سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید

چگونه می‌توانیم مربی مهدکودک شویم؟

لذت کار با کودکان

اگر از بودن در کنار بچه‌ها لذت می‌برید و دوست دارید مربی مهدکودک شوید، نیاز دارید نکاتی را بدانید و دوره‌هایی را بگذرانید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مهدکودک
دوران قبل از ورود بچه‌ها به مدرسه که به دوران پیش از دبستان شهرت دارد، یکی از طلایی‌ترین دوران‌های زندگی هر فرد است. نحوه برخورد و آموزش در این سن در شکل‌گیری شخصیت آن‌ها و پرورش استعدادهایشان بسیار موثر است.

احترام به دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها در مهدکودک بسیار مهم است؛ چرا که مهدکودک اولین تعامل والدین و فرزندان با معلم است. مربی باید توجه داشته باشد که کودکان از فرهنگ‌ها و منش‌های مختلفی در کلاس حضور دارند و باید به تفاوت‌های آن‌ها احترام گذاشت


نحوه گرفتن کارت مربیگری مهد کودک

یک مربی مهدکودک خوب جایگاهی بین معلم و مادر دارد و باید آموزش‌‌ها را با بازی به کودکان انتقال دهد. او موظف است دوره‌هایی مثل قصه‌گویی، کاردستی، پرورش خلاقیت کودک، روانشناسی کودک و... گذرانده و دارای کارت مربیگری معتبر باشد. یک معلم توانمند و موفق سال به سال به لحاظ آموزشی و هنری خود را به‌روز کرده و پیشرفت می‌کند. اما سوالی که در این بین برای خیلی‌ها به وجود می‌آید این است که برای مربی مهدکودک شدن، باید از کجا شروع کنیم؟

- برای گرفتن مدرک مربیگری محدودیت سنی وجود ندارد و داشتن مدرک دیپلم لازم و کافی است.

- با داشتن شناسنامه، کارت ملی، عکس و مدرک دیپلم به مراکزی مثل جهاددانشگاهی و مراکز بهزیستی که ارائه‌دهنده مدرک مربی‌گری هستند، مراجعه کنید.

- پس از ثبت نام، کلاس و دوره‌هایی برگزار می‌شود. این دوره‌ها برای افراد با رشته‌های مرتبط حدود 4 هفته و برای افراد با رشته‌های غیر مرتبط ۶ هفته است که پس از گذراندن این دوره‌های تئوری و عملی در دانشگاه‌های علمی-کاربردی، جهاد دانشگاهی و کانون توسعه مهدهای کودک برای متقاضیان آزمون و مصاحبه برگزار می‌شود در صورتی که فرد در این آزمون‌ها حد نصاب لازم را کسب کرد، می‌تواند خود را به‌عنوان مربی معرفی کند.

- در این کلاس‌ها دوره‌هایی مثل روانشناسی رشد کودک، بازی و اسباب‌بازی، آموزش مفاهیم اجتماعی و دینی، بیماری‌های شایع در کودکان، شیوه‌های قصه‌گویی به کودکان، آشنایی با اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان و آشنایی با کمک‌های اولیه را می‌گذرانید.

- فارغ‌التحصیلان کارشناسی در رشته‌های مرتبط از جمله روانشناسی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و علوم تربیتی و نیز افرادی که کارت مربیگری دریافت کرده‌اند می‌توانند در مهدهای کودک و مراکز پیش‌دبستانی دولتی و خصوصی، سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش مشغول به کار شوند.

با صبر و حوصله است که می‌توان با والدین، مدیر مجموعه و همکاران ارتباط خوبی داشت، کلاس را به‌ صورت منظم کنترل کرد، چالش‌های رفتاری بچه‌ها را رفع نمود و ‌بچه‌ها را در مسیر رشد هدایت کرداستخدام مربی مهدکودک می‌تواند پاره‌وقت و یا تمام وقت باشد.

- مربی مهدکودک می‌تواند با داشتن تجربه و سرمایه کافی، مجوزهای لازم را گرفته و با تأسیس مهدکودک به عنوان مدیر مهد به طور مستقل فعالیت کند.

ویژگی‌های مربی مهدکودک

علاوه بر کلاس‌ها و دوره‌ها مربیان مهدکودک باید خصوصیات اخلاقی متناسب با این شغل را هم داشته باشند. در ادامه به چند مورد از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم:

- شور
اگر اشتیاق و شوق شما برای کار با بچه‌ها بالا باشد و این کار را تنها به دلیل علاقه و شور خودتان انتخاب کنید، دیگر سختی‌هایی مثل دستمزد پایین، ناسپاسی والدین، برخوردهای بد بچه‌ها و... شما را خسته نخواهد کرد.

- انرژی بالا
هر روز کودکان خردسال با شرایط گوناگونی به مدرسه می‌آیند و وقتی معلم هیجان نشان می‌دهد، بچه‌ها به رفتن به مهدکودک مشتاق‌تر می‌شوند. با توجه به اینکه معلمان مهدکودک اولین افرادی هستند که بچه‌ها را با دنیای آموزش آشنا می‌کنند، وقتی با نشاط و انرژی بالایی با بچه‌ها کار کرده و بازی و شادی می‌کنند، در حقیقت به بچه‌ها نشان می‌دهند مدرسه جای خوبی بوده و آن‌ها را برای رفتن به مدرسه تشویق می‌کنند.

- صبر
در کنار اشتیاق بالا، مربی مهدکودک باید صبر و حوصله زیادی داشته باشد، چراکه با صبر و حوصله است که می‌توان با والدین، مدیر مجموعه و همکاران ارتباط خوبی داشت، کلاس را به‌صورت منظم کنترل کرد، چالش‌های رفتاری بچه‌ها را رفع نمود و ‌بچه‌ها را در مسیر رشد هدایت کرد. 

برای گرفتن مدرک مربی‌گری محدودیت سنی وجود ندارد و داشتن مدرک دیپلم لازم و کافی است. با داشتن شناسنامه، کارت ملی، عکس و مدرک دیپلم به مراکزی مثل جهاددانشگاهی و مراکز بهزیستی که ارائه‌دهنده مدرک مربی‌گری هستند، مراجعه کنید


- خلاقیت
از موضوعات دیگری که یک مربی باید آن را داشته باشد، خلاقیت است. یک مربی مهدکودک باید با امکاناتی که در اختیار دارد نوآوری خلاقیت به‌خرج داده و بچه‌ها را سرگرم و به آن‌ها آموزش‌هایی بدهد.

-  انعطاف‌پذیری
مربیان موفق می‌دانند داشتن یک نسخه برای همه کودکان موفقیت‌آمیز نبوده و نمی‌شود یک برنامه روتین را همیشه تکرار کرد. آن‌ها می‌دانند در هر لحظه‌ای ممکن است اتفاق غیرمنتظره‌ای پیش آید و او باید در مقابله با تغییرات انعطاف‌پذیر بوده و بداند با هر اتفاقی چگونه رفتار کند.   

-  احترام
احترام به دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها در مهد کودک بسیار مهم است؛ چراکه مهدکودک اولین تعامل والدین و فرزندان با معلم است. مربی باید توجه داشته باشد که کودکان از فرهنگ‌ها و منش‌های مختلفی در کلاس حضور دارند و باید به تفاوت‌های آن‌ها احترام گذاشت.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین