تبیان، دستیار زندگی

طراحی بازی رومیزی- جلسه هفتم

«مراحل طراحی بازی رومیزی»
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : یگانه داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حال که مفاهیم اصلی و کلی طراحی بازی های رومیزی آشنا شدید، وارد مراحل طراحی بازی رومیزی می شویم. چیزی که از همه مهمتر است که این یک راهنمای کلی برای طراحی بازی رومیزی است و وحی منزل نیست! این مراحل صرفا برای نظم دهی به روند طراحی شماست و ممکن است بعضی از این مراحل اصلا رعایت نشود و یک بازی خوب هم طراحی شود. تمامی مراحل زیر باید بصورت گروهی انجام پذیرد. ارائه گزارش مراحل ساخت و تکامل بازی و نقش افراد گروه در طراحی و تولید آن که به عنوان یکی از شروط پذیرش در مسابقه طراحی رومیزی می باشد، بر اساس ساختار زیر باید ارائه شده و هر گروه مشخص نماید در هر مرحله و هر گام چه کرده است و اعضای گروه در این گام ها چه نقشی را ایفا کرده اند. این گزارش بصورت متن و تصویر از مراحل کار تهیه شده و بصورت پرینت شده در روز مسابقه به همراه نسخه نهایی شده بازی در اختیار داوران قرار می گیرد.
طراحی بازی رومیزی - جلسه هفتم
 مرحله اول: «یک ایده اصلی پرورش دهید.»
گام اول: یک مضمون خاص انتخاب کنید.
مضمونی که مورد علاقه تان هست را انتخاب کنید. یک مضمون خوب می تواند شما را در طراحی بازی بسیار کمک کرده و شما را چند گام در طراحی جلوتر بیاندازد. زیرا مضمون راهنمای خوبی برای انتخاب اجزای بازی و به کاربردن مکانیزم ها می تواند باشد. در این مسیر از بازی های موجود در این مضمون ها یا دیگر مضمون ها می توانید الهام بگیرید. 

گام دوم: هدف نهایی بازی را تعیین کنید.
قبل از اینکه وارد روش بازی و چیدن قوانین بازی شوید باید مشخص کنید که در نهایت بازی چه اتفاقی خواهد افتاد. برنده چه کسی خواهد بود؟ این هدف را می توانید از مضمونی که مشخص کردید به دست آورید. اگر مضمون شما کشاورزی است، قاعدتا می تواند هدف بازی مثلا کاشتن و درو کردن زمین باشد و برنده کسی باشد که زودتر از همه این کار را انجام دهد.

گام سوم: یک توصیف کوتاه از بازی خود بنویسید.
خلاصه ای از بازی را که شامل مضمون بازی و ایده اصلی بازی، تعداد بازیکنان و هدف بازی است، در چند جمله بنویسید. مثلا « این بازی یک بازی 3 نفره است که در آن بازیکنان کشاورزانی هستند که هر یک باید با داد و ستدی که انجام می دهند، زمین کشاورزی خود را بکارند. کسی برنده است که زودتر از همه کل زمین خود را درو کرده باشد.»
طراحی بازی رومیزی-جلسه هفتم
گام چهارم: سبک بازی خود را انتخاب کنید.
فهرستی از بهترین مکانیزم هایی که می توانند به بازی شما کمک کنند، تهیه نمایید. مشخص کنید که از چه نوع اجزای بازی ای می خواهید استفاده کنید. می خواهید بازیتان مهره و صفحه ای باشد یا یک بازی کارتی باشد؟ انتزاعی باشد یا مضمون دار؟ برای چه گروه سنی ای می خواهید بازی طراحی کنید و به نوعی می خواهید چقدر بازیتان پیچیده یا ساده باشد؟ تلفیقی از همه این موارد سبک بازی شما رو مشخص می کند.

 مرحله دوم: «روش بازی تان را طرح ریزی کنید.»
گام اول: مجموعه ای از قوانین و قواعد را تدوین کنید.
قوانین بازی را طرح ریزی کنید که با هدف اصلی بازی شروع می شود. چیدمان بازی و اجزای بازی که باید در اختیار بازیکنان قرار بگیرد، را مشخص کنید. سعی کنید در ابتدا روش بازی را ساده تر در نظر گرفته و بعد به گسترش آن بپردازید. ابتدا قواعد اساسی را طرح ریزی کنید و بعدتر سعی کنید اهداف ثانویه، رویدادهای تصادیفی و حتی مجازات ها را مشخص کنید. سعی کنید اساس بازی را شکل دهید و در آزمایش هایی که خودتان مکررا انجام می دهید آن را اصلاح کرده و از طرفی پر و بال دهید.

گام دوم: تعداد نفرات بازی را نهایی کنید.
بهتر است بازی به گونه ای باشد که با تعداد بازیکنان مختلف قابلیت بازی داشته باشد. البته چون تولید اجزای بازی هزینه بر است، در نهایت باید سقفی برای تعداد بازیکنان مشخص شود. اجزای بازی باید متناسب با تعداد بازیکنانی باشد که در بازی مشخص می شود. باید حواستان باشد که تعداد بازیکنان متاثر از مضمون بازی و مکانیزم هایی است که استفاده می کنید.

گام سوم: اجزای بازی خود را انتخاب کنید.
اجزای بازی را بر اساس نیاز روش بازی و نیز نگاهی به قیمت نهایی بازی انتخاب کنید.

گام چهارم
: شمای کلی اجزای بازی را طراحی کنید.
اجزای بازی اعم از صفحه بازی، کارت ها، نشانگر ها و ... را بصورت اولیه و شماتیک طراحی کنید به گونه ای که تمام روش بازی را بتوان روی آن انجام داد. شمای کلی یک دید اولیه از بازی به شما می دهد که روی همان می توان مدام اصلاحاتی را انجام داد. نوشته ها را خط زد و نوشته جدیدی نوشت یا به راحتی بخش هایی را برید و حذف کرد و قطعه ای چسباند و اضافه کرد.

 مرحله سوم: «بازی خود را تکمیل کنید.»
گام اول: برای بازی خود نام بگذارید.
نامی که انتخاب می کنید در بر دارنده مفهومی از مضمون انتخابیتان باشد. سعی کنید نامی انتخاب کنید که قبلتر روی بازی دیگری گذاشته نشده باشد. نام بازی یکی از اولین مشخصاتی از بازی است که می تواند مخاطب را به خود جذب کند. پس نام مناسب و جذابی انتخاب کنید و برای آن وقت بگذارید.

گام دوم: یک نمونه اولیه از بازیتان بسازید.
به وسیله ابزاری ساده یک نمونه از بازی خود را بسازید. این نمونه لزوما طراحی گرافیکی ویژه ای ندارد و دست ساز است. می توانید به جای تصویرسازی از تصاویر موجود استفاده کنید. می توانید از قطعات آماده ای چون دکمه، تشتک نوشابه، نخود و لوبیا و ... نیز کمک بگیرید. مهم این است که با این نمونه اولیه به راحتی دیگران بتوانند بازی کنند و کاملا روش بازی را بتوانند اجرا کنند.

گام سوم: بازیتان را در معرض آزمون قرار دهید.
از دوستان و آشنایانتان دعوت کنید تا با بازیتان بازی کنند. سعی کنید بیشتر از اینکه خودتان درگیر بازی شوید، به عنوان یک مشاهده گر بازی هایشان را بررسی کنید. نکاتی که به نظرتان می رسد را یادداشت کنید. بازخورد بازیکنان را حین بازی و پس از بازی بگیرید. قوانینی که دست و پا گیر هستند و یا مشکلی برای بازیکنان ایجاد می کنند را بنویسید. مکانیزم هایی که باید اصلاح شوند یا عوض شوند را در نظر بگیرید. در نهایت فهرستی از پیشنهادات اصلاحی را تنظیم کنید.

گام چهارم: بازیتان را اصلاح کنید.
براساس نکات جمع آوری شده در بازی آزمایی بازی تان را تغییر دهید و مجدد آن را به بازی آزمایی بگذارید و این چرخه را مکرر ادامه دهید تا مطمئن شوید که روش بازیتان مشکلی نداشته باشد و بازیکنان از آن لذت برده باشند. با گروه های مختلف بازی کنید و صرفا به دوستان و آشنایانتان اکتفا نکنید که معمولا به شما بازخورد مثبت می دهند. حیت سعی کنید جاهایی بازی را آزمایش کنید که حتی متوجه حضور شما به عنوان طراح نباشند و فکر کنند شما نیز مانند آنها بازیکن عادی هستید. بدین ترتیب شما نسخه های مختلف اصلاحی از بازی خواهید داشت که به نسخه نهایی بهینه خواهید رسید. چرخه آزمایش و اصلاح نیاز به صبوری دارد؛ زود خسته نشوید تا به نتیجه عالی برسید.

گام پنجم: از خبرگان و متخصصان حوزه بازی بازخورد بگیرید.
طراحان بازی با تجربه می توانند به شما بسیار کمک کنند. حتما از نظرات آنها استفاده کنید. در این دوره از مسابقات با برگزاری جلسه بازی آزمایی با حضور این نوع از طراحان سعی می کنیم این بازخورد را برای بازی تان فراهم کنیم.

مرحله چهارم: «بازی خود را برای تولید نهایی آماده کنید.»
گام اول: راهنمای بازی (Rule Book) بازی را آماده کنید.
متن راهنمای بازی را نوشته و آن را طراحی کنید. ساختار راهنمای بازی در درسنامه هشتم آورده شده است.
تصویرسازی و طراحی گرافیکی بازیتان را انجام دهید.

یکی از اعضای تیمتان که طراح یا نقاش است، تصویرسازی و طراحی گرفیکی اجزای بازی را انجام دهد. می توانید از تصاویر موجود نیز بهره ببرید. خلاقیت در طراحی گرافیکی مطمئنا می تواند یک بازی بسیار چشم نواز و دلچسب را به ارمغان آورد.

 گام دوم:
اجزای بازی را تهیه یا تولید نمایید.
اجزای بازی یا از اجزای موجود می باشد که می توانید آن را تهیه کنید و یا اجزایی که باید تولید کنید که می توانید با مواد مختلفی مانند چوب و فلز درستشان کنید. از فناوری های جدیدی چون چاپگرهای سه بعدی هم می توانید برای ساخت نمونه هایتان استفاده کنید.

گام سوم:
جعبه بازی را طراحی کنید.
هر محصول نهایی ای نیاز به بسته بندی دارد. بسته بندی اولین چیزی است که خریدار از یک محصول می بیند. هر چه بسته بندی خلاقانه تر و جذاب تر باشد، احتمال خرید هم بالاتر می رود. روی جعبه بازی یک تصویر یا طراحی مناسب و مرتبط با مضمون بازی یا تصویر خود بازی می تواند باشد و حتما نام بازی باید روی آن بصورت درشت نوشته شده باشد. تعداد بازیکنان، زمان بازی، گروه سنی بازیکنان، شعار بازی نیز معمولا روی جعبه درج می شود. پشت جعبه نیز خلاصه ای از روش بازی، داستان بازی و اجزای بازی آورده می شود.مطالب مرتبط:
قوانین عمومی مسابقات چالشی چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان
قوانین مسابقات طراحی بازی رومیزی چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

تلگرام جشنوارهکانال تلگرام جشنواره پروژه های دانش آموزی

سایت چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی


مطالب مرتبط:
طراحی بازی رومیزی - جلسه اول
طراحی بازی رومیزی - جلسه دوم
طراحی بازی رومیزی - جلسه سوم
طراحی بازی رومیزی - جلسه چهارم
طراحی بازی رومیزی - جلسه پنجم
طراحی بازی رومیزی - جلسه ششم
طراحی بازی رومیزی - جلسه هفتم
طراحی بازی رومیزی - جلسه هشتم
طراحی بازی رومیزی - جلسه نهم
طراحی بازی رومیزی - جلسه دهم

 تماس با ما
آدرس دبیرخانه: تهران - بلوار کشاورز - خیابان نادری - جنب حجت دوست - پلاک 12 - طبقه اول
مرکز ترنج - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
تلفن: 81202311، 81202303، 81202167

پست الکترونیکی: project@tebyan.com