تبیان، دستیار زندگی

«نه» بگوییم بدون دلخوری

ممکن است شما برای خواستگاری اقدام کنید و نظرتان منفی باشد، در چنین شرایطی چه رفتاری درست است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواستگاری

با سلام آیا اگه بعد از دو جلسه خواستگاری رفتن و پسندیدن دختر مورد علاقه از سوی خودم وخوانواده میتوانیم جواب نهایی مان را تا یک هفته به تاخیر بیندازیم و تماسی نداشته باشیم ؟ آیا اگر کسی خواستگاری برود و طرف را نپسندد باید حتما زنگ بزند و بگوید ما نپسندیدم و دلیلش را هم بگوید ، من وخانواده ام به شدت از دروغ گفتن پرهیز داریم مثلا این که بعضی ها اینجور مواقع به دروغ میگویند استخاره کرده ایم بد آمده  است را نمیسندیم .

پاسخ مشاور:  کاربر گرامی آنچه که مسلم است در امر ازدواج و خواستگاری نباید عجله به خرج داد و وجود آرامش توصیه می شود لذا یک هفته بی خبری ایرادی ندارد. از طرف دیگر اگر در جلسات خواستگاری فاصله طولانی افتاد و قرار بر این بود که دوباره جلسات ادامه یابد می توانید دلیل این تاخیر را به صورت کلی بیان کنید مثلا: در این مدت مشغول بررسی بودیم و متوجه شدیم که دختر خانم شما بسیار مناسبند و ...

در ضمن اگر پاسخ منفی هم به خانواده دختر بیان شود خیلی بهتر است چون مانع از انتظار کشیدن بی مورد می شود ولی قرار نیست هر دلیلی به صورت واضح گفته شود.
البته بیان پاسخ منفی اگر توسط واسطه صورت گیرد بهتر است و اگر چنین شرایطی نبود می توانید خودتان یعنی مادر یا خواهرتان پاسخ منفی را بیان کنند و دلیل را بیان نمایند اما مسلما بیان برخی از دلایل ضرورتی ندارد مثلا اگر شما از ظاهر دختر خانم خوشتان نیامد نباید به طور صریح این مساله عنوان شود بلکه می توانید بگویید:
در برخی معیارها باهم تناسب نداشتید و برای دختر خانم آرزوی موفقیت کنید.
از این طریق وادار به دروغگویی هم نمی شوید.

منبع: مشاوره های عمومی مرکز مشاوره تبیان