تبیان، دستیار زندگی

پیشوازهای طه الفشنی

استاد «طه موسی حسن» مشهور به «طه الفشنی» از مبتهلان و قاریان قرآن کریم مصر در سال ۱۹۰۰ میلادی مطابق با ۱۲۷۹ هجری شمسی در شهر «فشن» از توابع استان «بنی سویف» دیده به جهان گشود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پیشوازهای طه الفشنی
زندگی نامه
وی اولین مؤذن مسجد امام حسین (ع) در قاهره بود و چنان‌ که آثار به‌ جای مانده از تلاوت‌ ها و ابتهالاتش گواهی می‌دهد، وی فردی نابغه و توانا در علم موسیقی بود، همچنین بر فنون و قواعد تلاوت قرآن کریم تسلط و چیرگی کامل داشت. این استاد تنها یک قاری قرآن نبود، بلکه حیاتش را به عنوان یک منشد و موشح آغاز کرد، در وجود این استاد گرایش‌ های دینی و علاقه‌ ای وافر به قرآن کریم وجود داشت که او را از مسیر خوانندگی و نوازندگی و انشاد و تواشیح به قرائت کشانید. طه الفشنی مبانی قرائت و حفظ قرآن کریم را در زادگاه خود آموخت و بدین‌ سان مدرک دوره ابتدایی را در سال ۱۹۱۶ میلادی مطابق با ۱۲۹۵ هجری شمسی دریافت کرد و پس از آن کل قرآن کریم را حفظ کرده و به مدرسه معلمان پیوست، وی همچنین موفق شد در سال ۱۹۱۹ میلادی مطابق با ۱۲۹۸ هجری شمسی به دانشگاه الازهر در قاهره بپیوندد.

ورود به رادیو
طه الفشنی در محضر استاد «سید درویش» كه حافظ قرآن بوده و به انشاد دینی اشتغال داشت نغمات قرآنی را آموخت، در آن زمان «سعید لطفی» مدیر وقت رادیوی مصر تلاوت زیبایش را در یكی از شب‌های ماه مبارك رمضان در مسجد امام حسین(ع) قاهره شنید و از او دعوت كرد كه به رادیو بیاید و از این طریق برای مردم به اجرای برنامه بپردازد.
وی همچنین در محضر استاد «علی محمود» شاگردی كرده و از او علم انشاد و مدایح نبوی را آموخت، وی همچنین به گروه تواشیح استاد علی محمود پیوست و پس از آن نیز در گروه تواشیح استاد «ابراهیم فران»، صاحب موشحات مشهور به اجرای برنامه پرداخت و پس از اندك زمانی فنونی مستقل بنا نهاده دارای گروه و اسلوبی مختص خود شد.
ایشان در سال ۱۹۳۶ وارد رادیو گردید. از بهترین و مشهورترین آثار برجای مانده از او می‌ توان «حب الحسین»، «یا ایهاالمختار» و «میلاد طه» را نام برد.
در سال ۱۹۶۳ میلادی و آن زمان که شبکه تلویزیونی در مصر افتتاح شد استاد طه الفشنی از اولین کسانی بود که در آن به تلاوت قرآن پرداخت و با صدای زیبا و ملکوتی خود عاشقان و تشنگان معارف ناب قرآنی را سیراب کرد.

طه‌ الفشنی؛ رئیس مجمع قراء مصر
طه الفشنی در ادامه فعالیت‌ های خود ریاست مجمع قراء قرآن كریم را به عنوان یكی از مشهورترین قاریان قرآن كریم چه از حیث تجوید و چه از حیث صوت و لحن عهده‌ دار شد و این زمانی بود كه وی یكی از قوی‌ ترین اركان عرصه تواشیح و مدائح نبوی به‌ شمار می‌ آمد.
صدای استاد طه الفشنی از زیبایی خاصی برخوردار است كه تأثیرگذاری تلاوت وی را در مخاطب دوچندان می‌كند، این استاد به طور معمول علاقه‌ مند است كه بیشتر در پرده صوتی خاص خود به تلاوت قرآن بپردازد و این امر نیز باعث می‌شود كه وی بتواند فرازهای بلند از آیات را با یك نفس بخواند.
طه الفشنی در تلاوت قرآن كریم یك و نیم اكتاو صوتی را به صورت كامل اجرا می‌كند و صدایش نیز از زنگ و طنین بسیار خوب و البته از مساحت صوتی به نسبت متوسطی برخوردار است.

وی به کشورهای زیادی برای تلاوت قرآن کریم مسافرت کرد و در واقع یکی از بهترین سفیران برای قرآن کریم بود، وی همچنین نشان‌ های لیاقت و درجه‌ های ممتاز کشورهایی که به آن‌ ها مسافرت می‌کرد و در آن‌ جا به تلاوت قران می‌پرداخت از دست رؤسای جمهور و وزیران آن کشورها دریافت می‌کرد. این استاد فن تلاوت قرآن کریم پس از برجا گذاشتن آثار ماندگاری در عرصه ابتهال مانند «حب الحسین» و «میلاد طه» سرانجام در سال ۱۹۷۱ میلادی به رحمت ایزدی پیوست.

              پیشوازهای طه الفشنی پیشوازهای طه الفشنی
نام اثر پخش آنلاین کد ایرانسل کد همراه اول کد رایتل
سوره حمد
پیشوازهای طه الفشنی
44169397710240059
یا ایها المختار
پیشوازهای طه الفشنی
441469631279-
یا ارض الحجاز
پیشوازهای طه الفشنی
441469531276-
شفای سینه ها
پیشوازهای طه الفشنی
441469431277-
صلوه علی رسول الله
پیشوازهای طه الفشنی
441469831275-
امام المرسلین
پیشوازهای طه الفشنی
441469731278-
حب الحسین
پیشوازهای طه الفشنی
4414477311184009065
ابن الکریم
پیشوازهای طه الفشنی
4414476643864009064

نحوه فعال سازی
همراه اول: ارسال کد آوای انتظار از طریق پیامک به شماره 8989
ایرانسل: ارسال کد پیشواز از طریق پیامک به شماره 7575
رایتل: فعال سازی سرویس با ارسال ON RBT به صورت پیامک به شماره 2020 سپس ارسال (کد راینواز+فاصله+ON) از طریق پیامک به شماره 2030

پیشوازهای طه الفشنی پیشوازهای طه الفشنی
پیشوازهای طه الفشنی کانال تلگرام پیشوازهای تبیان
پیشوازهای طه الفشنی کانال اینستاگرام پیشوازهای تبیان
پیشوازهای طه الفشنی لیست محصولات دفتر خدمات ویژه

آدرس: تهران - بلوار کشاورز - خیابان نادری - جنب حجت دوست - پلاک 12 - طبقه اول - دفتر خدمات ویژه موبایل
تلفن: 81202460، 81202566
پست الکترونیکی: MobileContent@Tebyan.com

تبیان پیشواز (پیشواز زندگی)
بخش محصولات تلفن همراه تبیان