تبیان، دستیار زندگی

نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر انقلاب اقامه می‌شود

عصر جدید معادلات ایران و جهان

در 40 سالگی انقلاب و بعد از 8 سال، نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر انقلاب اقامه می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : نیره ساری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 
رهبر انقلاب

نماز جمعه این هفته تهران (۲۷دی۹۸) به امامت رهبر انقلاب در مصلای امام خمینی(رحمت‌الله‌علیه) اقامه خواهد شد. اما رهبر انقلاب، آخرین بار چه زمانی در نماز جمعه حضور یافته و برای مردم خطبه خوانده‌اند؟

آخرین خطبه‌های نمازجمعه رهبر انقلاب در تهران به بهمن سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ بازمی‌گردد؛ دو خطبه‌ای که رهبر انقلاب عمده سخنان خود را در آنها به موضوع بیداری اسلامی و مسائل تونس و مصر اختصاص دادند و خطبه عربی ایشان خطاب به مردم این کشورها در آن سال‌ها، شهرت یافت.

جملات رهبری در تقابل جبهه مقاومت با اسرائیل دوران جدیدی را در منطقه آغاز کرد و جبهه مقاومت در این دوره توانست معادلات سوریه، یمن، عراق و لبنان را تغییر دهد.

در بخشی از این بیانات فرمودند: «ما آنجائى كه دخالت كنیم، صریح میگوئیم. ما در قضایاى ضدیت با اسرائیل دخالت كردیم؛ نتیجه‌اش هم پیروزى جنگ سى و سه روزه و پیروزى جنگ بیست و دو روزه بود. بعد از این هم هر جا هر ملتى، هر گروهى با رژیم صهیونیستى مبارزه كند، مقابله كند، ما پشت سرش هستیم و كمكش میكنیم و هیچ ابائى هم از گفتن این حرف نداریم. این حقیقت و واقعیت است.»

یا در جایی دیگر ایشان بیان کردند: «تهدید به جنگ، به ضرر آمریكاست؛ خود جنگ، ده برابر به ضرر آمریكاست. چرا این تهدیدها به ضرر آمریكاست؟ به خاطر اینكه خود این تهدیدها نشان‌دهنده‌ى عجز آمریكا از مقابله‌ى منطقى و مقابله‌ى گفتمانى است؛ یك گفتمانى در مقابل گفتمان جمهورى اسلامى ندارند؛ نمی‌توانند در میدان مقابله‌ى فكرى و منطقى، براى خودشان غلبه‌اى ایجاد كنند؛ مجبور میشوند توسل به زور و تشبث به زور بكنند.»

بخش مهمی از بیانات معظم له به فریب در مقابل دشمن اختصاص دارد که ایشان دراینباره بیان کردند: «یكى از كارهاى اصلى كه باید انجام بدهیم و همه باید به آن توجه داشته باشیم، این است كه فریب لبخند دشمن و وعده‌هاى دروغ جبهه‌ى دشمن را نخوریم. در این سى سال، تجربه هم پیدا كرده‌ایم. گاهى به روى ما لبخند زدند. اوائل گاهى بعضى از ما باور میكردیم. یواش یواش فهمیدیم پشت صحنه چیست. فریب لبخند دشمن را، فریب وعده‌هاى دروغ دشمن را نخوریم.»

اکنون بعد از گذشت چند سال و با در نظر گرفتن حوادث اخیر به نظر می‌رسد معادلات ایران و جهان وارد عصرجدیدی شده است. ترور کلیدی‌ترین فرمانده نظامی ایران توسط آمریکا بزرگترین اجتماع مردمی را در تشییع 25 میلیونی سردار در پی داشت. در حال حاضر نیز حال و هوای مردم شباهتی به ماه‌های گذشته ندارد و بالاترین میزان همبستگی و آمریکاستیزی به چشم می‌خورد.

هفته گذشته ایران برای اولین بار در تقابل مستقیم با آمریکا مهمترین پایگاه آنها در عراق را بمباران کرد. پایگاه هوایی عین الاسد در عراق که محل استقرار نیرو‌های تروریست آمریکایی است توسط ایران هدف حمله موشکی قرار گرفت.

پایگاه عین‌الاسد همان جایی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با حضور در آن گفته بود نیروهای آمریکایی در این پایگاه می‌مانند تا از خاک عراق ایران را تحت نظر داشته باشند، اما نکته جالب این است که آمریکا بر خلاف تمام تهدیدهای علنی و پیام‌های محرمانه در مقابل پاسخ نظامی ایران از واکنش بازماند.

پس از این تقابل کشورهای اروپایی با ایران وارد فاز جدیدی شده و تجربه توافق با غرب شکست خورده است. آنها که امید داشتند پس از فشارهای اقتصادی، ترور سردار سلیمانی ایران را پای میز مذاکره بکشاند، اکنون اقتدار دفاعی و انسجام ملی ایران گزینه فشار نظامی را از روی میز حذف و محاسباتشان را مختل کرده است.

از سوی دیگر پارلمان عراق خروج آمریکایی‌ها را تصویب کرده  و عراقی‌ها آماده بزرگترین تجمع ضدآمریکایی می‌شوند. حالا ایران و جبهه مقاومت مقابل دروازه‌های عصر جدید قرار دارند، عصری که در آن آمریکا توسط جبهه مقاومت از منطقه اخراج می‌شوند. حالا امام جمعه تهران می‌خواهد در مصلی تهران از قواعد جدید منطقه در عصرجدید صحبت کند.