تبیان، دستیار زندگی

از امکاناتی که دانشگاه در اختیارتان می‌گذارد خبر دارید؟

دانشگاه با امکانات اضافه

دانشگاه بزرگ‌تر از مدرسه است، خیلی بزرگ‌تر و آنقدر بخش‌های متنوعی دارد که تا بیایید همه‌اش را بشناسید احتمالا یکی دو ترم را از دست داده‌اید. خوب است همین اول کاری همه قسمت‌های دانشگاه را بشناسید و بدانید که از هر کدام از این امکاناتی دانشگاه در اختیارتان گذاشته، چه طوری و کی باید استفاده کنید. در این مطلب فقط امکانات رفاهی و درمانی دانشگاه را معرفی کرده‌ایم. امکاناتی که بسته به دانشگاه محل تحصیل کم یا زیاد می‌توانید از آن استفاده کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره ترابی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دانشگاه
صندوق رفاه دانشجویان و امور وام‌ها: همین اول کاری حتما سری به امور وام‌ها بزنید و شرایط گرفتن وام و ضامن و باقی جزئیات را بپرسید. صندوق رفاه دانشجویان هنوز به بیماری سود و درصد آلوده نشده و وام‌هایی می‌دهد که هر چند زیاد نیست اما باز هم خدا را شکر. از بابت پرداختش هم نگران نباشید چون بعد از تمام شدن درس برایتان قسط بندی می‌کنند و هر ماه مبلغ کمی(به نسبت آنچه گرفته‌اید) را باید بپردازید.
شرایط استفاده: وام تحصیلی به همه تعلق می‌گیرد. وام مسکن برای بچه‌هایی است که خوابگاه ندارند و اجاره نامه به اسم خودشان است. وام ازدواج برای زوج‌هایی است که کمتر از یک سال از تاریخ عقدشان می‌گذرد. وام ضروری هم شامل موارد زیادی است که دم دستی‌ترین گزینه‌اش خرید عینک طبی است. جز اینها چند نوع وام دیگر هم وجود دارد که با شرایط خاص داده می‌شود.  

شورای صنفی: پیگیری و رفع تمام مشکلات مربوط به وضعیت رفاهی دانشگاه و خوابگاه با این شوراست. به خاطر همین هم هست که از تمام دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها در این شورا نماینده وجود دارد. این نماینده‌ها که خودتان در انتخابات بهشان رای داده‌اید منتظرند تا مشکلات شما بشنوند و آن را انعکاس دهند. پس اگر حتی قصد عضویت در این شورا را ندارید بهتر است نماینده دانشکده و خوابگاهتان را بشناسید و مشکلاتتان را با آنها در میان بگذارید. 
شرایط استفاده: داشتن معدل بالای 12، گذراندن 14 واحد، باقی ماندن سه ترم تا پایان کارتان در دانشگاه و نداشتن مورد انضباطی جزو شرایط نامزد شدن در انتخابات شوراست.

در ترم‌های بالاتر درباره‌ی حذف پزشکی بیشتر خواهید خواند. اما از همین حالا بدانید هر دانشگاهی یک پزشک معتمد دارد که برگه حذف پزشکی را امضا می‌کند و در کنار آن می‌تواند مریضی‌های ساده را هم معالجه کنددفتر استعدادهای درخشان: در این بخش تسهیلات زیادی برای دانشجوهای درس‌خوان در نظر گرفته‌اند. مثلا وام‌ بچه‌های استعداد درخشان مبلغ بیشتری است، خوابگاه بهتری به‌ آنها تعلق می‌گیرد. امکان تحصیل همزمان در دو رشته را دارند، اردوهای مخصوص برایشان می‌گذارند، کلی بلیط و بن رایگان می‌گیرند، قبولی در کنکور ارشد برایشان راحت‌تر است. در دانشگاه خودشان می‌توانند بدون کنکور ارشد بخوانند و خلاصه کلی جوایز نقدی و غیرنقدی دیگر در انتظارشان است.
شرایط استفاده: رتبه‌های برتر آزمون سراسری، برگزیدگان جشنواره‌های رازی و خوارزمی، رتبه‌های اول تا سوم المپیادهای علمی دانش آموزی، دانشجویانی که معدل بالای 17 داشته باشند و... استعداد درخشان محسوب می‌شوند.

دفتر شاهد و ایثارگر: هر چند که با فاصله گرفتن از سال‌های جنگ مراجعان به این دفتر در دانشگاه کمتر شده‌اند، با این حال خدمات بسیار خوبی ارائه می‌دهد. مثلا خیلی وقت‌ها دانشجو را از پرداخت شهریه راحت می‌کند. برای خوابگاه گرفتن کمک‌شان می‌کند. مسابقات فرهنگی هنری برگزار می‌کند. کلاس‌های رفع اشکال می‌گذارد و اگر نیاز داشته باشند برایشان جلسات مشاوره تحصیلی در نظر می‌گیرد.
شرایط استفاده: فرزندان و خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران می‌توانند از خدمات این دفتر استفاده کنند.

بیمه دانشجویی: حواستان به سایت دانشگاه باشد و هر چند وقت یک بار زیر و بمش را جستجو کنید. چون خیلی از خدمات مفید مثل همین بیمه فقط طی یک آگهی کوتاه در سایت اعلام می‌شود و بعد هم تا دانشجوها به خودشان بجنبند مهلتش تمام می‌شود. اگر زرنگ باشید و زود اقدام کنید با ارائه مدارک می‌توانید دفترچه خدمات درمانی دریافت کنید. نکته مثبت قضیه این است که نصف حق بیمه را دانشگاه می‌پردازد و فقط نصف پول سهم شماست.
شرایط استفاده: کسانی که تحت پوشش بیمه نیستند و دفترچه ندارند می‌توانند مراجعه کنند.

مرکز مشاوره: دانشجویی است و مشکلاتی که یکی یکی پیدایشان می‌شود. این روزها که تب مراجعه به مشاور و روان‌شناس در جامعه زیاد شده سر مراکز مشاوره دانشگاهی هم شلوغ‌تر از قبل است. مشاورها معمولا در خوابگاه‌ها هم حضور دارند. بنابراین سری به برد خوابگاه بزنید و برنامه حضور مشاور در خوابگاه را چک کنید. علاوه بر این خیلی از مراکز مشاوره دانشجویی نشریه‌ای هم دارند که خواندن آن شاید بتواند برایتان راهگشا باشد.
شرایط استفاده: همه جور مشاوره‌ای می‌دهند. اما مشاوره تحصیلی و ازدواج در دانشگاه خیلی رونق دارد. پس اگر در شرف ازدواجید و یا خطر مشروطی بیخ گوشتان است، سری به این مراکز بزنید.

کلینیک و درمانگاه: در ترم‌های بالاتر درباره‌ی حذف پزشکی بیشتر خواهید خواند. اما از همین حالا بدانید هر دانشگاهی یک پزشک معتمد دارد که برگه حذف پزشکی را امضا می‌کند و در کنار آن می‌تواند مریضی‌های ساده را هم معالجه کند. بعضی وقت‌ها هم دکتر پوست و مو یا تغذیه یا دندانپزشک هم روزهایی در هفته دانشجوها را ویزیت می‌کند.
شرایط استفاده: بهتر است برای بیماری‌های ساده مراجعه کنید. مریضی‌های مثل سرماخوردگی، دندان درد خفیف، چهار تا جوش زیر پوستی و...