تبیان، دستیار زندگی

ابتلا به سرطان با رنگ کردن مداوم مو

افرادی زیادی وجود دارند که نه‌تنها به‌آراستگی ظاهری خود اهمیت می‌دهند، بلکه سلامتی نیز برای‌شان مهم است. خوشبختانه به‌نظر می‌رسد که رنگ‌کردن مو خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رنگ مو
رنگ کردن موها یکی از کارهای مربوط به زیبایی است که در بین زنان رواج دارد، اما آیا استفاده از این مواد شیمیایی خطر ابتلا به سرطان خون را در پی دارد؟

استفاده مداوم از انواع لوازم آرایشی و رنگ کردن موها جزء کارهایی است که بیشتر خانم ها بدون توجه به عوارض این مواد انجام می دهند و علاقه دارند تغییرات مثبتی را در چهره خود ایجاد کنند. اما رنگ کردن مو ها با استفاده از رنگ هایی که کاملا شیمیایی هستند بسیار مضر است و خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهد.

در انتها باید اشاره کنیم که اگر صرفا به دلیل تنوع و تغییر رنگ مو از این رنگ های شیمیایی استفاده می کنید، بهتر است کمی بیشتر حواستان را جمع کنید. ولی اگر موهای سفیدی دارید و به ناچار موهایتان را رنگ می کنید توصیه می کنیم به دنبال رنگ موهای طبیعی باشید و از رنگ کردن زیاد بپرهیزید.البته زمانی برای تهیه رنگ مو از مواد شیمیایی استفاده می شد، که در حیوانات به‌عنوان سرطان زا شناخته می‌شدند؛ به همین دلیل، این ماده شیمیایی از مواد اصلی تمام رنگ موها حذف شد.

بااین‌حال، کارخانه‌های تولیدکنندۀ رنگ مو از هزاران ماده شیمیایی مختلف در محصولات خود استفاده می‌کنند که ممکن است بعضی از این مواد سرطان زا باشند. پس باید دقت داشته باشیم که هر چقدر بیشتر در معرض مواد سرطان زا قرار بگیریم، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر خواهد شد.

مواد تشکیل دهنده رنگ مو

بارها و بارها در خصوص لوازم آرایشی و مضرات آن شنیده ایم و متخصصان به دفعات نسبت به این امر هشدار داده اند و جایگزین های مناسبی را برای کاهش استفاده از مواد آرایشی شیمیایی پیشنهاد داده اند ولی همچنان گرایش به سمت این مواد ادامه داشته و زیبا شدن به کمک این وسایل را بر سلامت خود مقدم می دانیم.

مو از جمله زیبایی هایی است که جلوه خاصی به چهره مرد و زن می بخشد. بخشی از لوازم آرایشی که در بازار خرید و فروش شده و در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند، برای حالت دادن مو  هستند. بررسی ها نشان می دهد ترکیبات موجود در این مواد که غالباً از تقویت کننده های کراتینی تشکیل شده اند بسیار مضر بوده و مواجهه طولانی مدت با این مواد می تواند باعث بروز سرطان پوست شود.

رنگ مو از جمله لوازم آرایشی است که بسیار مورد استفاده زنان قرار می گیرد. رنگ کردن دائم موها، افراد را در معرض خطرات بسیاری از جمله سرطان قرار می دهد. به همین دلیل، مصرف مداوم رنگ مو بخصوص رنگ های تیره، زنان را بیش از مردان در معرض ابتلا به سرطان خون یا سرطان غدد لنفاوی قرار می دهد.


کدام‌ یک از انواع رنگ مو خطرناک‌ترند؟

استفاده بیش از 9 بار در سال از رنگ مو، خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم را افزایش می دهد. سرطان لنفوم در سیستم لنفاوی بدن رخ می دهد.

سیستم لنفاوی شبکه ای از رگ هاست که بخشی از سیستم دفاعی بدن را تشکیل می دهد و سلول های ضدعفونت به نام لنفوسیت را جابجا و سلول های مرده را از بافت ها تخلیه می کند. همچنین اگر رنگ کردن مو زیاد انجام شود، احتمال بروز سرطان مثانه را افزایش می دهد. رنگ موها براساس مقدار تغییر رنگ مو و اینکه رنگ چه مدت روی مو ماندگاری دارد، به دو دسته تقسیم می‌شوند:

- رنگ موی اکسیداتیو: رنگ موی اکسیداتیو (دائمی) باید با ترکیبی از یک مادۀ اکسیدکننده مثل هیدروژن‌پرواکسید یا آمونیاک و یک مادۀ رنگی فعال شود. آمونیاک لایۀ خارجی ساقه مو را باز می‌کند؛ سپس مادۀ اکسیدکننده وارد ساقۀ مو می‌شود و با ازبین‌بردن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو، رنگ‌دانه‌های جدید را به ساقه مو وارد می‌کند. این روش رنگ موهای شما را به‌طور دائمی تغییر می‌دهد.

- رنگ موی غیراکسیداتیو: رنگ موی غیراکسیداتیو (نیمه‌دائمی یا موقت) از مادۀ دولوپر استفاده نمی‌کند. این رنگ مو به‌سادگی ساقه مو را می‌پوشاند یا رنگ می‌زند. ازآنجاکه این رنگ مو رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را از بین نمی‌برد، فقط موی شما را تیره‌تر می‌کند و نمی‌تواند آن را روشن کند. این نوع رنگ مو به دو دسته تقسیم می‌شود:

نیمه‌دائمی: این نوع رنگ در فاصلۀ کوتاهی به داخل ساقه مو وارد می‌شود و بعد از چند هفته یا پنج بار شست‌وشو، رنگ شسته می‌شود و از بین می‌رود.

موقت: این رنگ‌ها طوری طراحی شده‌اند که بعد از یک بار شست‌وشو از بین برود. اسپری‌های رنگی هالوین یا گچ مو نمونه‌هایی از این نوع رنگ مو هستند.

مواد شیمیایی موجود در رنگ موهای اکسیداتیو بیشتر از رنگ موهای غیراکسیداتیو است. این رنگ موها قوی‌ترند و پوست سرتان را بیشتر تحریک می‌کنند و مناطقی برای ورود رنگ به بدن شما ایجاد می‌کنند. بنابراین اگر این مواد شیمیایی سرطان زا باشند، خطر ابتلا به سرطان در استفاده از رنگ موهای اکسیداتیو بیشتر از رنگ موهای غیراکسیداتیو است.

 

گزینه های ایمن تر در خصوص رنگ مو

زمانی برای تهیه رنگ مو از مواد شیمیایی استفاده می شد، که در حیوانات به‌عنوان سرطان زا شناخته می‌شدند؛ به همین دلیل، این ماده شیمیایی از مواد اصلی تمام رنگ موها حذف شد.

عده ای بر این باورند مصرف رنگ موهای گیاهی که حاوی موادی چون حنا و رنگ های گیاهی هستند، بی خطر بوده ولی این مدل رنگ ها هم مشکلات خاص خود را دارند. بسیاری از رنگ های گیاهی تغییر رنگ محسوسی بر موها ایجاد نکرده و در نتیجه در مدت زمان کم تری نسبت به رنگ موهای شیمیایی روی موها باقی می مانند.

- حنا: حنا  یک رنگ موی طبیعی با پایه گیاهی است که تا ۶ هفته ماندگاری دارد.

- رنگ موی ارگانیک: شما می‌توانید رنگ موی ارگانیک بخرید، اما این رنگ موها هم دارای تعدادی ماده شیمیایی هستند که معمولا سنتزی (مصنوعی) هستند. ممکن است سایر مواد طبیعی به‌راحتی روی موهای شما بنشینند اما مواد شیمیایی آن به اندازۀ رنگ موهای معمولی قابلیت ایجاد سرطان را دارند.

- گرافن: جدیدترین جایگزین برای رنگ موهای غیرسمّی است. اسپری‌کردن این ماده یا شانه‌زدن آن روی موها، سبب ایجاد پوشش رنگی روی مو می‌شود. گرافن، برخلاف رنگ مو، آسیب شیمیایی به مو وارد نمی‌کند و تا ۳۰ بار شست‌وشو ماندگاری دارد. عیب این رنگ‌ها این است که فقط در رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای تولید شده است.

تا چه اندازه در معرض مواد سرطان‌زای موجوددر رنگ مو هستید:

چگونگی در معرض قرار گرفتن: افرادی که در سالن‌های آرایشی خدمات مربوط به رنگ مو ارائه می‌دهند، خیلی بیشتر از سایر افرادی که فقط موهایشان رنگ شده است، در معرض
 
هستند.

دفعات استفاده از رنگ مو: هر چه شما به دفعات بیشتری از رنگ مو استفاده کنید، بیشتر در معرض مواد شیمیایی موجود در آن خواهید بود.

رنگ موی مورد استفاده: رنگ موهای تیره‌تر مانند مشکی و قهوه‌ای حاوی مواد شیمیایی بیشتری هستند که ممکن است بیشتر از رنگ‌های روشن‌تر، سرطان‌زا باشند.

نکته مهم: به‌جز چند استثنا در ابتلا به انواعی از لنفوم غیرهوچکین، مدارک محکمی درباره ارتباط میان استفاده از رنگ مو و ابتلا به سرطان وجود ندارد. اگر خطر ابتلا به سرطان هم وجود داشته باشد، نگران‌کننده نیست. باوجوداین، اگر همچنان نگران هستید، تعداد دفعات و سال‌های استفاده از رنگ مو به‌ویژه رنگ موهای تیره را کم کنید تا خطر ابتلا به سرطان کاهش یابد.

در انتها باید اشاره کنیم که اگر صرفا به دلیل تنوع و تغییر رنگ مو از این رنگ های شیمیایی استفاده می کنید، بهتر است کمی بیشتر حواستان را جمع کنید. ولی اگر موهای سفیدی دارید و به ناچار موهایتان را رنگ می کنید توصیه می کنیم به دنبال رنگ موهای طبیعی باشید و از رنگ کردن زیاد بپرهیزید. 
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .