تبیان، دستیار زندگی

روایتی از تحریم مجدد بانک مرکزی ایران توسط آمریکا

تحریم بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی چه اثری بر زندگی مردم دارد؟

تحریم این هفته بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی علی رغم همه تلاش‌های رسانه‌ای که برای القای زمین گیر شدن اقتصاد ایران داشت، حاصلی جز برچسب SDGT حاصلی نداشت. اما با این عنوان تحریمی، چه تغییری در وضع زندگی مردم به وجود می آید؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محمد عندلیب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه اتفاقی افتاد؟

دیروز مجدد بانک مرکزی ایران تحریم شد. بانک مرکزی پیشتر در لیست SDN اوفک قرار داشت و آنچه الان اتفاق افتاده، اضافه شدن برچسب SDGT مرتبط با تروریسم به بانک مرکزی ایران است.

تحریم

SDN   چیست و SDGT چیست؟

SDN  لیستی از مواردیست که تحریم شده محسوب می‌شوند و هر فرد غیرآمریکایی مرتبط با آن نیز تحریم می‌شود، SDGT نیز یک برچسب تحریمی است، هر برچسب تحریمی نشان می‌دهد که به چه علت و تحت چه رژیمی تحریم شده‌ایم، به صورت مشخص SDGT یعنی رژیم تحریم از نوع مالی علیه موارد تروریستی

بهانه تحریم این بار بانک مرکزی چه بود؟

این بار بانک مرکزی تحریم نشد، بلکه یک بهانه جدید برای تحریمش عنوان شد؛ این بار بهانه پشتیبانی از سپاه قدس

این تحریم چه مشکلی برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند؟

در دسامبر 2011 آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، این قانون دسترسی شرکت‌های خارجی طرف معامله با بانک مرکزی ایران را به نظام مالی ایالات متحده منع می‌کند و درآمدهای نفتی این کشور را وسیله انسداد در سازوکارهای انتقال پول و مراوده تجاری هدف قرار داد.
مطمئنا اثرات بدی این تحریم بر جای گذاشت، ولی از پاییز 1397 و با تغییر استراتژی ایران به استراتژی مقاومت فعالانه که شامل ابتکار عمل در ایجاد روزنه‌های ارزی‌ای همچون عراق و روسیه و نهادهای ارزی جدید نظیر بازار متشکل پولی و گسترش تور کنترلی بانک مرکزی به وسیله ایجاد محدودیت بر روی کارتخوان‌های خارج از کشور بود این تحریم ها کم کم رنگ باخت. در واقع تحریم جدید هیچ اثر خاصی ندارد و تنها اثر خاص آن می‌تواند این باشد که یکی از اموال خارجی صندوق توسعه در خارج از کشور شناسایی شده و مسدود شود.

این تحریم چه اثری بر زندگی مردم دارد؟

در رابطه با تحریم صندوق توسعه یک فرضیه مطرح شده این تحریم قادر است منابع ارزی کشور را دچار مشکل کرده و بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد، ولی واقعیت این است که حساب‌های صندوق توسعه نزد بانک مرکزیست و بانک مرکزی قبل‌تر تحریم شده، پس تحریم جدیدی نداریم. پس مشکلی وجود ندارد.

چه راه‌هایی برای عبور از این تحریم وجود دارد؟

موکدا؛ تحریم جدیدی وضع نشده است، تنها راه مقابله بالا رفتن دانش تحریمی مردم و ادامه رویکرد مقاومت فعالانه توسط نهادهای ذیربط است.