سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس جمهور كشورمان بابیان اینكه بسیاری از فجایع بشری وقتی اتفاق می‌افتد كه علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گیرد، تصریح كرد: متاسفانه در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسیاری از عالمان و علوم مختلف را در اختیار خویش گرفته‌اند تا ملت ها را چپاول كنند و همه فرصت‌
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متن كامل سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه كلمبیا

 سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه كلمبیا

رئیس جمهور كشورمان در سخنرانی خود بابیان اینكه بسیاری از فجایع بشری وقتی اتفاق می‌افتد كه علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گیرد، تصریح كرد: متاسفانه در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسیاری از عالمان و علوم مختلف را در اختیار خویش گرفته‌اند تا ملت ها را چپاول كنند و همه فرصت‌ها را در انحصار خود بگیرند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، متن كامل سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در جمع دانشگاهیان دانشگاه كلمبیا كه بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی انجام شد به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیك الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

رئیس محترم و دانشگاهیان عزیز، اساتید و دانشجویان

ابتدا سلام عرض می‌كنم و خداوند عزیز حكیم را شاكرم كه توفیق حضور در یك محیط علمی و در جمع جویندگان حقیقت و پژوهشگران عرصه علم و معرفت را عنایت فرمود.

می‌خواهم در این جلسه ارزشمند درباره ارزش علم و عالم با شما سخن بگویم.

اساتید و علما، چراغهای فروزانی هستند كه هر كدام در عرصه، نورافشانی و وادی‌های تاریك و مبهم را روشن می‌كنند و بشر را از سردرگمی و جهل نجات می دهند.

كلیدهای فهم واقعیتهای جهان در دست دانش پژوهان و معرفت جویان است.

عرصه‌های كشف نشده و عوالم ناپیدا و علوم دست نیافته اندازه ندارد و پنجره‌های بسته با مجاهدت و تلاش عالمان به سوی حقایق گشوده می‌گردد.

با هر تلاش دریچه‌ای باز می‌شود و حقیقتی مكشوف می‌گردد.

در هر زمان كه شان رفیع علم و معرفت محفوظ مانده و عالمان و محققان با احترام و تكریم مواجه بوده‌اند بشر گامهای بلندی در تعالی و كمال مادی و معنوی برداشته است و بالعكس در هر دوره كه علم و عالم مغضوب و منفور بوده‌اند، آن دوره‌ها در تاریخ بشر ، تاریك بوده و بشریت در زندان جهل و غفلت خود محبوس مانده است.

اگر فطرت بشر كه رمز تداوم حقیقت جویی و تلاش برای كشف حقایق است نبود، انسان در اسارت جهل باقی می‌ماند و راههای سعادت بشر مفتوح نمی‌شد.

فطرت ودیعه ماندگار خداوند تعالی در نهاد انسان است.

همان خدایی كه بشریت را به جهان آورد و معرفت را اولین و بزرگترین هدیه خویش به او معرفی كرد تا بشر بتواند او را بشناسد.

در داستان حضرت آدم (ع) محاجه‌ای بین ملائكه و خداوند در گرفت . آنان بشر را موجودی سفاك و ماجراجو پنداشتند و به خداوند اعتراض كردند، پاسخ این بود من می‌دانم چیزی را كه شما نمی‌دانید. آن گاه خداوند حقایق عالم را به آدم آموخت و او به فرمان خدا آنان را بر ملائكه عرضه كرد.

آنان از درك حقایق عاجز ماندند و سپس خداوند فرمود نگفتم من عالم غیب آسمان ها و زمین هستم، این چنین بود كه آدم مسجود ملائكه شد.

در ماموریت همه انبیاء الهی سخن اول تلاوت آیات و نشانه‌های حق و تعلیم كتاب و حكمت همراه با تزكیه و پاكی بوده است و در مورد حضرت عیسی آمده است: "ویعلمه الكتاب و الحكمه و التوریه و الانجیل و رسولا الی بنی اسرائیل انی قدجئتكم بایه من ربكم"

یعنی به او كتاب و حكمت و تورات و انجیل می‌آموزد و او پیامبر به سوی بنی اسرائیل است به راستی كه من از جانب خدا نشانه‌ای آورده‌ام.

قران كریم سوره آل عمران اولین كلامی كه بر پیامبر اسلام نازل شد دستور به خواندن بود.

اقرا باسم ربك الذی خلق (بخوان به نام پروردگارت كه خلق كرد) و در ادامه فرمود اقرا و ربك الاكرم(بخوان به نام پروردگارت كه گرامی‌ترین است) الذی علم بالقلم علم الانسان مالم یعلم (او كه با قلم آموخت و آموخت به انسان آنچه را نمی‌دانست)

ملاحظه می‌فرمایید كه در چند آیه‌ای كه اول بار بر پیامبر اسلام نازل شد بحث از قرائت ، تعلیم و قلم است و این آیات خداوند را به عنوان معلم انسان معرفی می‌كند معلمی كه به انسان هر چه را كه نمی‌دانست آموخت.

در بیانی دیگر رسالت پیامبر اسلام را این طور بیان می‌فرماید كه او كسی است كه از بین مردم عامی پیامبری را از خودشان برانگیخت تا آنان را از آلودگی‌های فكری و اعتقادی و اخلاقی پاك كند و به آنان كتاب و حكمت بیاموزد.

تمام سخن و پیام انبیاء الهی عبور دادن انسان از تاریكی‌های جهل ، غفلت خرافه ، اخلاق ناصواب و اندیشه‌های نادرست به سوی علم، معرفت، نور و اخلاق صحیح است.

علم را به نور معنا و تعریف كرده‌اند ، علم یعنی روشنایی و علم حقیقی علمی است كه بشر را از گمراهی نجات دهد و نافع به حال او باشد.

شاید بزرگترین آفت آموختن و یاددادن و اندیشه و تحقیق ، خودخواهی‌ها و آلودگی‌ها و وابستگی‌های مادی و منافع شخصی باشد.

در یكی از تعابیر بلند آمده است كه علم نوری است كه خداوند در قلب كسانی كه بخواهد می‌افكند.

در این بیان علم هدیه‌ای الهی و قلب جایگاه این هدیه معرفی شده است.

اگر قبول كنیم كه علم به مفهوم نور است آنگاه دایره آن از حوزه علوم تجربی فراتر می‌رود و هر حقیقت پیدا و پنهانی را شامل می‌شود.

یكی از ستم‌های بزرگ به علم ، محدود كردن دایره آن به علوم تجربی بوده است درحالی كه گستره علم بسیار وسیعتر است . حقایق عالم محدود به حقایق مادی نیست و ماده سایه‌ای از حقیقت بالاتر است و خلقت مادی تنها یك طبقه از خلقت عالم ، است.

انسان نمونه‌ای از خلقت است كه جمع ماده و روح است و روح و جوهر انسانی بر مادیت و جسم او غلبه دارد.

نكته بسیار مهم دیگر ارتباط علم با پاكیزگی روح و جان و اخلاق و رفتار است. در تعلیمات انبیاء الهی یك حقیقت همواره باید مقارن و مصاحب یعنی همیشه همراه علم باشد و آن پاكی روح و اخلاق نیكو است.

علم و معرفت با معنای وسیعی كه گفتم یك حقیقت زلال و پاك است . علم روشنایی است ، كشف است و آن عالم و پژوهشگری می‌تواند به این حقیقت دسترسی یابد كه او هم پاك و زلال باشد و اندیشه‌های غلط ، اوهام و خرافات و یا وابستگی‌های مادی و خودخواهی‌ها مانع او از ادراك و پذیرش حقایقی كه كشف می‌شوند، نگردد.

 سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه كلمبیا

دوستان عزیز، فرهیختگان ، حضار محترم

علم و معرفت آفاتی نیز دارد.

شاید بزرگترین آفت آموختن و یاددادن و اندیشه و تحقیق ، خودخواهی‌ها و آلودگی‌ها و وابستگی‌های مادی و منافع شخصی باشد.

دلبستگی‌های مادی ، انسان را در نقطه مقابل حقایق عالم قرار می‌دهد، انسان آلوده و وابسته در پذیرش حقیقت مقاومت می‌كند حتی اگر آن را پذیرفت در برابر آن تمكین و از آن تبعیت نمی‌كند.

بسیارند عالمانی كه حقایق را می‌دانند اما به آن ایمان نمی‌آورند و خودخواهی‌ها اجازه نمی‌دهد حقیقت را قبول كنند.

آیا كسانی كه در طول تاریخ بشریت ، جنگها را تحمیل كرده‌اند از درك این حقیقت كه جان و مال و ناموس و سرزمین و حقوق انسانها محترم است عاجز بوده‌اند یا اینكه می‌دانسته‌اند اما به آن ایمان نیاورده و در برابر آن تمكین نمی‌كردند.

تا قلب انسان خالی از كینه ، حسد و خودخواهی نشود، در برابر حقیقت، روشنایی و علم تمكین نمی‌كند.

علم نوری است كه حامل آن باید پاك و منزه باشد.

اگر بشریت به بالاترین علوم مادی و معنوی دسترسی پیدا كند اما علما و دانشمندان پاكیزه نباشند آن را در خدمت بشریت قرار نخواهند داد آنگاه ممكن است چند حالت اتفاق بیافتد.

1-  تنها بخشی از حقایق را كه به نفع آنان است در اختیار مردم قرار دهند و بخش‌هایی از آن را كتمان كنند چنانكه حتی بعضی از علمای ادیان الهی در گذشته چنین كردند. و متاسفانه امروز نیز برخی‌از پژوهشگران و دانشمندان حقایقی را از مردم پنهان می‌كنند.

2- علم و عالم در خدمت منافع شخصی، گروهی و حزبی قرار گیرد مع‌الاسف در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسیاری از عالمان و علوم مختلف را در اختیار خویش گرفته‌اند تا ملت‌ها را چپاول كنند و همه فرصت‌ها را در انحصار خود بگیرند. شما می‌بینید:

- با استفاده از ابزار و شیوه‌های علمی ملت‌ها را فریب می‌دهند. اقدامات خود را توجیه می‌كنند، برای آنان دشمنان فرضی و فضای ناامنی و ترس ایجاد می كنند تا به نام مبارزه با ناامنی و تروریسم همه امور را تحت كنترل خود بگیرند.

آزادی‌های فردی و اجتماعی ملت خود را نیز نقض می‌كنند و حتی به حریم خصوصی افراد هم احترام نمی‌گذارند ، تلفن‌ها را شنود و رفت و آمدها را كنترل و ناامنی روانی ایجاد می‌كنند و با استفاده از چنین فضایی اقدامات جنگ‌طلبانه خود در نقاط مختلف دنیا را توجیه می‌كنند.

- با استفاده از شیوه‌ها و برنامه ریزی‌های علمی و دقیق ، فرهنگ‌های بومی را كه حاصل هزاران سال تلاش، تعامل و خلاقیت و هنرورزی ملتهااست مورد حمله قرار می‌دهند.

تلاش می‌كنند با نابودی آن ، مردم را بی‌هویت و رابطه آنان را با تاریخ و ارزش های خود قطع نمایند. با القاء خصلت ها و روش هایی كه ملت ها را به ذلت تقلید و مصرف گرایی ، سلطه پذیری ، ترس ، احساس حقارت و ناتوانی می كشاند زمینه را برای به یغما بردن منابع مادی و معنوی آنان فراهم می- كنند.

- ساخت بمب‌ها و سلاحهای مخرب اتمی ، میكروبی و شیمیایی نتیجه دیگری از دست اندازی قدرت های بزرگ به ساحت علم و تحقیق است.

اگر نبود همكاری برخی از عالمان و محققان نسل های مختلف بمب‌های اتمی و میكروبی ، شیمیایی و نوترونی تولید نمی‌شد.

اگر تاریخ را ملاحظه كنید هرچه خوبی و خیر به بشریت رسیده است از ناحیه عالمان پاكیزه است همان‌ها كه علم و معرفت خویش را در خدمت بشریت قرار داده‌اند و هدف آنان روشن كردن راه و كشف حقایق و كمك به سعادت و كمال بشریت بوده است.

آیا سلاح های مزبور برای دفاع از امنیت جهانی است؟ برافراشتن چتر تهدید دائمی اتمی چه دستاوردی برای بشریت دارد؟

اگر جنگ اتمی بین قدرت ها رخ دهد چه فاجعه بشری اتفاق خواهد افتاد.

آثار تشعشعات بمب‌های ناكازاكی و هیروشیما در نسلهای جدید مردم آن مناطق هم دیده می‌شود و معلوم نیست تا چند نسل دیگر ادامه خواهد داشت.

آثار تشعشعات اورانیوم ضعیف شده مصرفی در ابتدای جنگ در عراق روی مردم می تواند محل مطالعه و تحقیق باشد.

این فجایع بشری وقتی اتفاق می‌افتد كه علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گیرد.

دانشگاهیان محترم

خداوند ، پاكان، پیامبران و صالحان را شایسته دریافت علم و معرفت قرار داد چون می‌دانست علم هم نور و هدایت و ابزار خدمت به بشریت است و هم می‌تواند حجاب و سلاحی علیه بشریت باشد، از این رو سفارش فرمود كه آموختن با پاكی و صداقت هم‌نشین باشد .

در رسالت پیامبران ، هم پالایش و تزكیه و زدودن خودخواهی‌ها و دنیا طلبی‌ها و هم تبلیغ كتاب و علم و حكمت را قرار داد.

اگر علم و پاكی با هم قرین شود ، هم عالم ، علم را بهتر دریافت می‌كند و هم مردم از علم او به درستی منتفع می‌شوند.

اگر تاریخ را ملاحظه كنید هرچه خوبی و خیر به بشریت رسیده است از ناحیه عالمان پاكیزه است همان‌ها كه علم و معرفت خویش را در خدمت بشریت قرار داده‌اند و هدف آنان روشن كردن راه و كشف حقایق و كمك به سعادت و كمال بشریت بوده است.

این عالمان هر چه در علم جلوتر رفته‌اند نسبت به مردم تواضع بیشتری داشته و از اخلاق نیكوتری برخوردار بوده‌اند.

