تبیان، دستیار زندگی

طراحی بازی رومیزی - جلسه پنجم

«مکانیزم ها و انواع آن: بخش پایانی»
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : یگانه داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طراحی بازی رومیزی - جلسه پنجم
23) حذفِ بازیکن / بازیکنان (Player Elimination):
در این قبیل بازی‌ها، ممکن است یک بازیکن (یا چند بازیکن) از بازی حذف شده و بقیه‌ی رُقبا، بدون آن‌ها، به بازی ادامه دهند. به‌عنوام مثال، در بازی‌هایی همچون Risk یا Diplomacy، بازیکنِ شکست‌خورده و در بازی Monopoly، بازیکنِ وَرشکسته، از بازی حذف می‌شوند. در برخی بازی‌ها، بازیکنان با رسیدن به شرایطِ پیروزی، از بازی حذف می‌شوند و بقیه‌ی بازیکنان، به بازی ادامه می‌دهند؛ آخرین نفری که در بازی باقی مانده باشد، بازنده‌ی بازی خواهد بود -مانند Palace. باید توجه داشت که بازی‌های دونفره -مانند شطرنج- در این دسته قرار نمی‌گیرند.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
Eclipse، A Game of Thrones، Magic the Gathering و King of Tokyo

24)حرکت نقطه‌به‌نقطه (Point to Point Movement):
در این‌گونه از بازی‌های فکری، بر روی صفحه‌ی بازی، نقاط مشخصی وجود دارند که می‌توانند ‌توسط نشانگرها یا آدمک‌های بازیکنان اشغال شوند؛ مانند شهرهای روی نقشه. این نقاط، با خطوطی به یکدیگر متّصل شده‌اند و رفتن از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر فقط از طریقِ همین خطوط امکان‌پذیر است.  در چنین مکانیزمی، مُهره‌های مختلف نمی‌توانند آزادانه به هر منطقه‌ای وارد یا از هر منطقه‌ای خارج شوند بنابراین، استراتژی بازی پیچیده‌تر می‌شود.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
                                                                   :"Great Western Trail، The Voyages of Marco Polo و Risk

25) سنگ - کاغذ - قیچی (Rock-Paper-Scissors):
مکانیزم سنگ – کاغذ - قیچی نشانگرِ یک‌نوع سلسله‌مراتبِ دایره‌وار (و نه تراگذری) است که بر اَساسِ آن، مُهره‌ها یکدیگر را شکست داده یا بر یکدیگر فائق می‌آیند: الف از ب نیرومندتر است؛ ب از پ نیرومندتر است؛ پ از الف نیرومندتر است! دقیقاً به‌همان روشِ بازیِ کودکانه‌ی سنگ - کاغذ - قیچی!

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:         
                                                                                !:Sid Meyers Civilization، BattleCON، Yomi و Ciao

26) ساختِ مسیر - تشکیلِ شبکه (Route / Network Building):
در این دسته از بازی‌ها، عموماً یک یا چند شبکه وجود دارد - ساخته‌شده از خطوط متقاطعی که در محلّ تقاطع‌های‌شان گره‌ها (خانه‌هایی) وجود دارد- و بازیکنان تلاش می‌کنند تا با استفاده از مُهره‌های خودشان (یا با مُهره‌های خنثی)، بزرگ‌ترین و بلندترین زنجیره‌ی به‌هم‌پیوسته را تشکیل دهند و-معمولاً- مناطق مختلف را به یکدیگر متّصل کنند. البته بازی‌های اتّصال (Connection Games) که در آن‌ها باید نقاط ثابتِ روی صفحه را به یکدیگر متّصل کرد نیز دارای همین مکانیزم هستند.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
                                                                          :Terra Mystica، Power Grid، Steam و Ticket to Ride    
27) جمع‌آوری مجموعه (Set Collection):
بازی‌های Set Collection، بازیکنان را وادار می‌کند مجموعه‌ای از آیتم‌های مشخص را جمع‌آوری کنند. مثلاً در Bohnanza، بازیکنان گونه‌های مختلف لوبیا را درو و جمع‌آوری می‌کنند و در RA،  هدف، جمع‌آوری آثار باستانی و تاریخی است.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
 :Tzolkin، Keyflower، Lords of Waterdeep و Pandemic Legacy

