تبیان، دستیار زندگی

یک خواستگار با شغل مناسب

آیا می‌دانید نوع شغل افراد تا چه میزان می‌تواند بر سلامت زندگی خانوادگی و دوام یک ازدواج، تأثیر داشته باشد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواجدر جلسات خواستگاری و آشنایی دختر و پسر برای ازدواج، یکی از موضوعاتی که به‌راحتی از آن می‌گذرند ولی در آینده حسابی مشکل‌زا خواهد شد و مانند آتش زیر خاکستر عمل خواهد کرد، مسئله شغل و کار هست. چه برای خانم و چه برای آقا.

مجید می‌گوید: من شغلم نوبتی بود، وقتی صبح از سرکار به منزل می‌آمدم، همسرم سرکار بود، شاید در هفته، دو روز با همسرم، همدیگر را می‌دیدیم، آن‌هم این‌قدر خسته بودیم که حوصله حرف زدن نداشتیم، بهتر بگویم، خانه ما یک خوابگاه بود.

بعد از گذشت مدتی که بچه‌دار شدیم، وضع بدتر هم شد، من مجبور بودم صبح که می‌آمدم خانه، بچه رو نگه‌دارم و یا ببرمش خانه مادرم. از این وضع خسته شده بودم، یک روز با همسرم مریم صحبت کردم و خواهش کردم که کارش را رها کند، چون حقوق من خیلی خوب بود و از نظر مالی هم با مشکلی مواجه نمی‌شدیم، ولی همسرم به‌هیچ‌وجه حاضر نشد.

آقایان به این مسئله توجه داشته باشند درصورتی‌که همسرشان کارمند باشد، درست است که مزایای خاص خودش را دارد، اما مسلماً نمی‌تواند مانند یک زن صرفاً خانه‌دار به شما، زندگی‌اش و فرزندش رسیدگی کند، لطفاً توقع درست کردن مربا و شیرینی و غذاهای پرزحمت را حداقل در طول هفته، نداشته باشید، چراکه وقتی همسرتان از سرکار برمی‌گردد، بدون شک خسته است و خدا را خوش نمی‌آید


مریم می‌گوید: زمانی که مجید به خواستگاری من آمد، به او گفتم که کارم را دوست دارم، پیشرفت شغلی و فعالیت اقتصادی برایم مهم است و تحت هیچ شرایطی حاضر به ترک کارم نخواهم بود. کار من در به هم خوردن زندگی‌مان هیچ تأثیری ندارد، مجید باید کارش را رها کند و به دنبال یک شغلی باشد که به زندگی ما آسیب نرساند.

بعد از کلی صحبت و کشمکش بالاخره مجید و مریم، مجبور به جدایی شدند.

همان‌طور که دیدید، یکی از مهم‌ترین عواملی که زوجین در رابطه با همسرگزینی باید موردتوجه قرار دهند، «شغل» است.

دختران یا پسران در انتخاب همسر باید به شغل طرف مقابل اهمیت دهند و اطلاعات لازم را در این مورد به دست آورند. 

مهم‌ترین کمکی که خانواده و یا مشاور در مورد شغل همسر می‌تواند انجام دهد،  دادن اطلاعات لازم در مورد آن شغل و بررسی نگرش مـُراجع در رابطه با آن، از جهت میزان درآمد موردنظرش و... می‌باشد، در بسیاری از موارد، مانند نمونه ذکرشده، شغل یکی از زوجین و عدم اطلاع کافی همسر، موجب ازدواجی می‌شود که فرجام آن رضایت‌بخش نیست.

در مورد شغل چه نکاتی را مدنظر بگیریم؟

بهتر است قبل از ازدواج، تمام ریزه‌کاری‌های زیر را برای طرف مقابل بگویید و نظر او را در این زمینه جویا شوید.
تمام شرایط شغلی خود اعم از:
_  ساعات کاری
_ اضافه‌کاری‌ها
_ نوبت خود (حتی اگر در ماه قرار است یک‌شب نوبت شب داشته باشید)
_ اگر مأموریتی هستید و به شهر دیگری خواهید رفت.
_ میزان متوسط درآمد خود (در شغل آزاد متغیر و در شغل دولتی ثابت)
_ ارتباط با جنس مخالف در محیط کاری (بسیار مهم است)
_ معایب شغلی خود اعم از: سروصدای زیاد، متغیر بودن مکان کار، ایستادن یا راه رفتن بیش‌ازحد، صحبت کردن بیش‌ازحد، مسیر طولانی محل کار تا منزل، عدم علاقه به شغل خود، عدم امنیت شغلی، مراوده با مردم و یا شخص خاصی.
_ و مزایای شغلی خود: ازجمله متنوع بودن کار، داشتن همکاران صمیمی، مسائل مالی و رفاهی، تحقیق و پژوهش، پیشرفت تحصیلات و به‌روز شدن، علم کار خود، فعال بودن و... را نیز بیان کنید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که زوجین در رابطه با همسرگزینی باید مورد توجه قرار دهند، «شغل» استو در پایان مطمئن شوید که فرد موردنظر با شرایط شغلی شما کنار خواهد آمد. مثلاً از او بپرسید که اگر من به سفر کاری بروم شما چه‌کار می‌کنید؟ در منزل خودمان می‌مانید و یا از تنهایی می‌ترسید و به منزل مادرتان خواهید رفت؟

پیشنهاد می‌شود قبل از ازدواج از محل کار همسر آینده خود، بازدید بفرمایید و با همکاران و محیط کاری او آشنا شده و ساعتی از روز را در آنجا بگذرانید تا کاملاً به شرایط شغلی او واقف شوید. شاید این بهترین راه باشد.

آقایان به این مسئله توجه داشته باشند درصورتی‌که همسرشان کارمند باشد، درست است که مزایای خاص خودش را دارد، اما مسلماً نمی‌تواند مانند یک زن صرفاً خانه‌دار به شما، زندگی‌اش و فرزندش رسیدگی کند، لطفاً توقع درست کردن مربا و شیرینی و غذاهای پرزحمت را حداقل در طول هفته، نداشته باشید، چراکه وقتی همسرتان از سرکار برمی‌گردد، بدون شک خسته است و خدا را خوش نمی‌آید که ...

اگر پزشک باشد، شب‌کاری، دورکاری و یا... در زندگیتان وجود خواهد داشت. پس اگر همسر شما در خارج از منزل شاغل است، باید با شرایط وی کنار آیید.

در پایان، زوجین عزیز، این شعار زیبا را آویزهٔ گوش خود کنند که: ما کار می‌کنیم که زندگی کنیم، زندگی نمی‌کنیم که کار کنیم.
همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.
 بخش همسان گزینی تبیان

کتاب: انتخاب عاقلانه-زندگی عاشقانه