سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بنا به نقل نویسنده "وقایع الایام" نزول كتاب آسمانی "انجیل" بر حضرت عیسی بن مریم(ع) در روز سوم ماه رمضان واقع گردید،(1) ولی ابن كثیر در یك روایت، نزولش را سیزدهم(2) و در روایتی دیگر در روز هیجدهم ماه رمضان دانسته است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نزول كتاب آسمانی انجیل بر حضرت عیسی(ع)

زول کتاب آسمانی انجیل برحضرت عیسی(ع)

مناسبت سوم رمضان

بنا به نقل نویسنده "وقایع الایام" نزول كتاب آسمانی "انجیل" بر حضرت عیسی بن مریم(ع) در روز سوم ماه رمضان واقع گردید،(1) ولی ابن كثیر در یك روایت، نزولش را سیزدهم(2) و در روایتی دیگر در روز هیجدهم ماه رمضان دانسته است.(3)

پس از عروج حضرت عیسی(ع) به آسمان، كتاب مقدس "انجیل" دستخوش تغییر و تحول و حتی نابودی گردید. تا این كه نخستین كتابی كه به نام "انجیل" به قید كتابت درآمد، "انجیل ماركیون" بود، كه حدود 134 سال پس از میلاد مسیح(ع) در آسیای صغیر و یا در یونان تألیف گردید.

پس از آن، كتاب های دیگری از سوی مبلغان و پیشوایان مذهبی به نام "انجیل" تألیف شد.(4)

در قرن چهارم میلادی، پس از گرایش "كنستانتیس اول" امپراتوری روم به مسیحیت، كلیسای مسیحیت با تشكیل انجمنی به بحث و بررسی درباره انتخاب كتب معتبر و مقدس مسیحیت پرداخت و از میان بیش از 160 انجیل و رسائل و تواریخ مربوط به مسیحیت كه در كلیساها و مجامع مذهبی قرائت می شد، تنها 27 كتاب را برگزید و آن ها را در مقابل تورات كه به "عهد عتیق" معروف بود،"عهد جدید" نامیدند.(5)

از میان این 27 كتاب، چهار كتاب در میان مذاهب مختلف مسیحیت به عنوان انجیل برتر شناخته شد، كه عبارتند از: انجیل متی، انجیل مرقس، انجیل لوقا و انجیل یوحنا. تمامی این كتاب ها، ده ها سال پس از عروج مسیح(ع) گردآوری شدند.(6)

گفتنی است كه از میان كتاب های مقدس مسیحیان، "انجیل برنابا" كه خود "برنابا = BARNABAS" از حواریون حضرت مسیح(ع)، نویسنده آن بود، مطالبش با متون تاریخی مطابقت داشت و با اخبار قرآن مجید درباره حضرت عیسی(ع) و داستان های وی موافقت زیادی داشت، ولی به عللی مورد تصویب كلیسای مسیحیت قرار نگرفت و از گردونه خارج گردید.(7)

به هر روی، آن چه به نام "انجیل" هم اكنون در میان مسیحیان و غیر مسیحیان موجود است، انجیل اصلی حضرت عیسی(ع) نیست. بلكه روایات و برداشت های حواریون و یا شاگردان حواریون آن حضرت می باشد.


پی نوشت ها:

1- وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص 22

2- البدایه و النهایه (ابن كثیر)، ج3، ص 11

3- همان، ج2، ص 92

4- اسلام و عقائد و آراء بشری (علامه یحیی نوری)، ص 452

5- همان، ص 445

6- همان، ص 448

7- همان، ص 453

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین