تبیان، دستیار زندگی

علائم، نشانه‌ها و عوارض سرطان

پاسخ به چند سؤال رایج درباره سرطان

سرطان می‌تواند سبب تقریباً هرگونه علامت یا نشانه‌ای بشود. یک علامت معمولاً چیزی است که دیگران می‌توانند ببینند؛ مثلاً تب، استفراغ یا نفس‌نفس زدن. نشانه یا اثر چیزی است که فقط خود فرد بیمار آن را احساس می‌کند، مثلاً ضعف، خستگی و درد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرطان
هنگامی که یک فرد هم علائم و هم نشانه‌های سرطان را داشته باشد می‌تواند بیانگر این باشد که چیزی در بدن نادرست است. شناخت این معیارها می‌تواند به تشخیص به موقع و احتمالاً درمانِ بهتر کمک کند.

سرطان چگونه سبب علائم و نشانه‌ها می‌شود؟
وقتی سرطان رشد می‌کند می‌تواند به اندام‌ها، عصب‌ها و رگ‌های خونی نزدیک نیز دست‌درازی کند و در نتیجه سبب علائم و نشانه‌هایی شود. حتی کوچک‌ترین تومورها نیز می‌توانند سبب علائمی در برخی از اندام‌ها مانند مغز شوند. اگر سرطان گسترده شده باشد یا متاستاز داده باشد، فرد متوجه علائم و نشانه‌ها در قسمت‌های مختلفی از بدنش خواهد شد. یک دلیل دیگر که می‌تواند منجر به نشانه‌ها شود این است که سلول‌های سرطانی، انرژی زیادی از بدن را مصرف می‌کنند. همچنین این سلول‌ها می‌توانند سبب تغییراتی در نحوه‌ی عملکرد سیستم ایمنی شوند.
معمول‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان کدامند؟
هرچند علائم سرطان‌های مختلف، متفاوت است؛ اما برخی از علائم و نشانه‌های کلی سرطان شامل موارد زیر می‌شوند:

کاهش وزن: کاهش وزن ناخواسته به اندازه‌ی چهار کیلوگرم یا بیشتر می‌تواند یکی از علائم اولیه سرطان باشد. کاهش وزن در افرادی که سرطان لوزالمعده، معده، مری و یا ریه دارند معمول است اما در هر نوع دیگری از سرطان نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

تب: تب معمولاً زمانی وجود دارد که سرطان متاستاز داده است. تعریق‌های شبانه نیز اغلب همراه با این تب‌ها هستند. تقریباً همه‌ی افرادی که دچار سرطان می‌شوند، در دوره‌ای، تب را تجربه می‌کنند.

خستگی: احساس خستگی زیاد می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان در بدن باشد.

وجود یک برآمدگی: یک برآمدگی یا ضخامت در پوست می‌تواند یکی از علائم سرطان باشد. افرادی که دچار سرطان سینه، گره‌های لنفاوی، بافت نرم و بیضه‌ها می‌شوند معمولاً برآمدگی‌هایی دارند.

تغییرات پوستی: زرد شدن، تیرگی یا قرمزی پوست می‌تواند علامتی از سرطان باشد. همچنین زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‌کنند باید بررسی شوند. ضمناً خال‌ها، لکه‌ها و یا زگیل‌هایی که تغییر رنگ، تغییر شکل و یا تغییر سایز می‌دهند نیز می‌توانند علامت سرطان باشند.

شناسایی و توجه به نشانه‌های سرطان می‌تواند به بیمار و پزشک کمک کند تا این بیماری را زودتر تشخیص دهند. این موضوع مهمی است؛ زیرا سرطان هر چه زودتر تشخیص داده شود، بهتر درمان می‌شود


درد: بیشتر اوقات درد به این دلیل به وجود می‌آید که سرطان در حال حاضر در بدن پخش شده است؛ اما درد می‌تواند از نشانه‌های اولیه‌ی سرطان استخوان یا سرطان بیضه باشد. کمردرد نیز در افراد دچار سرطان روده بزرگ، سرطان لوزالمعده و یا سرطان تخمدان شایع است. آن‌هایی که دچار تومورهای مغزی هستند نیز اغلب از سردردهایی که درمان نمی‌شوند شاکی‌اند.

تغییرات در عملکرد مزاج یا مثانه: یبوست، اسهال و سایر مشکلات مزاجی می‌توانند علامت سرطان روده بزرگ باشند. افرادی که سرطان مثانه و پروستات دارند ممکن است طی ادرار کردن درد داشته باشند، در ادرارشان خون ببینند و یا تغییرات دیگری در عملکرد مثانه‌شان ایجاد شود.

سرفه یا خس‌خس: سرفه‌ای که درمان نمی‌شود یا صدای خس‌خس سینه می‌تواند علامتی از سرطان ریه، سرطان تیروئید و یا سرطان حنجره باشد.

بدهضمی: بدهضمی یا مشکلاتی در بلع غذا می‌تواند علامت سرطان معده، مری و یا حلق باشد.

خونریزی غیرمعمول: خونریزی غیرمعمول با خیلی از سرطان‌ها مرتبط است. با سرفه خون بالا آوردن می‌تواند علامت سرطان ریه باشد. خون در مدفوع می‌تواند علامت سرطان روده بزرگ یا مقعد باشد. زنانی که سرطان گردنه رحم یا آندومتر دارند ممکن است دچار خونریزی‌های غیرطبیعی واژینال شوند. خون در ادرار می‌تواند به این معنی باشد که سرطان مثانه یا کلیه وجود دارد. ترشحات خونی از نوک پستان در زنان می‌تواند علامت سرطان سینه باشد.

تغییرات در دهان: لخته‌های سفیدرنگ در دهان یا روی زبان می‌تواند پیش سرطانی بوده و به سرطان دهان تبدیل شوند. زخم، خونریزی یا بی‌حسی در دهان نیز می‌تواند علامتی از برخی از سرطان‌ها باشد.

تورم گره‌های لنفاوی: گاهی بزرگ شدن گره‌های لنفاوی می‌تواند علامت سرطان باشد. اگر تورم غدد تا سه یا چهار هفته ادامه‌دار شد باید به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس: احساس مداوم تنگی نفس می‌تواند علامت برخی از سرطان‌ها باشد.

نفخ: احساس مداوم و ناراحت‌کننده‌ی پُری و نفخ که تا هفته‌ها طول کشیده می‌تواند علامت سرطان تخمدان باشد.

کم‌خونی: یک سری از سرطان‌ها از جمله سرطان خون و لنفوم می‌توانند سبب کم‌خونی شوند. این سطوح غیرنرمال با آزمایش خون نشان داده می‌شوند. داشتن کم‌خونی می‌تواند باعث شود احساس خستگی و ضعف کنید.

بیشتر اوقات این نشانه‌ها ناشی از سرطان نیستند. یک تومور خوش‌خیم یا مشکلی دیگر هم می‌تواند عامل این نشانه‌ها باشد. اما به هر حال نباید آن‌ها را نادیده بگیرید، مخصوصاً اگر تداوم و شدت پیدا کنند.

اگر سرطان پخش شده باشد چه علائمی خواهد داشت؟
اگر سرطان به سایر قسمت‌های بدن متاستاز داده باشد، علائم و نشانه‌ها می‌توانند متفاوت یا شدیدتر باشند. برخی از نشانه‌های انتشار سرطان:
. متاستاز استخوان: سرطان به استخوان‌ها رسیده و سبب درد مفصل یا شکستگی استخوان می‌شود.
. متاستاز کبد: اگر بیماری سرطان به کبد حمله‌ور شده باشد، زردی و تورم شکم می‌تواند از علائم آن باشد.
. متاستاز مغز: وقتی سرطان به مغز می‌رسد، نشانه‌ها می‌توانند شامل سردرد، مشکل در تکلم، تاری دید یا سرگیجه باشند.
. متاستاز ریه: سرطانی که به ریه‌ها رسیده سبب تنگی نفس یا سرفه‌های مداوم می‌شود.

سلول‌های سرطانی چه سلول‌هایی هستند؟
سلول‌های سرطانی سلول‌هایی هستند که کنترل بر توانایی تقسیم شدن به شیوه‌ی درست و طبیعی را از دست داده و گروهی از سلول‌های در حال رشد و غیر قابل کنترل و در حال تقسیم را تشکیل داده‌اند که یک تومور سرطانی است. تومورها، رشد رگ‌های خونی را افزایش می‌دهند و می‌توانند سریع یا به آهستگی رشد کنند.
چرا افراد در سنین بالاتر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند؟
با بالا رفتن سن، تغییرات بیشتری در DNA تجمع پیدا می‌کند که به معنی افزایش احتمال سرطان است. افراد مسن‌تر ممکن است سیستم ایمنی ضعیف‌تری داشته باشند که باعث می‌شود نتوانند جلوی ابتلا به سرطان را بگیرند.

شایع‌ترین نوع سرطان چیست؟
شایع‌ترین نوع سرطان هم در میان زنان و هم در میان مردان سرطان پوست است. پرتو فرابنفش که بخشی از نور خورشید است، اصلی‌ترین علت ابتلا به سرطان پوست محسوب می‌شود. سرطان پوست سه نوع دارد: کارسینومای سلول پایه‌ای، کارسینومای سلول سنگفرشی، و ملانوما.

آیا سرطان می‌تواند سبب افزایش وزن هم بشود؟
هر چند کاهش وزن علامت شایع‌تری در سرطان است؛ اما برخی از افراد ممکن است وزن اضافه کنند. مطالعات نشان می‌دهند بیش از نیمی از زنانی که سرطان سینه دارند طی درمان وزن اضافه می‌کنند و این وزن اضافی سبب نتیجه‌گیری ضعیف‌تر می‌شود.
این وزن اضافی می‌تواند از عوارض جانبی داروهایی مانند استروئیدها یا هورمون‌ها باشد. همچنین برخی از داروهای شیمی‌درمانی ممکن است سبب تجمع مایعات اضافی شوند که به آن اِدِم می‌گویند. یا شاید صرفاً به این دلیل که به دلیل اضطراب بیشتر غذا می‌خورند وزن اضافه کنند. یکی از عوارض جانبی استروئیدها که برای پیشگیری از حالت تهوع و واکنش آلرژیک ناشی از شیمی‌درمانی تجویز می‌شوند، افزایش اشتهاست. ضمناً خیلی از افرادی که سرطان دارند متوجه می‌شوند سطح انرژی‌شان کمتر شده و همین می‌تواند منجر به عدم تحرک و افزایش وزن شود.

زرد شدن، تیرگی یا قرمزی پوست می‌تواند علامتی از سرطان باشد. همچنین زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‌کنند باید بررسی شوند. ضمناً خال‌ها، لکه‌ها و یا زگیل‌هایی که تغییر رنگ، تغییر شکل و یا تغییر سایز می‌دهند نیز می‌توانند علامت سرطان باشند


آیا سرطان می‌تواند بر فشارخون اثر بگذارد؟
برخی از داروهای سرطان مانند داروهای anti – VEGF می‌توانند سبب افزایش فشارخون شوند. این درمان‌ها به مهار شدن جریان خون به سمت تومورها کمک می‌کنند؛ اما بر رگ‌های خونی بدن نیز می‌توانند اثر بگذارند و فشارخون را بالا ببرند.
ضمناً فشارخون بالا می‌تواند علامت برخی از سرطان‌ها مانند سرطان آدرنال باشد. سایر درمان‌ها مانند شیمی‌درمانی و برخی از داروهای هدفمند می‌توانند فشارخون را پایین بیاورند.

آیا سرطان می‌تواند سبب لخته شدن خون بشود؟
افرادی که سرطان دارند بیشتر در معرض ترومبوز رگ‌های عمقی هستند. خیلی از سرطان‌ها موادی به داخل خون ترشح می‌کنند که خون را غلیظ‌تر کرده و مستعد لخته شدن می‌کند. خیلی از داروهای شیمی درمانی نیز می‌توانند احتمال لخته شدن خون را افزایش دهند.

چرا سرطان باعث کمردرد می‌شود؟
بیشتر موارد کمردرد ناشی از سرطان نیستند؛ اما کمردرد می‌تواند یک معیار در سرطان باشد. کمردرد یکی از نشانه‌های خیلی از انواع سرطان‌هاست از جمله سرطان اولیه استخوان و سرطان‌هایی که از سینه، روده بزرگ، بیضه‌ها و یا ریه‌ها متاستاز داده‌اند. معمولاً تومورها بر ستون فقرات فشار وارد کرده و بر عصب‌های پیرامون آن اثر گذاشته و سبب درد می‌شوند.

چرا شناسایی نشانه‌ها و علائم سرطان مهم است؟
شناسایی و توجه به نشانه‌های سرطان می‌تواند به بیمار و پزشک کمک کند تا این بیماری را زودتر تشخیص دهند. این موضوع مهمی است؛ زیرا سرطان هر چه زودتر تشخیص داده شود، بهتر درمان می‌شود. مثلاً ملانوما اگر زود تشخیص داده شود به خوبی درمان خواهد شد زیرا سرطان هنوز به اعماق پوست نفوذ نکرده و احتمال درمان 98 درصد است. حتی زمان‌هایی که نشانه‌ها دلیلی غیر از سرطان دارند نیز نباید آن‌ها را نادیده گرفت، خصوصاً اگر آن مشکل مدت‌دار یا بدتر شده است.

آیا همه سرطان‌ها علامت دارند؟
گاهی کسانی که دچار سرطان شده‌اند هیچ علامت یا نشانه‌ای ندارند. عده‌ای زمانی دچار مشکل می‌شوند که سرطان در بدن پخش شده است. مثلاً سرطان تخمدان معمولاً هیچ مشکل قابل توجهی ایجاد نمی‌کند تا زمانی که به سایر اندام‌ها می‌رسد. در این زمان سرطان، علائم و نشانه‌هایی ایجاد می‌کند که بسیار پیشرفته بوده و به سختی درمان می‌شود. این امکان وجود دارد که فرد سرطان را پیش از اینکه علامت یا نشانه‌ای داشته باشد تشخیص دهد. چکاپ‌ها و تست‌های تصویری می‌توانند برخی از سرطان‌ها را پیش از اینکه فرد تحت تأثیرشان قرار بگیرد شناسایی کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
همیشه توصیه شده است اگر هرگونه علامت یا نشانه‌ای دارید که نگرانتان می‌کند به پزشک مراجعه کنید. احتمال اینکه علت علائمی که دارید چیزهایی غیر از سرطان باشد بسیار زیاد است؛ اما باز هم باید برای بررسی‌های دقیق پزشکی اقدام کنید.
اگر پزشکتان تردید داشته باشد که علائم ممکن است ناشی از سرطان باشد، شما را به پزشک متخصص ارجاع خواهد داد. اگر نگران ابتلا به سرطان هستید یا در خانواده سابقه‌ی این بیماری را دارید اما علائمی ندارید، می‌توانید در مورد احتمال ابتلا به سرطان با پزشکتان حرف بزنید تا بدانید چه تست‌های تشخیصی یا مراحلی را باید انجام دهید که مناسب شماست.
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.