تبیان، دستیار زندگی

عجیب‌ترین رسوم پیش از ازدواج

خواستگاری یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات زندگی دختر و پسرهاست، اما آداب‌ورسومی که در بعضی کشورها وجود دارد، این روز یا مراسم را خاص‌تر می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواستگاری
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خراسان، هر کشور یا هر قومیتی در جهان، آداب‌ورسوم خاص خود را دارند که به‌وسیله آن از دیگران متمایز می‌شوند. رسوم ازدواج هم در همین دسته هستند که در میان اقوام مختلف، متفاوت است و بعضی‌هایشان عجیب‌وغریب و حتی حیرت‌انگیزند. با این توضیح که بعضی از این رسوم مربوط به شهرها یا قبیله‌هایی خاص در این کشورهاست، به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

هند؛ دزدیدن کفش یکی از خواهرهای داماد

یکی از عجیب‌وغریب‌ترین آداب‌ورسوم رایج در برخی مناطق هند، این است که عروس باید در روز مراسم، کفش یکی از خواهران داماد را بدزدد تا جرئت خودش را در همین روز به خانواده داماد نشان بدهد و زهرچشمی از آن‌ها بگیرد. جالب‌تر این‌که داماد باید برای پس گرفتن کفش گروگان گرفته‌شده پول بپردازد تا شانس‌شان برای خوشبخت‌شدن بیشتر شود.

چین؛ توانایی گریه کردن به مدت یک ساعت در روز

چین کشور بزرگی است و مردم قسمت‌های مختلف آن، رسوم بسیار متفاوتی دارند. به‌طور مثال، دریکی از شهرهای این کشور، عروس باید از یک ماه قبل از مراسم عروسی، روزی یک ساعت گریه کند و اقوام و دوستان عروس هم باید در این مراسم او را همراهی کنند. اگر عروسی، چنین توانایی نداشته باشد، خانواده داماد از ازدواج پسرشان با آن دختر ممانعت خواهند کرد. گریه برای مردم این منطقه از چین به معنای خوشامدگویی به ازدواج و در انتظار اتفاق‌های خوب بودن است.

جزیره کریس؛ تبدیل‌شدن داماد به فرش

جزیره کریس یکی از جزایر کشور فرانسه و همچنین زادگاه ناپلئون اول امپراتور فرانسه است. یکی از رسوم جالب‌توجه مردم این جزیره، تبدیل کردن داماد به فرش است. پسری که اهل این جزیره باشد و هوس ازدواج به سرش بزند، باید قبل از مراسم عروسی روی زمین دراز بکشد و فرشی روی خودش بیندازد تا اقوام و دوستان عروس و داماد روی او راه بروند. هدف از این کار، بالا بردن آستانه تحمل داماد است.

جمهوری‌ چک؛ سوپ دادن به یکدیگر با یک قاشق

در جمهوری چک زمانی که تصمیم دختر و پسر برای ازدواج با یکدیگر قطعی می‌شود، یک‌کاسه سوپ مقابل پای آن‌ها شکسته می‌شود و باید زمین را با کمک یکدیگر تمیز کنند و مدام به این اتفاق، لبخند بزنند. سپس به آن‌ها یک‌کاسه سوپ دیگر با یک عدد قاشق می‌دهند و آن‌ها باید فقط با همان یک قاشق به یکدیگر غذا بدهند. معلوم نیست اگر دختر و پسری با خوردن غذا با قاشق مشترک مشکل داشته باشند، چه سرانجامی خواهند داشت. طبق فرهنگ مردم این کشور، این کارها به این دلیل است که عروس و داماد فراموش نکنند که باید در همه کارها در زندگی مشترک به یکدیگر کمک کنند.

یکی از رسوم جالب‌توجه مردم زیره کریس کشور فرانسه، تبدیل کردن داماد به فرش است. پسری که اهل این جزیره باشد و هوس ازدواج به سرش بزند، باید قبل از مراسم عروسی روی زمین دراز بکشد و فرشی روی خودش بیندازد تا اقوام و دوستان عروس و داماد روی او راه بروند. هدف از این کار، بالا بردن آستانه تحمل داماد استمغولستان؛ پیدا کردن جوجه‌ای با جگر سالم

قبیله‌ای در مغولستان و بعضی از قسمت‌های چین زندگی می‌کنند که به خاطر یک سنت خاصشان معروف شده‌اند. آن‌ها از داماد می‌خواهند برای تعیین روز عروسی، یک جوجه را بکشد و بعد جگر جوجه را بررسی می‌کنند. اگر جگر خوب و سالم بود، یعنی می‌تواند روز عروسی را تعیین کند وگرنه باید این کار را یک ماه بعد تکرار کند. دفعه بعدی هم اگر جگر سالم نبود، باید این کار را آن‌قدر ادامه دهد تا یک جوجه با جگر سالم پیدا کند و زمان مراسم مشخص شود.

آلمان؛ بریدن چوب با اره

بریدن چوب در جشن ازدواج در آلمان از رسوم کهن و قدیمی است. دو نفر باید، چوب درخت را با اره ببرند و زمان محدودی برای این کار دارند. همه عروس و دامادها موفق به این کار می‌شوند، اما گفته می‌شود اگر عروس و دامادی نتوانند در زمان تعیین‌شده، چوب را به دو قسمت تقسیم کنند، زندگی خوب و شادی نخواهند داشت. هدف از این کار نشان دادن وفاداری است و این‌که آن‌ها همیشه و در هر شرایط سختی باهم خواهند بود.

ماداگاسکار؛ کشتی با گاومیش‌ها

در ماداگاسکار قرن‌هاست پسرها بر اساس سنتی قدیمی باید به‌منظور نشان دادن آمادگی‌شان برای مدیریت زندگی مشترک دست‌به‌کار عجیبی بزنند. پسرها در این کشور برای این‌که بتوانند دل دخترها را به دست آورند و توانمندی‌شان برای شروع زندگی مشترک را به اطلاع خانواده دختر برسانند، به جنگ گاومیش‌ها می‌روند و با آن‌ها کشتی می‌گیرند. طبیعتاً اگر پشت این حیوان را به خاک بمالند، گرفتن جواب «بله» از دختر و خانواده‌اش دور از دسترس نخواهد بود.

ولز؛ ساخت قاشق چوبی برای عروس

اهالی کشور ولز هم یک رسم جالب برای مراسم خواستگاری دارند. زمانی که یک پسر به دختری علاقه‌مند می‌شود، باید یک‌تکه چوب بخرد و آن را به زیباترین شکل ممکن تبدیل به قاشق کند. سپس در یک دورهمی دوستانه یا خانوادگی، باید این قاشق کنده‌کاری‌شده را که به زیبایی هم تزیین خواهد شد، به عروس هدیه بدهد. این کار به این معناست که او هیچ‌وقت اجازه نمی‌دهد عروس خانم در زندگی مشترک با او گرسنه بماند.


اسکاتلند؛ تحمل کثیف بودن طرف مقابل

عروس و داماد همیشه از نظر یکدیگر در روزهای قبل از ازدواج زیبا هستند. پس دوستان و اقوام آن‌ها در اسکاتلند، چند روز قبل از عروسی دست‌به‌کار می‌شوند و عروس و داماد را کثیف و سیاه می‌کنند و سپس آن‌ها را در کنار یکدیگر به درخت می‌بندند تا به این شکل، تحمل آن‌ها را افزایش دهند و آماده مدیریت مشکلات زندگی مشترک کنند. جالب‌تر این‌که اگر عروس و داماد بتوانند به مدت یک روز، کثیف بودن طرف مقابل را تحمل کنند و از این آزمون با موفقیت خارج شوند، به این معناست که در طول زندگی هم می‌توانند به‌خوبی از پس مدیریت مشکلات زندگی مشترک برآیند.

دریکی از شهرهای کشور چین، عروس باید از یک ماه قبل از مراسم عروسی، روزی یک ساعت گریه کند و اقوام و دوستان عروس هم باید در این مراسم او را همراهی کنند. اگر عروسی، چنین توانایی نداشته باشد، خانواده داماد از ازدواج پسرشان با آن دختر ممانعت خواهند کردفرانسه؛ برخوردی گرم با شلوغ‌کاری خانواده داماد

در بین بعضی مردم فرانسه این رسم وجود دارد که شب قبل از عروسی، دوستان و اقوام داماد با تعدادی قابلمه به سمت خانه عروس می‌روند و تا نزدیک صبح با ملاقه به پشت قابلمه‌ها می‌کوبند و به این شکل سروصدا تولید می‌کنند. خانواده عروس باید برای این گروه از اقوام و دوستان داماد، نوشیدنی گرم در روزهای زمستان و نوشیدنی خنک در روزهای تابستان تهیه و از آن‌ها پذیرایی کنند. اگر واکنش آن‌ها به این شلوغ‌کاری خانواده داماد، گرم و صمیمی نباشد، به‌احتمال‌زیاد این ازدواج سر نخواهد گرفت.


کره‌جنوبی؛ تحمل ضربه به کف پا

در شهرهای شمالی کره جنوبی بیشتر مردم بر این باور هستند، برای شروع زندگی مشترک باید به کف پاهای داماد با ماهی مرده و چوب بامبو ضربه بزنند. آن‌ها می‌گویند به این شکل، داماد آماده مواجه‌شدن با مشکلات و سختی‌های زندگی مشترک می‌شود. در ضمن اگر دامادی در زمان نوش جان کردن این ضربه‌ها، بیش‌ازحد ناله یا اعتراض کند، مشخص می‌شود که هنوز زمان داماد شدنش نرسیده است.


اوکراین؛ شکستن ظرف‌های خانواده عروس

بعضی از مردم قدیمی‌تر اوکراین که هنوز به یکسری از آداب‌ورسوم کهنشان پایبند هستند، معتقدند داماد قبل از مراسم عروسی باید به همراه خانواده‌اش به خانه دختر مورد علاقه‌اش برود و بعد از پذیرایی، تعدادی از ظرف‌های خانه آن‌ها را بشکند. رسم شکستن ظرف‌های خانواده عروس در این کشور به این معناست که داماد بداند قلب خانواده دختر با رفتن وی شکسته و باید بیش‌ازپیش، مراقب رفتارهایش با همسرش باشد.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.  
 بخش همسان گزینی تبیان