تبیان، دستیار زندگی
سخنان آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در جمع صدها نفر از استادان و دانشجویان دانشگاه کلمبیا بارها با ابراز احساسات دانشجویان قطع شد. آقای احمدی نژاد که با آمادگی خاصی به سوالات پاسخ می داد ، چندین بار با طرح سوالات متقابل مجری جلسه را غافلگیر ک
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حاشیه های سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

به گزارش واحد مرکزی خبر، سخنان آقای احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در جمع صدها نفر از استادان و دانشجویان دانشگاه کلمبیا بارها با ابراز احساسات دانشجویان قطع شد.

آقای احمدی نژاد که با آمادگی خاصی به سوالات پاسخ می داد ، چندین بار با طرح سوالات متقابل مجری جلسه را غافلگیر کرد بگونه ای که دانشجویان چندین باربا کف زدن وخنده با رئیس جمهور همراه شدند.

رئیس جمهور ازاستادان ودانشجویان کلمبیا دعوت کرد برای آشنایی با واقعیات ایران به کشورمان سفر کنند که این دعوت با ابراز احساسات شدید دانشگاهیان روبروشد.

رئیس جمهور همچنین در آغاز سخنانش ، سخنان رئیس دانشگاه کلمبیا را بیانیه ای سیاسی خواند و گفت:

رسم مهمان نوازی ایرانیان اینگونه نیست.

آقای احمدی نژاد گفت: احتمال می دهم ایشان تحت تاثیر برخی رسانه های آمریکایی قرار گرفته است.

رئیس جمهور افزود :ما وقتی از کسی دعوت می کنیم به او اجازه می دهیم هر چیزی را که می خواهد بگوید ، نه اینکه ابتدا خودمان سخنرانی کنیم وبه او بگوییم پاسخ دهد.

آقای احمدی نژاد به کنایه گفت: ایشان حتی بیشتراز وقت من سخنرانی کرد.

این جمله باعث خنده دانشجویان شد.

پس از پایان سخنان دکتر احمدی نژاد ، رئیس جمهور اسلامی ایران ، بخش پرسش و پاسخ آغاز شد، رسانه های آمریکایی به ویژه فاکس نیوز روزدوشنبه و پس از ناکامی در تحریک دانشجویان به نرفتن به محل سخنرانی رئیس جمهور اسلامی ایران ، سعی کرده بودند آنها را به طرح سوالات خاص ترغیب کنند.

مجری جلسه از رئیس جمهور پرسید:شواهد واسناد و تحقیقات شکی درباره هولوکاست باقی نمی گذارد چرا شما معتقدید تحقیقات بیشتری نیاز هست؟

آقای احمدی نژاد گفت: آیا از لحاظ منطقی وعقلی شما می توانید تحقیق درباره یک پدیده را تمام شده تلقی کنید. هر تحقیقی ابعاد جدیدی دارد چرا باید جلوی علم را بگیریم.

کسانی که این کار را می کنند باید جواب گو باشند.

رئیس جمهور افزود :من قضاوت نمی کنم و فرض را بر این گذاشته ام که این اتفاق افتاده ولی چه ربطی به مردم فلسطین دارد.

مجری برنامه مجددا سوال خود را تکرار کرد و گفت: اما آقای رئیس جمهور بین تحقیق علمی و به چالش کشیدن آن تفاوت وجود دارد.

آقای احمدی نژاد گفت: شما آزادید که از سوال تحقیقاتی من برداشت خودتان را داشته باشید اما سوال جدی من این است که چرا جلوی دانشمندان آمریکایی را در مورد تحقیق در این مورد می گیرند و ساحت علم را خدشه دار می کنند.

رئیس جمهور گفت: آیا می توانیم تحقیقات فیزیک را کنار بگذاریم ، بنابراین اجازه دهید دانشمندان درباره هولوکاست تحقیق کنند و به نظر من این مسئله که در گذشته راجع به هولوکاست تحقیق شده دلیل قانع کننده ای برای ایجاد ممانعت از تحقیق مجدد در باره این موضوع نیست.

سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

اولین سوال حضار در باره موضع ایران در قبال اسرائیل بود، رئیس جمهور به عنوان مقدمه گفت: ملت ایران دوستدارهمه ملت ها ست و با همه پیروان ادیان الهی از جمله یهودیان همزیستی دارد ، همانگونه که یهودیان در ایران با امنیت کامل زندگی می کنند و در پارلمان هم نمانیده منتخب دارند.

آقای احمدی نژاد در تشریح طرح ایران برای حل مشکل فلسطین گفت : ما معتقدیم برای حل این مشکل 60 ساله باید رفراندومی آزاد برگزار شود وهمه فلسطینی ها اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی در آن شرکت کنند و آزادانه آینده وسرنوشت خود را تعیین کنند (تشویق حضار).

رئیس جمهور گفت: این طرح منطبق با منشور سازمان ملل است به شرط اینکه هیچکس در امور ملت فلسطین دخالت نکند و ده ها میلیارد دلار اسلحه به صهیونیست ها ندهد. رئیس جمهور تاکید کرد: اجازه دهید ملت فلسطین خود سرنوشت خود را تعیین کند (تشویق حاضران).

مجری جلسه از آقای رئیس جمهور خواست در یک کلمه پاسخ بدهد که آیا برای نابودی اسرائیل اقدامی انجام می دهد؟ رئیس جمهور گفت : چرا مایلید آنطور که شما می خواهید من جواب بدهم.

من از شما می پرسم آیا مسئله فلسطین یک مسئله مهم و بین المللی 60 ساله هست یا نه؟ مجری گفت بله.

رئیس جمهور گفت: پس بگذارید حلش کنیم.

ما زخم خورده تروریسم هستیم و می خواهیم ریشه های تروریسم از بین برود ، اما آمریکایی ها به جای برخورد با تروریست ها از آنها حمایت می کنند و ما را محکوم می کنند.

راه حل ما رفراندوم آزاد است ، اجازه دهید اتفاق بیافتد بعد خواهید دید چه خواهد شد.

سوال بعدی در باره ادعای دولت آمریکا مبنی برحمایت ایران از تروریسم بود ،رئیس جمهور از حضار پرسید: اگر کسی بیاید بمب گذاری کند و رئیس جمهور و اعضای دولت شما را بکشد چطور با آنها رفتارمی کنید آیا به آنها جایزه می دهید یا آنها را تروریست می نامید؟

آقای احمدی نژاد افزود: حضار محترم ، ملت ایران قربانی تروریسم است.

26 سال قبل در کنار محل کار من در یک عملیات تروریستی رئیس جمهور منتخب و نخست وزیر منتخب در یک عملیات بمب گذاری سوختند و به خاکستر تبدیل شدند. در یک عملیات دیگر 72 نماینده پارلمان و مقامات عالیرتبه کشته شدند و در عرض 6 ماه چهار هزار نفرازمردم در خیابان ها به قتل رسیدند ، آن هم توسط یک گروهک تروریستی که متاسفانه در حال حاضر در کشور شما و تحت حمایت دولت آمریکا آزادانه فعالیت می کند و ارودگاه آنها در عراق از حمایت نظامیان آمریکایی برخوردار است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما زخم خورده تروریسم هستیم و می خواهیم ریشه های تروریسم از بین برود ، اما آمریکایی ها به جای برخورد با تروریست ها از آنها حمایت می کنند و ما را محکوم می کنند.

سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص مجازات اعدام در ملاء عام گفت: در ایران برخی که به دنبال پخش مواد مخدر و معتاد کردن فرزندان مردم هستند البته به صورت محدود در ملاء عام اعدام می شوند.

آقای احمدی نژاد با بیان اینکه این حرکت نیز حرکتی قانونی است گفت: این همان قانونی است که براساس دمکراسی نوشته شده است شما با آمپول هوا و روش های دیگر اعدام می کنید، ما به این روش.

رئیس جمهور افزود: آیا اگر کسی قاچاق مواد مخدر کند در اروپا و آمریکا به آنها جایزه می دهید؟ آیا این افراد که میلیون ها جوان را نابود می کنند قابل ترحم هستند؟ آیا در آمریکا اعدام نیست؟ آیا در آمریکا به کسانی که به حقوق مردم تجاوز می کنند و باج خواهی می کنند ، جایزه می دهید؟

آقای احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص حقوق زنان گفت: سوال شما به گونه ای است که انگار تصور می کنید زن بودن جرم است. زن بهترین مخلوق خدا و تجلی محبت و عاطفه و زیبایی است. در ایران هر خانواده ای که خدا به او دختر می دهد ده برابر بیشتر از آن کسی که پسر دار می شود ، خوشحال می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه دختران از احترام بسیاری درایران برخوردارند و از بسیاری از کارها معاف هستند ، گفت: در فرهنگ ایران پسر و دختر دست مادران خود را به نشانه احترام می بوسند و این فرهنگ ماست و به آن افتخار می کنیم.

رئیس جمهور افزود: در جامعه ما زنان آزادند و بالاترین آزادی ها را دارند. ما دو معاون رئیس جمهور زن داریم.

در مجلس چندین نماینده زن داریم و در دانشگاه ها و مراکز تحقیقات بیوتکنولوژیک صدها دانشمند زن سرگرم تحقیق هستند و در عرصه های سیاسی هم همینطور و این بد است که این طور غیر واقعبینانه قضاوت می شود.

وی گفت: برخی از دولت های غربی دروغ پراکنی می کنند و ملت مقابل خود را تخطئه می کنند.

رئیس جمهور با اشاره به حضور تحسین برانگیزمردم ایران در انتخابات گفت: بیشتر آنها زن هستند چرا شما می گویید زنان در ایران آزاد نیستند.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی در باره برنامه هسته ای کشورمان وعلت اصرار ایران بر غنی سازی اورانیوم گفت : برنامه هسته ای ما در چارچوب ان.پی.تی و زیر نظر آژانس انرژی هسته ای است. ضمن آنکه ما تنها به دنبال غنی سازی پنج درصدی هستیم که فقط برای سوخت نیروگاه هاست.

رئیس جمهور افزود: آژانس در گزارش های مکرر خود اشاره دارد که هیچ نشانه ای دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران مشاهده نشده است.

آقای احمدی نژاد گفت: البته موضوع هسته ای ایران پیش از آنکه حقوقی باشد سیاسی است چرا که آژانس بر صلح آمیز بودن این برنامه تاکید دارد اما دو یا سه قدرت هستند که همه علوم و فناوری ها را برای خود می خواهند و انتظار دارند ما برای سوخت نیروگاه هایمان ، دستمان را جلوی آنها دراز کنیم و آنها هم هر وقت دلشان خواست به ما سوخت ندهند.

سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

وی افزود: چطور کسی که خودش بمب اتمی جدید آزمایش می کند ما را متهم می کند ؟ ما اساسا با بمب اتمی مخالفیم ( تشویق حاضرین).

رئیس جمهور افزود: اجازه دهید با شما یک شوخی هم بکنم ؛ از نظر ما سیاستمداری که دنبال بمب اتمی است ، از نظر سیاسی عقب مانده ذهنی است.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال آخر دانشجویان دانشگاه کلمبیای نیویورک در باره امکان دیالوگ و گفتگو با آمریکا و آینده روابط تهران - واشنگتن گفت: ما از اول هم اعلام کرده ایم که آماده گفتگو با همه به جز رژیم صهیونیستی هستیم و این سیاست ما از ابتدای انقلاب اسلامی است.

وی افزود: ملت ایران ملتی با فرهنگ و اهل گفتگوست اما ما یک منطقی داریم و آن اینست که به مدیریت امروز جهان اعتراض داریم و معتقدیم مدیریت فعلی نمی تواند به صلح ، دوستی و عدالت در جهان بیانجامد.

رئیس جمهور گفت: ما راه حل های انسانی برای روابط بین ملت ها داریم و آماده ایم در شرایط عادلانه و احترام متقابل گفتگو کنیم.

آقای احمدی نژاد با اشاره به سه مرحله مذاکره بین ایران و امریکا در باره عراق گفت : من قبلا هم از جناب آقای بوش برای مناظره در باره مسائل مختلف در حضور همه و در فضائی شفاف دعوت کردم.

وی افزود: آمریکا باید بعضی از اخلاق ها و رفتارهایش را کنار بگذارد ؛ آنها بیست و هشت سال است که ما را تهدید می کنند.

رئیس جمهور گفت: همه می دانید که صدام با حمایت آمریکا و بعضی از کشورهای اروپائی به ایران حمله کرد و هشت سال علیه ملت ایران جنایت کرد و بمب شیمیایی بر سر شهروندان ما ریخت.

وی افزود: اگر آمریکا حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد مطمئن باشید ملت ایران جزو بهترین دوستان شما خواهد بود.

آقای احمدی نژاد در پایان ضمن تشکر از دانشگاه کلمبیا برای برگزاری چنین فرصتی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه رسما دعوت کرد به ایران سفر کنند و در هر دانشگاهی که مایلند تریبون را در اختیار گیرند و با دانشجویان و اساتید ایرانی صحبت کنند که این دعوت با تشویق شدید حاضرین روبرو شد.

سخنرانی احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا

رئیس جمهور از اساتید و دانشجویان دانشگاه کلمبیا خواست برای برپائی صلح و عدالت دست به دست ملت ایران بدهند.

رئیس جمهوردر پایان از مسوولان ودانشجویان دانشگاه کلمبیا تشکر کرد ودر میان ابراز احساسات حضار به سخنان خود پایان داد.