معمولا علمای پاك اخلاق و پاك رفتار ، رهبران فكری ، معلمان اخلاق و مصلحان بشر نیز بوده‌اند.

همه مصلحان بشریت ابتدا عالمان و معلمان خوبی بوده‌اند. در روایتی از بزرگان دینی آمده است آن هنگام كه عالم فاسد شود عالم به فساد كشیده می‌شود و اگر عالم صالح باشد عالم درست می‌شود.

علم دریچه‌ای به سوی خدا و میوه آن عمل است. عالمان باید در قبال علم خود احساس مسوولیت كنند. عالمان بی‌عمل مانند درختان بی‌ثمر هستند، عالمان حقیقی در برابر نابسامانی‌ها، رنجها و بی‌عدالتی‌ها ساكت نمی‌نشینند و علم خود را ظاهر و مردم را آگاه می‌سازند.

عالمان در برابر ستمگران و زورگویان بپا می‌خیزند و اجازه‌نمی‌دهند جاهلان دروغ بگویند و مردم را فریب دهند و حقوق آنان را ضایع كنند.

ساحت علم یك ساحت قدسی و الهی و علم امانت خداوند جهان است. ورود ناپاكان به این عرصه، ظلم به بشریت است.

قدرتمندان زورگو هم علم را به نفع مطامع خود مصادره می‌كنند و هم با زورگویی اجازه نمی‌دهند عالمان و اندیشمندان وارد عرصه‌هایی شوند كه كشف حقایق در آن عرصه‌ها موجب رسوایی آنان می‌شود. این شرم‌آور است كه قوانیی تصویب می‌شود كه طبق آن، تحقیق در مورد برخی وقایع تاریخی ممنوع می‌شود و محققینی كه در آن عرصه‌ها وارد شوند مجرم‌شناخته و به‌تحمیل زندان با پرداخت جریمه محكوم می‌گردند.

بزرگترین و واضح‌ترین حقیقت جهان، خداست. همه عالم و هر چه در اوست، نشانه اوست و درعین‌حال باب تحقیق و مطالعه در اصل وجود خداوند همچنان باز است و كسی را به جرم مطالعه و تحقیق در بود و نبود خدا محاكمه و زندانی نمی‌كنند و چه بسیار كسانی كه با مطالعه و تحقیق به خدای بزرگ ایمان می‌آورند.

در معارف اسلامی آمده است كه شك مقدمه یقین است مشروط بر اینكه انسان در آن متوقف نماند لذا چه اشكالی دارد كه اجازه دهند در وقایع تاریخی هم تحقیق و مطالعه شود تا ابعاد وقایع شفاف‌تر شود.

ساحت علم یك ساحت قدسی و الهی و علم امانت خداوند جهان است. ورود ناپاكان به این عرصه، ظلم به بشریت است.

خصلت علت جویی و سوال كردن تا ابد همراه بشر خواهد بود چرا كه در غیر این صورت، كمال و پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

تاسف دیگر از ایجاد انحصار توسط برخی قدرت‌های بزرگ در ساحت علم و حتی مخالفت با پیشرفت‌های علمی دیگران است.

این هم از عجایب عصر ماست كه برخی قدرت‌های بزرگ نمی‌خواهند شاهد پیشرفت ملت‌های دیگر باشند و با هزار بهانه، تهمت و فشار سیاسی و اقتصادی، مانع توسعه علمی دیگران می‌شوند، همه اینها ناشی‌از دوری آنان از ارزش‌های انسانی و اخلاقی و مكتب انبیاء الهی است. آنان برای خدمت به بشریت تربیت نشده‌اند.

علما و اندیشمندان محترم

خلاصه كلام این كه علم و معرفت بالاترین هدیه خداوند به بشر است و فطرت كمال طلبی و حق جویی بشر همیشه او را در تكاپوی علم آموزی و كشف حقایق نگه داشته است.

علم باید با اخلاق و تزكیه همراه باشد تا هم عالم و محقق به درستی آن را دریافت كند و هم بشریت به خوبی و به درستی از آن استفاده كند، عالمان پاكیزه نه فقط چراغ‌های هدایت، بلكه مصلحان بشری نیز هستند.

نباید اجازه داده شود قدرتمندان زورگو به ساحت علم دست اندازی كنند، علوم را مصادره و در خدمت مطامع خود علیه بشریت بكار گیرند و یا اینكه عرصه‌های تحقیق را محصور و محدود كنند.

ساخت علم، ساحتی قدسی است كه باید پاكیزه بماند، خداوند بر همه حقایق آگاه است و عالم و معلم و محقق را دوست دارد.

به امید روزی كه عالمان صالح، حاكمان جهان باشند و مصلح كل كه عالم الهی و صالح است به همراه مسیح بر جهان حكومت كنند.

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین