سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید

پدر و مادری کردن از راه دور

تنفر از والدین پس از طلاق

مسئله طلاق و جدایی چالش های زیادی را برای والدین و کودکان به همراه دارد که پدر و مادر با حمایت و مساعدت یک متخصص باید سعی کنند روابط جدیدی برقرار کنند و درگیر نظام های اجتماعی جدیدی شوند که نیازهای آن ها را برآورده کند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بچه های طلاق
سه سال است که از همسرم جدا شد‌ه‌ام و یک دختر ده ساله دارم. در این مدت هم من ازدواج مجدد کرده‌ام و هم همسرم ولی با دخترم در ارتباط بودم. طی آخرین تماسی که با او داشتم با لحن خیلی تندی گفت که من دیگر مادر جدید و خواهر دارم و دیگه به من زنگ نزن. از آن روز خیلی ناراحت و دل‌شکسته شده‌ام، به نظر شما دخترم به دلیل شرایط جدیدش این حرف را زد؟  از این به بعد چگونه با او ارتباط برقرار کنم؟
قطعاً اتفاقی افتاده که فرزندتان چنین واکنشی داده است. شاید شما به‌ اندازه کافی جویای احوال وی نبوده‌اید و یا تغییری خاص در زندگی شما یا پدرش رخ‌ داده است؟ در هر حال شناخت منشأ این مشکل در رفع این مسئله بسیار نقش دارد.

درست است که با طلاق حضانت کودک را یکی از والدین قبول می کند ولی فراموش نکنید والدین بعد از طلاق باید یاد بگیرند در رابطه با فرزندشان مسئولیت‌پذیر باشند و اگر دیگری از رابطه کودک با وی حمایت نکرد، او را سرزنش نکنند و مورد انتقاد قرار ندهند. این کار فقط کودک را موضوع اختلاف می‌کند و بس. همچنین بهتر است در طول هفته حداقل ی کروز را از صبح تا شب با فرزندتان بگذرانید.

باید به فرزندتان توضیح دهید که به دلیل اخلافاتی که با پدرش داشته‌اید دیگر قادر به زندگی در کنار هم نیستید ولی همیشه دوستش دارید و در همه حال حمایتش می کند و هر جا که نیاز به کمک و مشورت داشته باشد، کمکش خواهید کرد.
در ضمن پدر و مادر نباید از بی‌مسئولیتی یا غیرقابل اتکا بودن یکدیگر دفاع کرده و آن را توجیه کنند. در عوض باید به کودک کمک کند وقتی از آن‌ها مأیوس می‌شود عصبانیت یا آزردگی خود را بروز دهد. پدر و مادر با حمایت و مساعدت یک متخصص مانند روان‌شناس بالینی باید سعی کنند روابط جدیدی برقرار کنند و درگیر نظام‌های اجتماعی جدیدی شوند که نیازهای آن‌ها را برآورده کند.

کمک به کودکان برای کنار آمدن با طلاق والدین، بسیار شبیه کمک به کودکان برای کنار آمدن با مرگ است

بچه‌ها موظف نیستند از پدر و مادر خود مراقبت کنند به همین دلیل والدین باید یاد بگیرند نیازهای خود را از نیازهای فرزندشان جدا کنند. به خاطر داشته باشید که ارتباطات بعد از جدایی خیلی به بچه‌ها کمک می‌کند. این ارتباط به‌ عنوان یکی از جنبه‌های مهم زندگی، به بچه‌ها درس زندگی، محبت و بازی با پدر و مادری که جدا از هم زندگی می‌کنند می‌دهد. ارتباط به والدینی که از هم جدا شده‌اند کمک می‌کند بدون آنکه فرزند را قاصد خود قرار دهند، در مورد او تبادل‌نظر کنند. همچنین از تجارب فرزندشان مطلع شده و در تجارب او سهیم شوند.

برخی از روان‌شناسان که در حیطه کودکان طلاق فعالیت دارند معتقدند که این ارتباط می‌تواند به‌صورت فرم‌هایی مهیا شود که میان پدر و مادر ردوبدل شود. البته الان دیگر امکانات زندگی‌ها تغییر کرده و والدین می‌توانند از طریق پیام رسان‌ها این فرم‌ها را باهم ردوبدل کنند تا همواره در جریان مسائل فرزند خود باشند. این فرم‌ها باید شامل اطلاعات زیر باشد:
- مشکلات بهداشتی
- مدرسه
- روابط اجتماعی و دوستان
- کارهای فوق‌برنامه
- نگرانی‌های خاص
- نصیحت و راهنمای بچه
- تغییرات مهم خانه
- خواسته‌ها
- درخواست تغییر برنامه
برای اینکه با شکل تکمیل این فرم آشنا شوید یک مثال می‌زنیم: مثلاً در حیطه مشکلات خاص: ظاهراً سارا با بچه‌ها در سرویس مدرسه مشکل دارد و از دوستی‌هایش راضی نیست. البته مطمئن نیستم اوضاع آن‌قدر که خودش می‌گوید بد باشد. نمی‌دانم آیا از اینکه بهترین دوستش امسال همکلاس او نیست ناراحت است یا مشکل دیگری دارد.
کودکان حق دارند که پس از جدایی والدینشان با پدر و مادر و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و بستگان خود ارتباط داشته باشند. فروپاشی خانواده همیشه فرایند سخت و عذاب‌آوری است و قطعاً کمک یک متخصص لازم است تا هم والدین و هم کودک را حمایت کند تا این فرآیند عذاب‌آور را با موفقیت پشت سر بگذارند.
ارتباط با بستگان پس از جدایی والدین
کمک به کودکان برای کنار آمدن با طلاق والدین، بسیار شبیه کمک به کودکان برای کنار آمدن با مرگ است. در طلاق هم مثل مرگ، کودک با گذراندن دوره سوگ، وضعیت را می‌پذیرد و یاد می‌گیرد با تغییرات زندگی کنار بیاید.
توصیه جدی می شود پیرامون شرایط روحی فرزندتان حتماً با همسر سابقتان تعامل داشته باشید و در صورت ناتوانی در رفع مشکل حتماً با روان‌شناس کودک و نوجوان صحبت و مشورت داشته باشید.
منبع: مرکز مشاوره تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین