تبیان، دستیار زندگی

همراهی با همسر دوم در تربیت فرزندان

شیوه‌های تربیتی فرزندان در ازدواج مجدد

طبیعی است که در ابتدای زندگی بچه‌ها سر ناسازگاری بگذارند آنها در هر سنی که باشند با زیرکی و هوشیارانه عملکرد والدین را ارزیابی می‌کنند و در صورت اینکه ناهماهنگی در تربیت والدینشان احساس کنند، آنها نیز روی دیگری از خود نشان خواهند داد. پس برای ایجاد پل ارتباطی با فرزندانمان باید همواره با شریک زندگی خود هماهنگ عمل کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تشکیل خانواده
بعد از جدایی همسرم با داشتن دو فرزند با خانمی ازدواج کرده‌ام. می‌خواهم زندگی بی‌دغدغه‌ای با همسر جدید و فرزندانم داشته باشم،  لطفاً راهنمایی‌ام کنید.
برای ایجاد پل ارتباطی و پر كردن شكاف بین ما و فرزندمان باید سعی كنیم كه خودمان را جای آن‌ها بگذاریم و از دیدگاه و منظر آن‌ها به دنیا نگاه كنیم، باید یادمان باشد كه قبل از هرگونه واكنش كمی تأمل‌کنیم؛ ببینیم چرا فرزندمان رفتار خاصی دارد و یا چرا این توجیه و تفسیر خاص را دارد. البته تمام والدین درباره تربیت فرزندان باهم جر و بحث می‌کنند (خصوصاً شما که در هر حال شرایط خیلی خاص‌تری دارید). ولی وقتی زوجین تصمیم بگیرند که تربیت فرزندان را با همکاری هم بر عهده بگیرند، مهم‌ترین اقدامی که آن‌ها می‌توانند در قبال هم انجام دهند عبارت است از چگونه صحبت کردن درباره استرس‌ها و تنش‌ها و اختلاف‌نظرها باهم.
درست است زمانی که شما هر دو خسته و یا پرمشغله هستید حفظ و تداوم یک تعامل خوب دشوار است اما این دقیقاً باارزش‌ترین تلاشی است که شما می‌توانید برای جلوگیری از بزرگ شدن موضوعات کوچک و کم‌اهمیت؛ و تبدیل‌شدنشان به مشکلات بزرگ انجام دهید.

ضمناً فرزندان باملاحظه سبک برخوردی والدین پیرامون مشکلات می‌آموزند که چطور اختلافات و مشکلات را حل‌ و فصل کنند.
برای بهتر شدن اوضاع به زمان زیادی نیاز است و عضو جدید خانواده باید سعی كند با محبت، جلب توجه و رضایت فرزندان، تنش‌ها را از آنها بگیرد. 

نکاتی برای دست‌یابی زوجین به احساس نزدیکی در تربیت فرزندان

- اعتقاد و باور داشتن بر اینکه همسرتان توانایی یک والد خوب شدن را داراست.
- قدردانی و تشکر و احترام گذاشتن به همسرتان و همراهی وی در چالش‌های مختلف زندگی روزمره
- حمایت کردن از تصمیمات و سخت‌گیری‌های والدین با همدیگر (حتی اگر شما به‌طور صد درصد با آن‌ها موافق نیستید)
- تحقیر نکردن همسرتان از طریق سرزنش و نکوهش و انتقاد کردن از او
- تقسیم کردن دوستانه مسئولیت و کارهای خانه
- احترام گذاشتن و حمایت کردن از تصمیمات همسر
- مشارکت و درگیر شدن با یکدیگر در روند رشد و تعالی فرزندان
- باهم کار کردن و فهم و تشخیص پیشرفت همسر در ایفای نقش والد
- هیچ‌گاه در زندگی سعی نکنید به انتقاد و نکوهش همدیگر بپردازید بلکه مهم تشخیص احساساتی است که سبب می‌شود احساس اتحاد و یکی بودن بکنید نه احساس تنهایی و در مرحله بعد کار کردن روی این احساسات. لذا مثلاً اگر کارهای منزل به‌طور دوستانه و منصفانه میانتان تقسیم‌نشده؛ وقت آن است که سعی و تلاش کنید، فکر کنید و دنبال راهی یا کاری بگردید که با انجام آن قادر شوید کمی شرایط را بهبود ببخشید.

زن و شوهر
- گاهی اوقات گوش دادن به یکدیگر و کمی تغییرات کوچک تفاوت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند. ممکن است احساس کنید که شما قادرید بیشتر اوقات از همدیگر پشتیبانی کنید اما همواره مسائل خاصی هست که همیشه روی آن توافق ندارید. به‌ عنوان‌ مثال برخی موضوعات نظم و انضباط مثل ساعت خواب بچه‌ها، ساعت مراجعه بچه‌ها به منزل، دوستان خاص و ویژه، تکلیف‌درسی و... در این موارد تلاش کنید بفهمید چرا این‌ها نقاط کور و گره ارتباط شما با همسرتان هستند. ممکن است یکی از شما بیش از دیگری نگران برخی مسائل باشد. اگر می‌توانید نسبت به ترس یا نگرانی پشت یک تصمیم انضباطی خاص، صادق باشید. ممکن است بتوانید در این موضوع خاص به طرز تفکر مشابهی دست بیابید.
- به یاد داشته باشید لازم نیست روی همه‌چیز توافق کنید آنچه مهم است این است که در طرز برخورد با فرزندان و موضوعات مربوط به آن‌ها متحد باشید.
- اعتقاد داشتن به توانایی‌تان مهم‌ترین جنبه کارگروهی والدین است؛ بنابراین شروع کردن با موضوعاتی که بیشتر نسبت به آن‌ها خوش‌بین و دلگرم هستید بهتر است.
- همیشه در زندگی فراز و فرود هست اما زوجینی که معتقدند می‌توانند موفق شوند به‌ احتمال بیشتری می‌توانند پس از برخورد با یک مشکل به عقب بازگردند و کارها را درست مدیریت کنند. فرزندان شما باید بدانند که در این خانه مقررات ثابت است و نوعی ثبات ضمنی را در فضای خانه احساس کنند نه اینکه به این نتیجه برسند که مقررات مادر با مقررات پدر متمایز است.
- مانع دیدن فرزندانتان با مادرشان نشوید. اگر آنها رابطه عاطفی سالمی با مادرشان داشته باشند کمتر دچار مشکلات اخلاقی و روانی خواهند شد.  
توصیه می‌شود در این رابطه حتماً مطالعه کافی داشته باشید و در برخی موارد که به بن‌بست رسیدید از مشاور کمک بگیرید.
منبع: مرکز مشاوره تبیان