28) انتخاب عملیات هم‌زمان (Simultaneous Action Selection):
در این بازی‌ها، همه‌ی بازیکنان هم‌زمان و به‌شکل مخفیانه، عملیاتی را که می‌خواهند انجام دهند، انتخاب می‌کنند و سپس همه هم‌زمان عملیات انتخابیِ خود را افشا می‌کنند. ترتیب و چگونگیِ انجام چندین عملیات انتخاب‌شده و میزانِ امتیازآوریِ آن‌ها را قوانینِ بازی تعیین می‌کند.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها: 
               :Twilight Struggle، Gloomhaven، 7 Wonders، Blood Rage

29) قصّه‌گویی یا داستان‌سرایی (Storytelling):

در بازی‌های داستان‌سرایی، ایده‌ها، نوشته‌ها یا تصاویری الهام‌بخش در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد و بازیکنان باید با استفاده از آن‌ها، داستانی را خلق کنند. در بازی Once Upon a Time مجموعه‌ای از واژه‌ها و در بازی Rory’s Story Cubes، نشانه‌هایی مُبهم، برای قصّه‌گویی در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند. در بازی‌هایی همچون Snake Oil و Big Idea، بازیکنان باید محصولی تولید کنند که غالباً در قالب یک داستان کوتاه یا یک تصویر است. در برخی‌از بازی‌ها، مانند Tales of the Arabian Nights، بازیکنان داستانی را خلق نمی‌کنند بلکه داستانی را از درونِ آن و به‌عنوانِ یکی‌از کاراکترهای قصّه تجربه کرده و پایان آن را به‌شکل مورد نظر خود تغییر می‌دهند.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
، Dead of Winter، Above and Below، Robinson Crusoe و Imagidice

30) چیدمانِ کاشی (Tile Placement):
قطعاتی خاص در بخش‌هایی خاص از صفحه‌ی بازی چیدمان می‌شوند تا امتیازاتی را نصیبِ بازیکن کنند. در این مکانیزم، معمولاً اهمیتِ این چیدمان، به پیوستگیِ بین کاشی‌های (قطعات) هم‌نوع یا هم‌خانواده یا هم‌عملکرد است و بزرگی گروه‌هایی که تشکیل می‌شوند، امتیازات پیروزی‌بخش را تعیین می‌کند. یکی‌از مشهورترین و برجسته‌ترین بازی‌های چیدمان کاشی، بازی Carcassone است که در آن، بازیکنان، با تشکیل مناطق بزرگ شهری، کشاورزی و غیره، امتیاز کسب می‌کنند.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها: 
Terraforming Mars، Caverna، Castle of Burgundy، Mage Knight و Great Western   Trail و KingDomino
31) داد و ستد (تجارت) (Trading):
در این بازی‌ها، بازیکنان می‌توانند آیتم‌های مختلف را باهم ردّ و بدل و معامله کنند. مثلاً در Bohnanza، گونه‌های مختلف لوبیا را معامله می‌کنند و در Catan، مسأله‌ی اصلی، داد و ستدِ منابع اولیه است.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
                            : Pandemic Legacy، Twilight Imperium، Dead of Winter، Junta و  Lords of Vegas               
 32) مراحل بازی متغیر (Variable Phase Order):
ساده‌ترین توضیح در مورد این مکانیزم، این است که هر نوبت بازی، لزوماً مانند نوبت‌های قبلی بازی نمی‌شود. اکثر بازی‌هایی که عملیات محدود و نوبت‌های غیرثابت دارند، در این دسته قرار می‌گیرند. البته کارکرد نوبت متغیر بازیکنان با مراحل بازی متغیر متفاوت است. به‌عنوان مثال، در بازی Puerto Rico، هر نوبت بازی کاملاً متفاوت است. بسته‌به این‌که کدام بازیکن، انتخابِ نقش را آغاز کرده و هر بازیکن، کدام نقش را انتخاب می‌کند، ممکن است مجبور شوید عملیات ساخت‌وساز خود را خیلی زودتر از آن‌چه که گمان می‌کردید، آغاز کنید. در برخی بازی‌ها ممکن است حقّ شرکت در یک یا چند عملیات، از شما گرفته شود.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها: 
:Terra Mystica، Eclipse، Five Tribes و Twilight Imperium

33) نیروهای مختلف (متغیر) بازیکنان (Variable Player Powers):
در این دسته از بازی‌ها، بازیکنان یا نیروهای متفاوتی دارند یا این‌که برای رسیدن به پیروزی، باید راه‌هایی متفاوت را طی کنند. به‌عنوان مثال، در بازی Ogre، یکی‌از بازیکنان، یک قطعه‌ی بسیار قدرتمند را در اختیار دارد و دیگری، با تعداد زیادی از قطعات ضعیف‌تر بازی می‌کند؛ در نتیجه، نیروهای آن‌ها باهم برابر می‌شود. در بازی Here I Stand، هر بازیکن، یک نیروی سیاسی را در اختیار دارد که راهش برای رسیدن به پیروزی، با دیگران متفاوت است: یکی از راه لشگرکشی نظامی وارد می‌شود، دیگری از راه نفوذ مذهبی و اعتقادی و دیگری...

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها: 
:Pandemic Legacy، Gloomhaven، Terra Mystica، Terraforming Mars و Scythe

34) رأی‌گیری (Voting):
رأی‌گیری به بازیکنان اجازه می‌دهد که سرنوشت و نتیجه‌ی برخی رویدادها و اتفاقات مشخص بازی را تعیین کنند یا هدفی برای برخی عملیات موجود در بازی در نظر بگیرند. ممکن است رأی همه‌ی بازیکنان هم‌سنگ و هم‌ارز یکدیگر نباشد؛ همچنین، گرفتنِ حقّ رأی از برخی بازیکنان -طبق قوانین بازی- می‌تواند تاکتیکی موثر برای رسیدن به پیروزی باشد.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها: 
:Dead of Winter، Dixit Journey و The Resistance

35) گماشتنِ کارگر (جای‌گذاریِ آدمک) در صفحه (Worker Placement):
عنوان دقیق‌ترِ این مکانیزم،  Action Drafting می‌باشد. در این بازی‌ها، بازیکنان باید یک عمل از مجموعه‌ی عمل‌هایی را که می‌توانند انجام دهند، انتخاب می‌کنند. این کار معمولاً به‌نوبت انجام شده و بازیکن، در هر نوبت، یک عمل را انتخاب می‌کند. در بازی‌های   Worker Placement، هر بازیکن، تعدادی مُهره (آدمک یا توکن) در اختیار دارد که با قرار دادنِ آن‌ها در منطقه‌ی عملیاتی مورد نظر خود، اجازه پیدا می‌کند که عملیات مربوط به آن منطقه را انجام دهد.

* بهترین و مشهورترین نمونه‌ها:
 Caverna، Agricola، Stone
:Age، Alchemists، Tzolkin، Keyflower و The_Voyages_of_Marco_Polo
مطالب مرتبط:
قوانین عمومی مسابقات چالشی چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان
قوانین مسابقات طراحی بازی رومیزی چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

تلگرام جشنوارهکانال تلگرام جشنواره پروژه های دانش آموزی

سایت چهاردهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی


مطالب مرتبط:
طراحی بازی رومیزی - جلسه اول
طراحی بازی رومیزی - جلسه دوم
طراحی بازی رومیزی - جلسه سوم
طراحی بازی رومیزی - جلسه چهارم
طراحی بازی رومیزی - جلسه پنجم
طراحی بازی رومیزی - جلسه ششم
طراحی بازی رومیزی - جلسه هفتم
طراحی بازی رومیزی - جلسه هشتم
طراحی بازی رومیزی - جلسه نهم
طراحی بازی رومیزی - جلسه دهم

 تماس با ما
آدرس دبیرخانه: تهران - بلوار کشاورز - خیابان نادری - جنب حجت دوست - پلاک 12 - طبقه اول
مرکز ترنج - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
تلفن: 81202311، 81202303، 81202167

پست الکترونیکی: project@tebyan.com