تبیان، دستیار زندگی

چند توصیه برای مقابله با اضطراب ویروس کرونا

با حفظ آرامش و مدیریت استرس و اضطراب، تغذیه مناسب و رعایت نکات بهداشتی به جنگ با کرونا برویم...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
کرونا
با گسترش ویروس کرونا میزان نگرانی‌ها نیز از سرعت شیوع آن بیشتر شده و کاملاً طبیعی است که هر فردی نسبت به سلامت خود و خانواده‌اش مضطرب شده و  ابراز نگرانی کند.

نحوه مقابله با اضطراب و ترس از شیوع ویروس کرونا

بزرگنمایی ممنوع

ذهن ما عادت دارد تا چیزهای ترسناک و ناشناخته را دنبال نماید و آن را خطرناک جلوه دهد، این بخشی ذاتی از عملکرد ذهن ما انسان‌ها است. ما از تصور حمله گرگ‌ها به شدت وحشت زده شده و می‌ترسیم در صورتیکه احتمال حمله گرگ‌ها به انسان بسیار کمتر از احتمال تصادف با اتومبیل شخصی‌مان است. این در حالی است که هر روز از صبح تا شب برای رفت و آمد از آن استفاده می‌کنیم بدون اینکه بترسیم و یا وحشت زده باشیم. شیوع ویروس کرونا هم درست همانند این مثال است، بیماری خطرناکی که ممکن است سلامت تک تک ما را تحت تأثیر خود قرار دهد اما با رعایت بهداشت شخصی احتمال هجوم آن به بدن بسیار کاهش می‌یابد. طی مطالعات و تحقیقات صورت گرفته قربانیان بیماری آنفلوانزا بسیار بیشتر از ویروس کرونا است و میزان مرگ و میر ویروس کرونا حدود 2٪ است. به طور خلاصه آنفلوانزا به مراتب شایع‌تر است و بنابراین سالانه افراد بیشتری را نسبت به ویروس کرونا قربانی می‌کند. پس یادمان باشد که بزرگنمایی نکنیم.

متأسفانه جز رعایت بهداشت کاری از دست شما ساخته نیست پس سعی کنید که بر وضعیت روانی خود مسلط شوید. رادیو و تلویزیون را خاموش کنید، تلگرام، واتس آپ و اینستاگرام خود را برای مدتی قطع کنید تا سلامت روانی‌تان بیش از این در معرض تهدید قرار نگیرد.


رعایت اقدامات احتیاطی

هم آنفلوانزا و هم ویروس کرونا از طریق لمس، سرفه، عطسه و تماس دست آلوده با دهان و بینی و چشم‌ها منتقل می‌شوند پس اگر بیمار هستید در خانه مانده و به مدرسه یا محل کارتان نروید و اگر بیمار نیستید بهداشت شخصی را مراعات کرده و از نزدیک شدن و تماس با افراد بیمار خودداری کنید. دست‌هایتان را به مدت 20 ثانیه با آب گرم و صابون به صورت کامل بشویید و در صورت عدم دسترسی به آب حتماً از ژل یا محلول‌های ضدعفونی برای میکروب زدایی دست‌هایتان استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید در خانه بمانید. استرس بی مورد به خود راه ندهید و سعی کنید محیط زندگی را شاد و سالم نگه دارید تا هم به تقویت سیستم ایمنی بدن خود و هم اعضای خانواده‌تان کمک کنید.

سیستم ایمنی

از مهارت‌های مقابله‌ای استفاده کنید

ممکن است در اثر شیوع ویروس کرونا دچار اضطراب شده باشید مهم نیست که اضطرابتان ناشی از چه علتی باشد بگردید و ببینید در گذشته برای مهار اضطرابتان از چه راهکارهایی استفاده می‌کردید از آن‌ها کمک بگیرید. شاید خودتان را بیشتر مشغول نگه می‌داشتید یا افکارتان را کنترل می‌کردید، با یک دوست در رابطه با اضطرابتان صحبت می‌کردید یا از تکنیک‌های ذهن آگاهی و مراقبه استفاده می‌کردید الان هم می‌توانید با استفاده از همان تکنیک‌ها خودتان را به آرامش دعوت کنید.


محدود کردن دسترسی به اخبار ویروس جدید

متأسفانه جز رعایت بهداشت کاری از دست شما ساخته نیست پس سعی کنید که بر وضعیت روانی خود مسلط شوید. رادیو و تلویزیون را خاموش کنید، تلگرام، واتس آپ و اینستاگرام خود را برای مدتی قطع کنید تا سلامت روانی‌تان بیش از این در معرض تهدید قرار نگیرد. اخبار را از منابع اطلاعاتی مورد اعتماد پیگیری کنید. اخبار مبنی بر افزایش مرگ و میر، سقوط بازارهای سهام، کمبود ماسک و مواد ضدعفونی کننده که جز افزایش نگرانی برای شما بهره‌ای ندارد را کنار بگذارید.

جایگزین کنید

به جای گوش دادن به اخبار تکراری ناشی از افزایش شمار مرگ و میر و بهبود یافتگان ویروس کرونا به دنبال جایگزین‌های مناسب باشید مانند گوش دادن به موسیقی، ورزش کردن، کتاب خواندن، بازی با کودکان، گل کاری، تعمیر وسایل منزل و ...

تغذیه

پیروی از یک رژیم غذایی مناسب

یک رژیم متعادل غذایی را در پیش بگیرید و مایعات، میوه و سبزیجات زیادی میل کنید، خوب استراحت کنید و ورزش منظم روزانه را هرگز فراموش نکنید. برای تقویت سیستم ایمنی، بدن نیاز به دریافت ویتامین‌های گروه B و C و D بیشتری دارد. ویتامین‌های گروه B باعث تاثیرات شادی آور و حس آرامش بیشتری در فرد می‌شوند بنابراین در برنامه غذایی خود از سبزیجات، مغزها، میوه‌ها، ماهی‌ها و کربوهیدرات‌های پیچیده و همچنین دمنوش هایی مثل گل گاوزبان، بابونه و رزماری که به ایجاد آرامش و نشاط ما کمک می‌کند استفاده نمایید.


خوب بخوابید

تحقیقات ثابت کرده‌اند بی‌خوابی شبانه می‌تواند احتمال اضطراب را حدود ۳۰ درصد در افراد افزایش دهد. از سوی دیگر کم خوابی و استرس رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند به طوری که کم خوابی باعث افزایش استرس در طول روز و تأثیر منفی در عملکرد افراد دارد. بنابراین توصیه می‌شود 7 تا 9 ساعت خواب مفید داشته باشید.

در پایان به یاد داشته باید که این اولین بار نیست که هراس از شیوع بیماری‌های واگیردار در جهان موجی از وحشت به راه انداخته است و آخرین بار هم نخواهد بود پس با دیدی باز ضمن کنترل استرس و اضطراب خود، با رعایت بهداشت فردی، جمعی و تقویت سیستم ایمنی بدنتان به جنگ با انواع ویروس‌ها و بیماری‌ها بروید.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.