تبیان، دستیار زندگی

مشکلات بارداری و شیردهی در دوران کرونا

اگر باردار هستید؛ در برابر ابتلا به عفونت‌های مختلف مقاومت کم‌تری دارید، همچنین اگر بیماری زمینه‌ای مانند آسم و بیماری قلبی داشته باشید در صورت ابتلا به کرونا شرایط سخت‌تری خواهید داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ویروس کرونا
این روزها ویروس کرونا افراد و خانواده‌های زیادی را تحت تأثیر خود قرار داده است. مطمئنا مادران باردار و شیرده باید بیشتر از افراد عادی، نکات بهداشتی را رعایت کنند. البته مادران سالم شیرده می‌توانند با خیال راحت‌تری به نوزادشان شیر بدهند؛ ولی مادران مشکوک به کرونا باید بیشتر مراقب باشند.

همانطور که می دانید اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا تماس نزدیک با فرد مبتلا به کرونا است و هنوز ثابت نشده که زن باردار در صورت مبتلا شدن به این ویروس می‌تواند آن را به جنین یا نوزاد خود انتقال دهد؛ با‌این‌حال، در موارد معدودی که اخیرا از نوزادان متولد‌شده از زنان مبتلا به ویروس کرونا مشاهده شده، آزمایش کرونای هیچ‌کدام از نوزادان مثبت نبوده است. همچنین، ویروس در مایع آمنیوتیک یا شیر مادر دیده نشده است.

اصلی‌ترین کار این است که هنگام مراجعه به منزل یا محیط کار بلافاصله با دقت و به صورت مرتب دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. البته نباید از تغذیه سالم و تقویت سیستم ایمنی بدن هم غافل شد. بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا و شکست‌دادن این بیماری باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد و تغذیه سالم نیز بهترین راه مقابله است.

آیا زنان باردار مبتلا به ویروس کرونا می‌توانند ویروس را به جنین منتقل کنند؟

تصور می‌شود ویروسی که بیماری کرونا را ایجاد می‌کند، عمدتاً از طریق تماس نزدیک با شخص آلوده و به وسیله‌ٔ ذرات تنفسی یا توسط سطوح آلوده به ویروس انتقال می‌یابد. این موضوع که آیا یک زن باردار مبتلا به کرونا می‌تواند ویروسی را که باعث کرونا می‌شود به وسیله‌ٔ سایر مسیرهای انتقال یعنی قبل، حین یا بعد از زایمان به جنین یا نوزاد خود منتقل می کند؟

هنوز گزارش‌های بسیار کمی دیده شده مادرانی که در حین بارداری به کرونا مبتلا شده‌اند، خطراتی مانند زایمان زودرس وجود دارد؛ با‌این‌حال، هنوز به‌صورت قطعی مشخص نیست که آیا این نتایج به بیماری مادر مربوط بوده‌ یا نه.

با‌توجه‌به داده‌های کمی که وجود دارد، در دیگر موارد بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا، مشکلات مربوط به زایمان مانند تولد نوزاد کم‌وزن و زایمان زودرس دیده شده است؛ به‌علاوه، سرماخوردگی و آنفولانزا با تب شدید در دوران ابتدایی بارداری، خطر بیماری‌های مادرزادی را افزایش می‌دهند. همچنین تولد نوزاد نارس و زایمان زودرس در مادرانی که در طول بارداری به دیگر انواع ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند نیز دیده شده است.

آیا زنان باردار مبتلا کرونا ریسک بالاتری برای عوارض دیگر بارداری دارند؟

علم پزشکی هنوز در مورد پیامدهای نامطلوب بارداری در زنان باردار مبتلا اطلاعاتی ندارد. از دست دادن جنین، شامل سقط جنین و زایمان جنین مرده، در مواردی از ابتلا به سایر کروناویروس‌های مرتبط، یعنی سارس و مرس، در طول بارداری مشاهده شده است. همچنین تب بالا در سه ماههٔ اول بارداری می‌تواند ریسک بروز برخی نقص‌های مادرزادی هنگام تولد را افزایش دهد.

