تبیان، دستیار زندگی

آیا ممکن است دو بار به ویروس کرونا مبتلا شویم؟

اخیراً موردی از ژاپن گزارش شده که تست کرونای فردی مبتلا به COVID-19 بعد از بهبود یافتن و دوره‌ی ریکاوری، دوباره مثبت شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
آزمایش کووید 19 مثبت
دانشمندان این روزها مدام در حال مطالعه روی COVID-19 هستند تا بتوانند یافته‌های هر چه بیشتری در مورد این ویروس جدید کرونا و رفتارهای آن به دست آورند؛ از اینکه این ویروس خودش را چگونه در بدن نشان می‌دهد گرفته تا اینکه چگونه بین افراد منتشر می‌شود.
برای درمان افراد مبتلا، بیماران مدتی تحت شرایط قرنطینه نگهداری و مراقبت می‌شوند و به طور کلی بعد از اینکه تست‌شان از جهت این بیماری چند بار منفی شد مرخص می‌شوند.
اما اخیراً موردی از ژاپن گزارش شده که تست کرونای فردی مبتلا به COVID-19 بعد از بهبود یافتن و دوره‌ی ریکاوری، دوباره مثبت شده است.
این زن حدوداً 40 ساله یک تور لیدر است که در ژانویه با توریست‌هایش از ووهان چین به ژاپن برگشته و در 29 ژانویه، تست COVID-19 او مثبت شده و در ششم فوریه مداوای کامل شده است.
این زن دو هفته بعد شروع به بروز علائمی کرده که باعث شده دوباره از او تست کرونا گرفته شود و برای دومین بار، تست COVID-19 او مثبت شده است.
همین مورد باعث شده احتمال ابتلای مجدد به COVID-19، با اینکه فرد یک بار به تازگی با این ویروس جنگیده است، به طور جدی مطرح شود. به راستی مسئله‌ی عفونت مجدد با COVID-19 تا چه اندازه واقعی و جدی است؟

آیا این زن ژاپنی دوباره به COVID-19 مبتلا شده است؟

کارشناسان می‌گویند هیچ چیزی واقعاً غیرممکن نیست چون همچنان تحقیقات زیادی در حال انجام هستند تا همه چیز را در مورد این ویروس جدید بدانند؛ اما در مورد عفونت دوباره، کارشناسان عقیده دارند احتمال سناریوهای دیگر بیشتر است.
Connor Bamford، یک ویروس‌شناس در موسسه Wellcome-Wolfson از دانشگاه Queen در بلفاست به یورونیوز گفته است: «احتمال اینکه این زن دوباره مبتلا به ویروس جدید کرونا شده باشد بسیار بسیار کم است». اما تأکید کرد که چیزهای زیادی در مورد این ویروس وجود دارد که هنوز نمی‌دانیم.
او گفت: «این مورد احتمالاً یک مورد بسیار نادر است، بنابراین تأثیر چندانی در این شیوع نخواهد داشت».
Fabienne Krauer، یک اپیدمیولوژیست در اسلو نروژ گفته است: «ما نمی‌توانیم متوجه شویم آیا این مورد یک عفونت دوباره است، مگر اینکه به طور یقین بدانیم این زن کاملاً درمان و پاکسازی شده بود».
او می‌گوید: «اگر این مورد طبق گزارش‌های ژاپن به همین صورت باشد که دو تست کرونای این زن در عرض یک ماه مثبت شده‌اند، پس ما نمی‌توانیم بفهمیم این مورد واقعاً عفونت مجدد است (ابتلای دوباره) یا یک عفونت پیوسته».

کارشناسان می‌گویند هیچ چیزی واقعاً غیرممکن نیست چون همچنان تحقیقات زیادی در حال انجام هستند تا همه چیز را در مورد این ویروس جدید بدانند؛ اما در مورد عفونت دوباره، کارشناسان عقیده دارند احتمال سناریوهای دیگر بیشتر است


آیا مورد گفته شده یک عفونت پیوسته است؟

پاسخ کوتاه این است: «می‌تواند این‌طور باشد».
Philip Tierno پروفسور میکروبیولوژی و پاتولوژی در دانشکده پزشکی نیویورک به یورونیوز گفت: «یک احتمال می‌تواند این باشد که این زن در واقع دچار بیماری شبه سارس بوده است؛ یعنی این ویروس مدت‌های طولانی در بدن او ساکن بوده بدون اینکه واقعاً او را مبتلا کرده باشد. سپس او احتمالاً دچار یک دوره بیماری خفیف دستگاه تنفسی فوقانی شده که سیستم ایمنی‌اش را هوشیار نکرده است و بعد تستی که روی او انجام شده نتوانسته است ویروس را که جایی در بدنش نهفته بود بگیرد و برای همین نتیجه منفی شده است. سپس او دچار عفونت شدیدتر سیستم تنفسی تحتانی شده است».

آیا احتمال دیگری وجود دارد؟

هم Tierno و هم Bamford خاطرنشان کردند که فقط با یک خطا در آزمایش، احتمال اشتباه وجود دارد.
Tierno می‌گوید: آزمایشات کامل و بدون خطا نیستند.
اما به گفته Bamford، حتی در صورت صحت آزمایشات انجام شده، این نگرانی‌ها درباره عفونت مجدد هنوز اولویتی ندارند.
وی گفت: ما باید این امر را مورد توجه قرار دهیم؛ اما فکر نمی‌کنم این چیزی باشد که اکنون باید نگران آن باشیم. در واقع اکثریت قریب به اتفاق موارد، ابتلای اولین بار افراد به این بیماری است و این موضوعی است که اکنون باید به آن بپردازیم.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.