تبیان، دستیار زندگی

معوقات خودروسازان را مردم می‌پردازند؛

چگونه قیمت پراید دو برابر شد؟

سال‌هاست که قیمت خودرو داخلی یکی از دغدغه‌های مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه است. اما حسینی‌کیا پرده از مافیایی برمی‌دارد که چندین میلیون از هر خرید خودرو به جیب می‌زنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پراید
قیمت‌گذاری خودروهای داخلی در یکی دو سال اخیر همیشه با جنجال همراه بوده. اگرچه عده‌ای معتقدند قیمت‌گذاری باید توسط وزارت صمت انجام شود اما در عمل این مسئله توسط برخی خودروسازان یا دلالان بازار آزاد انجام می‌شود.
اما هرکس که قیمت‌گذاری می‌کند، به نظر می‌رسد به وضعیت اقتصادی و درآمد مردم توجهی ندارد و به دنبال فروش محصول با قیمت بالاست. بخصوص زمانی‌که با وجود تعرفه‌های سنگین به خودروهای وارداتی، بازاری کاملا انحصاری در اختیار دارند.

از دیگر دلایل گرانی خودرو، وجود نیروی مازادی است که عملا خرج زیادی روی دست خودروسازان می‌گذارد.

 

چوب بی‌نظارتی

همچنین عدم نظارت بر عملکرد خودروسازان، مردم را تحت فشار قرار می‌دهد. ماجرا از خبری آغاز شد که «حسینی‌کیا» عضو کمیسیون صنعت مجلس اعلام کرد که یک میلیون تومان از کل مبلغ پراید، معوقات وام‌های خودروسازان است که از جیب مردم پرداخت می‌شود!
حسینی‌کیا در گفتگو با فارس از هزینه‌ای که بابت نبود نظارت بر عملکرد خودروسازان به مردم تحمیل می‌شود، گفت: «علت اینکه قیمت خودرو در کشورمان بالاست به عوامل متعددی باز می‌گردد که بخشی از آن هزینه‌های ناشی از سوءمدیریت است. وقتی که پراید 19 میلیون تومان بود 5 و نیم میلیون تومان هزینه عدم کفایت مدیریتی از جیب مردم برداشت می‌شد

گاهی تعدیل نیرو خوب است

از دیگر دلایل گرانی خودرو، وجود نیروی مازادی است که عملا خرج زیادی روی دست خودروسازان می‌گذارد. در سایپا حدود 11 هزار نفر و ایران‌خودرو چیزی بیش از این نیروی مازاد وجود دارد و همین مسئله باعث شده قیمت تمام شده محصول بیشتر شود.
بنابراین به نظر می‌رسد قیمت تمام شده خودروها با احتساب سود معمول، تقریبا نصف این مبلغی است که هم‌ اکنون مردم در بازار خودرو می‌پردازند.