نکته مهم: اگر باردار هستید، برای آرام ماندن و دور بودن از استرس، حتماً فاصله‌گذاری اجتماعی در طول بارداری را رعایت کنید.

تاثیر ویروس کرونا روی زنان باردار چیست؟

این ویروس جدید به همان اندازه که عموم افراد جامعه را آلوده می‌کند می‌تواند به زنان باردار هم منتقل شود، پس خطر ابتلای این زنان بالاتر نیست. از آن‌جایی که این ویروس به تازگی گسترش پیدا کرده و اطلاعات زیادی در مورد نوع رفتار آن وجود ندارد، نمی‌توان به درستی گفت که بر روی افراد باردار چه تاثیری خواهد گذاشت. 

انتظار می‌رود که این دسته از افراد نوع خفیف یا متوسط این بیماری با نشانه‌هایی مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه کنند. نوع شدیدتر این بیماری با نشانه‌هایی مشابه ذات الریه افراد مسن‌تر که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند یا افرادی که برای مدت‌های طولانی دچار بیماری‌های زمینه‌ای بودند را درگیر می‌کند.

چگونه می‌توان آزمایش مخصوص کرونا را انجام داد؟

فرآیند تشخیص ویروس کرونا به سرعت در حال تغییر است‌. در شرایط کنونی در صورت داشتن علایم بیماری در مراکز درمانی تست کرونا انجام خواهد گرفت. در حال حاضر نمونه‌ی مورد نظر برای آزمایش از ته حلق و یا بینی برداشته می‌شود. گاهی هم از فرد خواسته می‌شود که سرفه کند تا مخلوطی از بزاق و خلط گلوی او برای آزمایش برداشته شود.

تاثیر ویروس کرونا روی زنان باردار چیست؟

این ویروس جدید به همان اندازه که عموم افراد جامعه را آلوده می‌کند می‌تواند به زنان باردار هم منتقل شود، پس خطر ابتلای این زنان بالاتر نیست. از آن‌جایی که این ویروس به تازگی گسترش پیدا کرده و اطلاعات زیادی در مورد نوع رفتار آن وجود ندارد، نمی‌توان به درستی گفت که بر روی افراد باردار چه تاثیری خواهد گذاشت. 

انتظار می‌رود که این دسته از افراد نوع خفیف یا متوسط این بیماری با نشانه‌هایی مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا را تجربه کنند. نوع شدیدتر این بیماری با نشانه‌هایی مشابه ذات الریه افراد مسن‌تر که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند یا افرادی که برای مدت‌های طولانی دچار بیماری‌های زمینه‌ای بودند را درگیر می‌کند.

آیا امکان انتقال ویروس از مادر به نوزاد وجود دارد؟

همان‌طور در این مورد بسیار اشاره شده است، این ویروس جدید بوده و اطلاعات ما در مورد آن اندک است. در حال حاضر می‌دانیم که ویروس از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و در حال حاضر شواهدی در مورد انتقال ویروس از مادر مبتلا که در ماه سوم بارداری است به نوزاد  منتشر نشده است. 

ویروس کرونا چه اثری بر زنان شیرده دارد؟

هنوز درباره سرایت ویروس کرونا اطلاعات جامع و دقیقی وجود ندارد. انتقال ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر، از طریق قطرات تنفسی آلوده‌ای اتفاق می‌افتد که از عطسه یا سرفهٔ فرد بیمار تولید می‌شوند. در مطالعاتی که روی موارد معدود زنان شیرده مبتلا به ویروس کرونای جدید و ویروس‌های کرونای قدیمی مانند سارس انجام شده، هیچ ویروسی در شیر مادر دیده نشده است؛ با‌این‌حال، هنوز نمی‌دانیم آیا ویروس کرونا از طریق شیر مادر قابل‌انتقال هست یا خیر.

ابتلای مادر در دوران شیردهی برای کودک شیرخوار چه خطری دارد؟

هنوز هیچ شواهدی وجود ندارد که این ویروس در شیر مادران مبتلا به کرونا یافت نشود و هنوز در مورد انتقال ویروس از طریق شیر مادرهیچ اطلاعاتی وجود ندارد و از وجود ویروس در شیر مادران مبتلا به کرونا شواهدی یافت نشده است و در مورد انتقال ویروس ایجادکننده‌ٔ بیماری کرونا از طریق شیر مادر در یک زن مبتلا به آن وجود دارد یا نه، هنوز مشخص نیست!

ویروس کرونا

آیا امکان تغذیه با شیر مادر وجود دارد؟

بله، در حال حاضر شواهدی مبنی بر امکان انتقال ویروس از طریق شیر مادر وجود ندارد. در واقع مزایای تغذیه با شیر مادر بسیار بیش‌تر از معایب و خطر احتمالی انتقال ویروس است.

تنها خطری که وجود دارد این است که در هنگام شیر دادن، ارتباط مادر و نوزاد بسیار نزدیک شده و احتمال تماس با قطرات تنفسی مادر وجود خواهد داشت. در این زمان توصیه می‌شود که مادر دست‌های خود را شسته و با ماسک بینی و دهان خود را بپوشاند.

اگر تصمیم دارید که از شیر خود برای تغذیه نوزاد استفاده کنید موارد زیر را رعایت کنید:

اگر باردار هستید؛ در برابر ابتلا به عفونت‌های مختلف مقاومت کم‌تری دارید، همچنین اگر بیماری زمینه‌ای مانند آسم و بیماری قلبی داشته باشید در صورت ابتلا به کرونا شرایط سخت‌تری خواهید داشت.- پیش از لمس نوزاد، دوشیدن شیر و ریختن شیر درون بطری دست‌های خود را با دقت بشویید.

- در هنگام شیر دادن با ماسک جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید.

- از شخص شیرده دیگری بخواهید که به فرزند شما شیر بیش‌تری بدهد.

- اگر از شیر خشک استفاده می‌کنید، نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید. حتماً بطری را استرلیزه کنید و بعد کودک را شیر دهید.

راهنمای مادران شیرده مبتلا به بیماری‌های عفونی

شیر مادر در مقابل خیلی از بیماری ها از نوزادان محافظت می‌کند؛ فقط در موارد بسیار نادری، تغذیه با شیر مادر توصیه نمی‌شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها دستورالعمل خاصی درمورد شیردهی در طول بیماری‌های ویروسی مشابه سارس و مرس ندارد؛ اما در مواردی مانند آنفولانزا توصیه می‌کند که مادران مبتلا به آنفولانزا با رعایت کامل نکات بهداشتی به شیر دادن به نوزادشان ادامه دهند.

اطلاعات درمورد ویروس کرونای جدید بسیار کم است و مادران شیردهی که مبتلا به این ویروس هستند بهتر است برای تصمیم گیری درمورد شیر دادن به فرزندشان با پزشک مشورت کنند. البته این مادران بیشتر از دیگران باید نکات بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا را جدی بگیرند. نکاتی مانند شستن صحیح دست ها قبل از هر بار در آغوش گرفتن نوزاد و استفاده از ماسک در حین شیردهی (در صورت امکان). همچنین، هنگام دوشیدن شیر با شیردوش هم باید دست‌های خود را خوب بشویند و در صورت امکان، از فرد سالمی بخواهند که شیر دوشیده‌شده را به نوزادشان بدهد.

چگونه می‌توان خطر آلودگی به ویروس کرونا را کاهش داد؟

اصلی‌ترین کار این است که هنگام مراجعه به منزل یا محیط کار بلافاصله با دقت و به صورت مرتب دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. فرد باید تمام اقدامات پیشگیرانه را که برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا هم رعایت می‌کند را به دقت انجام دهد.

در صورت تماس با افراد مبتلا چه باید کرد؟

اگر باردار هستید و در ۱۴ روز گذشته به مناطقی سفر کرده‌اید که ویروس در آن شیوع زیادی دارد، یا با افرادی که به بیماری مبتلا هستند در ارتباط بوده‌‌اید و حالا مشکوک به ابتلا هستید، با نزدیک‌ترین پایگاه سلامت تماس گرفته و تاکید کنید که باردار هستید.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .