سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید

از حال بد به حال خوب

چرا همیشه بد میارم

گاهی اوقات در برخی از مواقع زندگی این‌گونه است که یا به خاطر شرایط محیطی و یا به خاطر کوتاهی‌ها و اشتباهات خودمان، میزان شکست‌ها افزایش می‌یابد. افزایش این شکست‌ها بر تصورات ما هم تاثیر گذاشته و دائماً انتظار شکست را می‌کشیم و این انتظار کشیدن خود بر عملکرد ما تاثیر می‌گذارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
حال بد
مدتی است که به‌ شدت بدشانس شده‌ام و روزبه‌روز بیشتر در زندگی بد می‌آورم. کم‌کم دارم امیدم را از دست می‌دهم. لطفاً کمکم کنید.
به یاد داشته باشید که شکست‌ها لازمه زندگی ما انسان‌ها هستند و اگر شکستی در کار نباشد ما هرگز چیزی یاد نمی‌گیریم. ضمن اینکه گاهی اوقات در برخی از مواقع زندگی این‌گونه است که یا به خاطر شرایط محیطی و یا به خاطر کوتاهی‌ها و اشتباهات خودمان، میزان شکست‌ها افزایش می‌یابد. افزایش این شکست‌ها بر تصورات ما هم تاثیر گذاشته و دائماً انتظار شکست را می‌کشیم و این انتظار کشیدن خود بر عملکرد ما تاثیر می‌گذارد. در حالی‌ که اگر در مواقع مواجهه با شکست، دست و پای خود را گم نکرده و آن را بخشی از زندگی ببینیم و از طرف دیگر در زمان‌هایی که با شکست مواجه می‌شوید، جنبه‌های مثبت عملکرد خود را یادآوری کنید و فقط به پیروزی‌ها توجه نشان ندهید نتیجه برعکس می‌گردد. بدانید که آنچه دارای ارزش و اهمیت است تلاش شماست نه پیروزی‌هایتان.

با خودتان خلوت کنید و توانایی‌ها و استعدادهای خود را یادداشت کرده و ببینید که از چه راهی می‌توانید این توانایی‌های هراندازه کوچک را گسترش دهید 

به نظر می‌رسد که شما برای رسیدن به خواسته‌هایتان بسیار عجول هستید چون احتمالاً با شروع هر کاری می‌خواهید به موفقیت رسیده و تحمل شکست را ندارید. برای اینکه همیشه بتوانید اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید باید شیوه صحیح فکر کردن و حلاجی مطالب را بیاموزید تا این‌گونه روحیه خود را از دست ندهید. البته برای اینکه بتوانید اعتمادبه‌نفس پیدا کنید، لازم است که سعی زیادی کرده و در این راه برنامه‌ریزی درازمدتی داشته باشید.

مسلماً افراد موفق سعی زیادی کرده و در این راه سعی و مشقت زیادی کشیده‌اند. فقط نتایج زندگی دیگران را بررسی نکنید بلکه به فرآیندی که به این نتیجه دست‌ یافته‌اند نیز توجه داشته باشید.
اشتباه ما انسان‌ها این است که فکر می‌کنیم افراد موفق ذاتاً دارای استعداد و سخت‌کوشی ذاتی هستند؛ اما نه. بلکه آن‌ها در راه رسیدن به اهداف خود سعی زیادی کرده و از شکست‌ها نمی‌ترسند و از تلاش بازنمی‌مانند.

پس در همین لحظه با خودتان خلوت کنید و توانایی‌ها و استعدادهای خود را یادداشت کرده و ببینید که از چه راهی می‌توانید این توانایی‌های هر اندازه کوچک را گسترش دهید و در این راه از شکست‌ها و مخالفت‌ها نترسید.
فرصت‌هایی برای موفقیت خود مهیا کرده تا با یافتن این موفقیت‌ها احساس مثبتی پیداکرده و بتوانید گام‌های بلندتری بردارید.
در ضمن شما در زمینه نوع تفکر دچار مشکل شده یعنی به‌ نوعی توجه زیادی به موارد منفی می‌کنید پس لازم است که الگوی افکارتان را اصلاح کنید.

حال خوب
اكنون اجازه دهید كه به چند شیوه تفكر منطقی توجه كنیم:

- به حال توجه كنید (نتیجه‌گیری شتاب‌زده نكنید)

تا به‌ حال مطابق میل خود زندگی نکرده‌ام، اما این به معنای آن نیست که توان مقابله با این مشکلات را نداشته و همیشه به این شکل باقی می‌مانم.

- به واقعیات تكیه زنید (از فاجعه‌آمیز كردن بپرهیزید)

من همیشه دچار این مشکل بوده‌ام که موفقیت‌های خود را ندیده و آن‌ها را انکار کرده‌ام، اما از این به بعد قصد دارم دیدگاهی خاکستری و منصفانه نسبت به خود داشته باشم.

- واقع‌گرا و عینی باشید (از شخصی كردن اجتناب كنید)

او (یکی از همکلاسی‌ها) به من لبخند می‌زد، احتمالاً دوست داشته با من رابطه برقرار کند نه اینکه قصد تمسخر من را داشته باشد.

- خوش‌بین باشید (پیامدهای منفی را پیش‌بینی نكنید)

من تا الان نتوانسته‌ام در کارهایم موفق شوم. مهم نیست. سعی می‌کنم برنامه جدیدی ریخته و خود را موظف به اجرای آن کنم.

- دیدگاه خود را داشته باشید (برچسب‌های منفی را از خود دور كنید)

من ممكن است كه تا الان دیدگاه منفی داشته‌ام، اما به معنی بازنده بودنم نیست. چون وقتی خوب نگاه می‌کنم می‌بینم که موفقیت‌هایی مانند موفقیت تحصیلی ورود به دانشگاه و... داشته‌ام. پس می‌توانم باز هم موفقیت کسب کنم.

برای بهتر شدن حالتان کتاب "از حال بد به حال خوب" ترجمه قراچه داغی را مطالعه و تمرینات آن را انجام دهید.
منبع: مرکز مشاوره تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین