادگی در خاک گلدان قرار می گیرد و باعث تقویت خاک می شود.

مواد لازم برای تهیه کود خانگی

اگر خاکی که از آن استفاده می‌کنید، غنی‌ نباشد یا گیاهی دارید که مراقبت‌های خاصی نیاز دارد، استفاده از کود را به شما توصیه می‌کنیم. نیازی نیست کودهای گران‌قیمت بخرید؛ با موادی که در خانه دارید می توانید به آسانی کود درست کرده و با تقویت خاک گیاه عمر بیشتر و ظاهر شاداب‌تری به گیاهان بدهید.

برای داشتن باغچه‌ای خوب، علاوه بر خاک خوب، داشتن مواد مغذی ضروری است. نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد و کلسیم ازجمله ریزمغذی‌‌هایی هستند که گیاهان برای ادامۀ حیات به آنها نیاز دارند. اگر در تلاش هستید تا فضای سبزتان را گسترش دهید، دانستن اصول اولیه تهیه کود خانگی ضروری است. روش‌های زیادی برای تهیۀ کود خانگی وجود دارد. بسیاری از این مواد همین حالا هم در خانه و آشپزخانه‌تان پیدا می‌شوند:

تهیه کود خانگی از تفالۀ قهوه

پس از دم‌کردن و نوشیدن قهوه، به‌جای دورریختن تفالۀ آن، بگذارید خشک شود و از آن به‌عنوان کود گیاهی استفاده کنید. تفالۀ قهوه میزان درخور توجهی نیتروژن، پتاس و فسفریک اسید دارد.

روش‌های مختلفی برای استفاده از کود قهوه وجود دارد. می‌توانید تفاله‌ را روی سطح خاک بریزید، تفاله را ته گلدان بریزید یا گیاه را با قهوه آبیاری کنید. برای این کار تفالۀ قهوه را به‌مدت یک هفته در آب بخیسانید و از آن برای آبیاری استفاده کنید. این کود برای گیاهان دوستدار محیط اسیدی بسیار مناسب است. اگر گیاه آزالیا، ادریسی، رز، ماگنولیا، کاملیا، همیشه‌سبز، بلوبری، آووکادو، گوجه‌فرنگی یا درختان میوه‌دار نگهداری می‌کنید، با ساخت کود قهوه، به گیاهانتان جانی تازه دهید.

تهیه کود خانگی با نمک

یک قاشق غذاخوری نمک را در حدود سه‌ونیم لیتر آب حل کنید. این کود مقدار فراوانی از سولفور و منیزیم گیاهانتان را تأمین می‌کند. این مواد، به‌خصوص برای رز و گوجه‌فرنگی، مفید هستند. می‌توانید با تهیه کود خانگی نمک، از آن برای تقویت گیاهان داخل یا خارج خانه استفاده کنید.

تهیه کود خانگی از موز و پوست موز

موز میوه‌ای است که در تمام فصول در دسترس است و تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. ما این میوه را برای تأمین پتاسیم موردنیاز بدنمان مصرف می‌کنیم. شاید تعجب کنید که گل‌های رز هم عاشق پتاسیم هستند. زمانی که گیاه رز را می‌کارید، یک موز یا پوستش را در زیر خاک آن قرار دهید تا پتاسیم موردنیاز گیاه به‌خوبی تأمین شود. همچنین می‌توانید پوست موز را روی سطح خاک قرار دهید.

کود خانگی

تهیه کود خانگی از پوست تخم‌مرغ

گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگر برای داشتن زندگی سالم و سرحال، به تغذیه و جذب عناصر غذایی نیاز دارند. آبیاری منظم به تنهایی نمی‌تواند مواد مورد نیاز آنها را تأمین کند و به همین دلیل باید کود و مواد تغذیه کننده را برای این موجودات سبز به کار برد.

لیمو ترش در باغبانی خواص بسیاری برای گیاهان دارد. این ماده کمک می‌کند میزان اسیدی‌بودن خاک برای گیاهانی که محیط اسیدی را نمی‌پسندند، کاهش یابد. همچنین لیموترش سرشار از کلسیم است که ماده‌ای ضروری برای گیاهان محسوب می‌شود.

خبر خوب این است که پوست تخم‌مرغ هم خواصی مشابه لیموترش دارد. درست کردن کود خانگی با پوست تخم‌مرغ یکی از روش‌های راحت است. این ماده دارای نیتروژن و فسفریک اسید است که آن را به کود خانگی بسیار مناسبی تبدیل می‌کند. کلسیم ماده‌ای مغذی و حیاتی برای گیاهان است که به رشدشان کمک می‌کند. 

پوست تخم‌مرغ دارای کلسیم کربنات است ماده‌ای که درواقع نام علمی لیموترش است. گیاهان حجم زیادی از کلسیم موردنیازشان را از خاک می‌گیرند؛ پس برای داشتن گیاهانی شاداب‌تر، بهتر است کلسیم خاک همیشه تأمین باشد. پوست تخم‌مرغ را خرد یا پودر کنید و روی سطح خاک بپاشید.

یکی از موارد استفاده از پوست تخم مرغ، استفاده به عنوان کود برای گیاهان است. پوست تخم مرغ سرشار از کلسیم و دیگر عناصر مفید برای رشد گیاهان است، ابتدا پوست تخم مرغ را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید، سپس آن را بر روی خاک پهن کنید و سپس آن را کمی جابجا کنید، این کار را هر دو هفته یک بار انجام دهید.

یک مورد استفاده دیگر از پوست تخم مرغ، برای مبارزه با حشرات است، پوست تخم مرغ را جدا کنید و سپس آن را در اطراف سبزیجات و گل ها قرار دهید در این صورت کرم ها و حشرات از گیاهان دور می شوند. استفاده از یک لایه از پوست تخم مرغ خیس خورده با آب برای آبیاری گل های خانگی بسیار مفید است.

تهیه کود خانگی از پس‌مانده‌های سبزیجات

با استفاده از پس‌مانده‌های آشپزخانه و باغچه‌تان، خودتان کمپوست درست کنید. کمپوست مواد مغذی را به‌آرامی در خاک آزاد می‌کند. این یعنی باغچه‌ای که به‌خوبی با کمپوست تغذیه شده، می‌تواند یک تا دو سال بدون نیاز به تکرار یا اضافه‌کردن کود، گیاهان شادابی داشته باشد. کمپوست باعث حفظ رطوبت خاک هم می‌شود که برای حفظ باغچهٔ سبزیجات، در طول تابستان‌های گرم و خشک، بسیار ضروری است.

تهیه کود خانگی با ملاس

ملاس عصاره‌ای غلیظ، تیره و چسبناک است که درواقع محصولی جانبی در روند تولید شکر است. ملاس به‌شکل کمپوست مایع، تعداد میکروب‌ها و باکتری‌های مفید خاک را افزایش می‌دهد. این موضوع باعث رشد و سلامت گیاهان می‌شود. برای تهیۀ کمپوست مایع، یک تا سه قاشق غذاخوری ملاس را در سه لیتر آب حل کنید. می‌توانید از این محلول هفته‌ای یک بار استفاده کنید و رشد گیاهانتان را ببینید.


تهیه کود خانگی با خاکستر چوب

پاشیدن خاکستر چوب روی سطح خاک، کلسیم کربنات و پتاسیم گیاهان را تأمین می‌کند. به یاد داشته باشید که از زغال استفاده نکنید؛ این ماده برای گیاهان زیان‌آور است.

تهیه کود خانگی با امولسیون ماهی

زائدات ماهی‌ و آب آکواریوم ماهی خواص فراوانی برای گیاهان دارد. این کود از قسمت‌های زائد و شکم ماهی تهیه و با آب مخلوط می‌شود. صدها سال است که از این نوع کود در کشاورزی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که ساخت این کود چند هفته زمان می‌برد و ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد.

بشکه‌ای بزرگ را با دو قسمت آب و یک قسمت زائدات ماهی پر کنید. اجازه دهید این مخلوط به‌مدت ۲۴ ساعت باقی بماند. پس از گذشت این مدت، بشکه را با آب تازه پر کنید. درب بشکه را روی آن قرار دهید؛ اما سفتش نکنید. حدود سه هفته به محتویات بشکه استراحت بدهید. کود آماده است. برای هر ده متر مربع، می‌توانید حدود ده لیتر از این مایع استفاده کنید. اگر بتوانید بوی این کود را تحمل کنید، کود خانگی بسیار مغذی و مفیدی خواهید داشت.

 گل و گیاه

تهیه کود خانگی با چای سبز

چای سبز رقیق را می‌توانید برای آبیاری گیاهان استفاده و به‌این‌ترتیب به هیدرات‌کردن گیاهان کمک کنید. یک چای سبز کیسه‌ای را در هفت لیتر آب دم کنید و بگذارید خنک شود. سپس از این محلول برای آبیاری گیاهان استفاده کنید.

تهیه کود خانگی با سرکه

استیک اسید موجود در سرکه برای گیاهانی مثل گل رز، برخی گیاهان آپارتمانی و سبزیجات مفید خواهد بود. برای درست کردن کود خانگی سرکه، تنها کافی است یک قاشق غذاخوری سرکۀ سفید را با سه لیتر آب ترکیب کنید. هر سه ماه یک بار از این مایع برای آبیاری گیاهان استفاده کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

تهیه کود خانگی از کنجالۀ استخوان

با تهیه کود خانگی استخوان، هم از دورریزهای آشپزخانه استفاده کرده‌اید و هم گیاهان شاداب‌تری خواهید داشت. با جوشاندن اسکلت مرغ می‌توانید کود خانگی دیگری تهیه کنید.

ابتدا استخوان‌ها را حسابی تمیز کنید. استخوان‌ها را چندین ساعت بپزید. شعله را خاموش کنید و بگذارید محتویات قابلمه خنک شود. استخوان‌ها باید به‌قدری بپزند که حسابی نرم شوند و بتوانید آنها را به‌همراه آب در مخلوط‌کن پوره کنید. مادهٔ به‌دست‌آمده را در سطح پایین خاک و زیر گیاهان بریزید. تهیه کود خانگی کنجالۀ استخوان برای گوجه‌فرنگی و گیاهان گل‌دار بسیار مفید خواهد بود.

تهیه کود خانگی با چمن زده‌شده

اگر چمن طبیعی در حیاط منزلتان دارید، حتما پس از اصلاح چمن، از چمن‌ زده‌شده برای تهیه کود خانگی استفاده کنید. چمن کودی گیاهی است که مانع رشد علف هرز در باغچه می‌شود. همچنین این کود سرشار از نیتروژن است که برای گیاهان ماده‌ای ضروری محسوب می‌شود. چمن زده‌شده را در یک سطل بزرگ آب بریزید. پنج روز صبر کنید. سپس با اضافه‌کردن ده لیوان آب تازه به یک لیوان آب‌چمن، آن را رقیق و گیاهان را آبیاری کنید.

تهیه کود خانگی با علف هرز

بسیاری از علف‌های هرز هم نیتروژن فراوانی دارند که باعث می‌شود کودی عالی باشند. مشکل اینجا است که قطعا وقتی علف‌های هرز را از خاک بیرون می‌آورید، مایل نیستید آنها را به خاک بازگردانید. اگر از علف‌ها به‌صورت مستقیم استفاده کنید، دوباره علف‌های تازه‌ای در باغچه رشد خواهند کرد. پس راه‌حل چیست؟ چای علف هرز درست کنید! برای این کار، یک‌چهارم از یک سطل بزرگ را با علف‌ هرز پر کنید و روی آن آب بریزید. اجازه دهید علف‌ها یک یا دو هفته در آب خیس بخورند. وقتی رنگ آب مثل چای قهوه‌ای شد، گیاهان را با آن آبیاری کنید.

تهیه کود خانگی با کود حیوانی

مدفوع گاو، اسب یا مرغ مادۀ اصلی کود حیوانی است. این کود میزان فراوانی نیتروژن و دیگر مواد مغذی دارد؛ اما استفاده از آن به دقت بسیاری نیاز دارد. کود حیوانیِ تازه حالت اسیدی زیادی دارد و درواقع مواد مغذی آن بیش‌ازحد است و ممکن است باعث سوختن گیاهان شود.

بهترین کار، استفاده از کمپوست کود حیوانی است. ازآنجاکه مواد مغذی و حالت اسیدی این کمپوست رقیق‌تر می‌شود، می‌توانید از این کمپوست برای بهبود نگهداشت آب در خاک (بدون ایجاد مشکل برای گیاه) استفاده کنید. برای ساخت کود و کمپوست حیوانی نیازی نیست زمان چندانی صبر کنید. این کود خیلی سریع به اصلاح‌کننده‌ای عالی و بدون بو برای خاک تبدیل می‌شود.

تهیه کود خانگی با برگ درخت

به‌جای دورریختن برگ‌های پاییزی، آنها را برای باغچه‌تان جمع کنید. برگ‌ها غنی از مواد معدنی جزئی هستند که با کرم‌های باغچه مقابله می‌کنند، موجب حفظ رطوبت خاک می‌شوند و خاک‌های سنگین را سبک می‌کنند. به دو روش می‌توانید از این کود استفاده کنید: برگ را با خاک مخلوط کنید یا آن را به‌عنوان کود گیاهی به کار ببرید. با ساخت کود برگ درخت، هم به باروری گیاهان کمک می‌کنید و هم رشد علف‌های هرز را کاهش می‌دهید.

تهیه کود خانگی با ژلاتین

تهیه کود خانگی با استفاده از ژلاتین هم ممکن است. این ماده سرشار از نیتروژن است که به رشد و سلامت گیاهان کمک می‌کند. یک قاشق غذاخوری ژلاتین خالص را در آب گرم حل کنید و بعد سه لیوان آب سرد به آن اضافه کنید. ماهی یک بار از این مایع روی خاک بریزید.

طرز تهیه کود مایع فوری

گاهی پیش می‌آید که نمی‌خواهید هفته‌ها صبر کنید و زمان زیادی را به درست کردن کود خانگی اختصاص دهید. می‌توانید با استفاده از چای، کود مایع فوری درست کنید.

در یک تنگ بزرگ، یک قاشق‌ غذاخوری بیکینگ‌پودر، یک قاشق چای‌خوری آمونیاک، سه قاشق چای‌خوری پودر چای سرد فوری یا تی‌بگ و سه قاشق چای‌خوری ملاس بریزید. همچنین در ظرفی جداگانه سه قاشق غذاخوری ملاس، سه قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید ۳٪، یک‌چهارم پیمانه زائدات استخوانی خردشده، یک عدد پوست تخم‌مرغ خردشده و نصف یک پوست موز خشک‌شده را باهم مخلوط کنید و در تنگ بریزید. حالا به محتویات تنگ آب اضافه کنید و یک ساعت صبر کنید. کود مایع آماده است.

آمونیاک موجود در این کود، میزان نیتروژن را افزایش می‌دهد و چای با داشتن تانیک اسید، به گیاهان کمک می‌کند مواد مغذی بیشتری جذب کنند. اکسیژن این محلول از هیدروژن پراکسید تأمین می‌شود و موز هم پتاسیم لازم را فراهم می‌کند

نکته مهم: اگر هر چند وقت یکبار برای هر گلدان یک عدد قرص LD در آب حل نموده و به گلدان ها بدهید در رشد آنها تأثیر بسزایی دارد.

کود خانگی

تهیه کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان نیز مانند هر موجود زنده دیگر برای داشتن زندگی سالم و سرحال، به تغذیه و جذب عناصر غذایی نیاز دارند. آبیاری منظم به تنهایی نمی‌تواند مواد مورد نیاز آنها را تأمین کند و به همین دلیل باید کود و مواد تغذیه کننده را برای این موجودات سبز به کار برد.

همۀ دوستداران گل و گیاه می‌دانند که سلامت گیاهان به سلامت خاک بستگی دارد. غنی‌بودن خاک فاکتور بسیار مهمی است که باید با استفاده از کود آن را تقویت کرد. کودهای آماده معمولا حاوی موادی شیمیایی هستند که برای محیط‌ زیست زیان‌آور است.تهیه کود خانگی برای تغذیه گیاهان یکی از بهترین راهکارهایی است که سلامت گیاهان را تضمین می‌کند. خصوصا اگر باغچه کوچکی دارید که سبزی یا گیاهان خوراکی دیگری در آن کشت می‌دهید، کودهای خانگی انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند، زیرا دیگر مجبور نیستید با به کار بردن کودهای شیمیایی مواد مضر را وارد خاک کنید.

برای آنکه بتوانید مواد طبیعی را به درستی به عنوان کود گیاهی استفاده کنید، لازم است چند نکته ساده و البته طرز تهیه کود خانگی را بیاموزید.

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی با موز

موز یکی از میوه‌های مقوی و غنی از پتاسیم به شمار می‌رود و مقدار زیادی از ماده مغذی آن در پوستش وجود دارد. پتاسیم، ماده معدنی برای افزایش گلدهی گیاهان مناسب است و می‌تواند بخشی از مواد مورد نیاز گیاهی را تأمین کند. گیاه، پتاسیمی که به خاک اضافه می‌شود را به راحتی جذب می‌کند و مورد استفاده قرار می‌دهد. علاوه بر آن موز مقدار زیادی فسفر هم دارد. پس پوست موز گیاهان را تقویت می‌کند و فرآیند فتوسنتز را بهبود می‌بخشد. این کود خانگی کاملا دوستدار طبیعت است.

روش تهیه:
ابتدا پوست موز را به صورت نگینی خرد کنید و درون یک قابلمه بریزد. مقداری آب به قابلمه اضافه کنید تا حدی که پوست موز را کاملا بپوشاند. قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و صبر کنید تا مواد برای مدت ۱۵ دقیقه بجوشد. اجازه دهید قابلمه سرد شود و سپس مواد را از صافی رد کنید.

دو برابر حجم محلول آماده شده، آب اضافه کنید تا کود مایع رقیق شود. حالا می‌توانید این کود خانگی را روی سطح خاک گلدان‌ها بریزید. در روش دیگر می‌توانید پوست موز را خشک کنید، آن را بکوبید تا خرد شود و سپس پودر را به عنوان کود گیاهی به گلدان اضافه کنید.

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی با گزنه


برای استفاده از این کود خانگی، باید با گیاه گزنه دوغاب تهیه کنید. دوغاب در حقیقت یک عصاره محرک زیستی و تخمیر شده است که باعث رشد و تقویت گیاه می‌شود و مقاومت طبیعی آن را افزایش می‌دهد.

دوغاب گیاه گزنه به طور ویژه مواد غذایی بسیاری را به گیاه می‌رساند. این محلول تمام نیتروژن مورد نیاز گیاه برای رشد کافی را در اختیارش قرار می‌دهد و به علاوه به عنوان آفت‌کش و قارچ‌کش نیز عمل می‌کند.

روش تهیه:
ابتدا حدود نیم کیلوگرم گیاه گزنه تهیه کنید. به یاد داشته باشید که ریشه‌های گزنه جدا شده باشند. گیاه را خرد کنید و برای چند ساعت درون ۵ لیتر آب بدون کلر، بخوابانید. در نهایت محلول را از صافی رد کنید و به گیاه بدهید.

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی با قهوه

اگر از افرادی هستید که هر روز قهوه می‌نوشید، برایتان خبر خوبی داریم. زمانی که برای خودتان قهوه دم کرده‌اید، تفاله آن را دور نریزید. آنها را درون یک ظرف جمع کنید تا بتوانید استفاده دیگری داشته باشید. این قهوه مصرف شده به عنوان کود عمل می‌کند و برای گیاهانی که به خاک اسیدی نیاز دارند، مناسب است.

روش تهیه:
یک پیمانه تفاله قهوه را به همراه سه لیتر آب درون یک سطل یا طرف بریزید. دو تا سه روز صبر کنید. حالا می‌توانید این ترکیب را اطراف ریشه گیاه و درون خاک گلدان به کار ببرید.

البته می‌توانید به طور مستقیم هم کمی از تفاله قهوه را به گلدان اضافه کنید. ولی باید دقت داشته باشید که حجم آن زیاد نباشد و در استفاده آن زیاده‌روی نکنید، چرا که در این صورت خاک بیش از حد اسیدی می‌شود و ممکن است برای گیاه مضر باشد. برای آنکه خیالتان از بابت اسیدی شدن خاک راحت شود، تفاله قهوه را با مقداری تفاله چای مخلوط کنید.

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی با پوست تخم مرغ

پوسته تخم مرغ یکی از مواد طبیعی عالی و غنی از مواد معدنی به شمار می‌رود که می‌تواند به عنوان کود خانگی هم مورد استفاده قرار گیرد. این ماده از پوسیده شدن گیاه نیز جلوگیری می‌کند. مقدار زیاد کلسیم موجود در پوسته تخم مرغ، برای هر گیاهی مناسب است.

طرز تهیه:
پوسته تخم مرغ را در مکانی قرار دهید تا کاملا خشک شود. آنها را خرد و پودر کنید. حال می‌توانید این پودر را روی سطح خاک گلدان بریزید تا مواد مورد نیاز گیاه را تأمین کند.

کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی با خاکستر چوب

استفاده از خاکستر چوب به عنوان کود خانگی، بلوغ گیاهان را خصوصا در درختان میوه تسریع می‌بخشد. این ماده یک آفت‌کش فوق‌العاده است، ولی استفاده از آن برای افزایش pH خاک توصیه نمی‌شود. به یاد داشته باشید که خاکستر چوب را باید از چوب‌هایی انتخاب کنید که محافظت نشده هستند.

طرز تهیه:
برای تهیه این کود خانگی باید به سادگی خاکستر چوب را با آب رقیق و به خاک اضافه کنید. علاوه بر آن می‌توانید یک ساقه یا شاخه جدا شده را به لایه نازکی از خاکستر چوب آغشته و سپس درون خاک باغچه دفن کنید.

در انتها باید اشاره کنیم؛ با تغذیه گیاهان توسط کودهای طبیعی، از استفاده محصولات شیمیایی که گاهی بسیار سمی و خطرناک هستند، جلوگیری می‌شود. کودهای شیمیایی به محصولات خوراکی گیاهی نفوذ می‌کنند و با مصرف انسان، وارد بدن می‌شوند. بیایید برای داشتن محیط زیست پایدار، از روش‌های کم‌خطر تری بهره ببریم.

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین