تبیان، دستیار زندگی

از فلسفه و اهداف ازدواج بیشتر بدانید (1)

چراهای زیبا برای ازدواج

ازدواج می تواند به دلالیل مختلفی اتفاق بیافتد اما برخی از آنها اهمیت بیشتری دارد که در هیاهوی زندگی این روزها کمرنگ شده است. دلیلی مثل یک دوست د اشتن سالم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواج
می‌خواهیم  كمی دقیق تر به ازدواج نگاه كنیم و به چند بعد آن به صورت جزئی تر بپردازیم و از فواید و ضرورتهای آن سخن بگوئیم. در این قسمت به بحث " تغذیه نیاز عاطفی"، " بزرگ شدن روح" و" تمرین محبّت كردن" می پردازیم.

تغذیه نیاز عاطفی:

نیازی در وجود انسان هست كه جایگزینی دیگر برای پاسخ دادن به آن نیاز جز ازدواج وجود ندارد و آن نیاز، نیاز عاطفی است.
انسان را از اینرو نام انسان نهاده‌اند كه نیاز به انس دارد و ریشه لغوی انسان از انس گرفته شده است، انسان با مؤانست با دیگران آرام‌تر می‌شود، هر چند كه انس حقیقی در انس با محبوب ازلی و ابدی است.
نیاز عاطفی، نیازی است كه انسان پس از پشت سر گذاشتن دوران كودكی و نوجوانی، وجود آن را ملموس‌تر احساس می كند و تفاوتی نمی كند كه انسان تا قبل از جوانی در فضای محبت آمیزی بزرگ شده باشد یا خیر، و هر چقدر انسان والدین مهربان و دلسوزی داشته باشد و هر چقدر برادران و خواهران مهربان و هر چقدر دوستان خونگرم و صمیمی داشته باشد، باز هم احساس می كند هنوز تشنه ی یك نفر دیگر است، تشنه محبت ورزیدن و مورد محبت قرار گرفتن.

نیاز عاطفی نیازی است كه حتی انسان وقتی در میان انسانهای مهربان هم قرار دارد وجود آن را حس می كند، احساس می‌كند یكی دیگر باید باشد تا با او راحت‌تر حرفهای دلش را بزند، محبتش را عرضه كند و مورد پذیرش آغوش باز دیگری قرار گیرد. و جالب اینجاست كه این عطش و نیاز را نسبت به جنس مخالف خود هم می بیند و در این میان، هیچ چیزی نمی تواند به این نیاز حقیقی و مهم، به طیبی و طاهری و گوارایی ازدواج، پاسخ دهد و بواسطه وجود این نیاز است كه وقتی انسان در كنار همسر قرار می‌گیرد، به انس و آرامش می رسد و این سكونت و آرامش نه یك امر مجازی و قرار دادی است، بلكه امری حقیقی و فطری است كه بر حسب خلقت ما طرح‌ریزی شده است.
و من آیاته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا الیها و جعل بینكم موده و رحمة انّ فی ذلك لایات لقّوم یتّفكّرون (روم / 21 )
((و از نشانه های او این است كه برای شما از جنس خودتان جفتی آفرید تا در كنار او آرامش یابید و میان شما مودت و رحمت قرار داد و در این كار نشانه هایی است برای كسانی كه تفكر می كنند)).

همسر، كسی است كه وجود ما را از تك بودن و تنها بودن، به یك وجود مجموعه‌دار و كاملتر شده تبدیل می‌كند و به واسطه همین تكمیل شدن و ارضاء شدن چند بعدی است كه وجود ما آرام‌تر و تسكین یافته‌تر می‌شود.


 تحقیقات علمی نیز نشان داده است كه متأهلین از لحاظ روحی و روانی دارای ضریب سلامتی بالاتری از افراد مجرد می‌باشند و میزان مفاسد و جنایتها و همچنین خودكشی‌ها در میان مجردها بیشتر از متأهلین است و این ناشی از این حقیقت است كه تأهل وجود روانی انسان را سالم‌تر و آرام‌تر می‌كند و جلوی خیلی از مفاسد ـ كه ناشی از ناآرامی و اضطراب روحی و روانی است ـ را می گیرد.

بزرگ شدن روح:

یكی از مهمترین نتایجی كه در اثر ازدواج حاصل می‌شود بیرون رفتن فرد از مدار فردیت خود و شكسته شدن نسبی اما قابل توجه حصار نفسانیت انسان است.
 ازدواج توأم با توجه به یك فرد دیگر ـ كه تا بحال غریبه بوده و یا حكم نامحرم داشته است ـ می باشد و این امری است مهم، چرا كه تا بحال جوان ما به جز وجود خود و آمال و آرزوهای خود فكری دیگر نداشته است، اما بواسطه ازدواج، یك نفر دیگر نیز در مدار برنامه ریزی و توجه او قرار می گیرد و حاضر است از وجود خود و داشته های خود به دیگری نیز عطا كند و به واسطه محبت و دوستی كه ایجاد می‌شود ((من)) وجودی فرد گسترش یافته و از مدار صرف خودبینی خارج می گردد و تلاش برای آسودگی، رفاه و آسایش یك نفر دیگر حكایت از بزرگ شدن روح فرد می كند ؛ چرا كه وی، یك نفر دیگر را تحت لطف قرار می دهد و بواسطه وی یك نفر دیگر زندگی راحت تری را تجربه می كند.

تمرین محبّت كردن:

در ازدواج یك اتفاق مهم دیگر می افتد و یا بایستی بیفتد و آن صمیمیت و دوستی بین دو نفر است و این یكی از اهداف مهم دین اسلام است كه افراد با هم دوست و صمیمی شوند.
خداوند در ازدواج چاشنی یك ارتباط محبت آمیز را با قرار دادن مودت و رحمت بین زوجین قرار داده است، بنابرین ازدواج یكی از بهترین زمینه ها برای تمرین محبت كردن ـ آنهم یك محبت حلال، طیب و مهمتر از همه واقعی ـ را فراهم می كند و همین تمرین محبت كردنها  كم‌كم انسان را و روحش را بزرگتر و رئوف‌تر می كند.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.
بخش همسان گزینی تبیان

منبع: برگرفته از كتاب " یك انتخاب مناسب " نویسنده: محمود یزدانی