تبیان، دستیار زندگی

8 توصیه موثر برای افزایش مشارکت آقایان

شوهرم در کارهای خانه کمک نمی‌کند

با تغییر الگوی زندگی و با توجه به اینکه بیشتر خانم‌ها در کشور ما شاغل هستند و معمولاً با اختلاف‌زمانی کمی از همسرشان به منزل می‌رسند لازم است تا هر دو نفر در انجام امور منزل مشارکت داشته باشند. در گذشته شاید همکاری مردها در کارهای خانه کمی کمرنگ‌تر بود ولی امروزه یکی از جدی‌ترین اموری است که آقایان باید در آن سهیم باشند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مشارکت آقایان در کار خانه
خانمی کارمند هستم که متأسفانه همسرم در انجام کارهای خانه مشارکت نمی‌کند و روزهای تعطیل هم‌ روی مبل لم می‌دهد و با موبایلش وقت می‌گذراند و اگر از او کمک بخواهم آنقدر کثیف کاری می‌کند که از درخواستم پشیمان می‌شوم. برای اینکه ناراحتی‌ام را به او نشان بدهم چند روز است که بی‌محلی می‌کنم. آیا روشی که در پیش‌گرفته‌ام درست است؟
شما به عنوان یک خانم باید از همسرتان بخواهید که در انجام کارهای خانه به شما کمک کند. برای این کار بهتر است در محیطی آرام و دوستانه، به‌ صورت واضح و دقیق از همسرتان تقاضای کمک کنید. سعی کنید به دور از انتقاد و قضاوت از همسرتان کمک بخواهید و تلاش کنید که چند مسئولیت در خانه را به عهده‌ی وی بگذارید.  

البته توصیه جدی می‌شود که خیلی دوستانه توقعات خود را با ایشان در میان بگذرید و دنبال این نباشید که خانه‌ای مثل دسته‌گل تحویل بگیرید در هر حال مردها تفاوت‌های زیادی با خانم‌ها دارند. ضمناً قهر کردن، اخم کردن، کم‌محلی و... صرفاً مشکلات را زیاد می‌کند.
چند توصیه برای همراه کردن همسران در انجام کارهای خانه:

1. تقسیم کار کنید

لیستی از کارهای خانه تهیه کنید و با نظر همسرتان تقسیم کار کنید.

برخلاف تصور عامه زنان که معتقدند مردان می‌توانند ببینند که چقدر پرمشغله هستیم، می‌توانند ذهن ما را بخوانند، نیازمندی ما را ببینند و... مردان قادر به هیچ‌یک از این کارها نیستند


2. توانایی همسرتان را مدنظر قرار دهید

زمانی که تصمیم گرفتید کاری را با همسرتان تقسیم کنید مطمئن شوید که توانایی انجامش را داشته باشد. اگر همسرتان توانایی انجام کاری را نداشت مثلاً تمیز کردن نمای بیرونی ساختمان از او بخواهید تا برای انجام آن کار از نظافتکاری که در این زمینه فعالیت می کنند کمک بگیرد.

کارهای خانه

3. آموزش دهید

ابتدا طریقه‌ی انجام کار را به همسرتان آموزش دهید و پس از یک بار نظارت بر نحوه‌ی انجام آن با خیال راحت مسئولیت انجامش را به عهده‌ی او بگذارید. اگر اصرار دارید که حتماً کاری مطابق با دستورالعمل شما انجام شود، بهتر است از شوهرتان تقاضای کمک نکنید و آن کار را خودتان انجام دهید نه اینکه مسئولیتی را بر عهده همسرتان بگذارید و بعد دائماً وی را تحت کنترل قرار دهید که مسئولیتش را چگونه انجام می‌دهد؟


4. غر نزنید

یکی از منزجرکننده‌ترین رفتارها از نظر مردها غرغر کردن خانم‌هاست. بنابراین اگر می‌خواهید همسرتان پابه‌پای شما همکاری کند، غرغرو نباشید.


5. احترام به همسر فراموش نشود

همان‌طور که خانم‌ها علاقه دارند موردتوجه و علاقه شوهرشان باشند، مردان نیز به احترام همسرشان نیازمند هستند. همچنین همان‌طور که زنان انتظار دارند عشق و علاقه شوهرشان به آن‌ها بدون هیچ قید و شرطی باشد(صرف‌نظر از اینکه خانه‌داری یا آشپزی‌شان خوب باشد یا نه و یا صرف‌نظر از اینکه نسبت به زمان ازدواجشان تغییرات ظاهری زیادی کرده باشند)، مردان نیز خواهان احترام بی‌قید و شرط همسرشان هستند.

6. توقع ذهن‌خوانی نداشته باشید

برخلاف تصور عامه زنان که معتقدند مردان می‌توانند ببینند که چقدر پرمشغله هستیم، می‌توانند ذهن ما را بخوانند، نیازمندی ما را ببینند و... مردان قادر به هیچ‌یک از این کارها نیستند. شما گرفتار یک شغل تمام‌وقت پرمشغله، کارهای خانوادگی و خانه‌داری و... هستید و به‌ این‌ ترتیب فشار و مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس می‌کنید. در صورت وقوع چنین شرایطی بهتر است که محترمانه از شوهرتان بخواهید که کمکتان کند.

7. موقعیت شناس باشید

همسر شما فشارها و سختی‌های مختلفی از طرف جامعه و محل کارش تحمل می‌کند. همواره مدافع و مشوق و طرفدار شوهرتان باشید. در این صورت بدون نیاز به کوچک‌ترین غرولند شوهرتان متحول می‌شد. وقتی شما از همسرتان به خاطر آنچه هست قدردانی می‌کنید او نیز برای خوشحالی شما از هیچ کاری پرهیز نخواهد کرد.

8. صبوری کنید

اگر در رفتارهای همسرتان اشتباهی را مشاهده می‌کنید بلافاصله و با تندی و خشونت مسئله را به ایشان گوشزد نکنید بلکه در پایان شب و بعد از اتمام فعالیت‌های روزانه می‌توانید در یک محیط دوستانه نکات لازم را به شوهرتان تذکر دهید. از این طریق نه‌ تنها در هنگام انجام مسئولیت‌ها به همسرتان غر نزده‌اید بلکه فرصت یک آموزش مناسب را به وی داده‌اید. برای شوهرتان این اقدام بسیار دوست‌داشتنی و شگفت‌آور خواهد بود و به‌ این‌ ترتیب ضمن آن که رفتار او را اصلاح‌ کرده‌اید زمینه را برای آن که در کارهای آتی به شما بیشتر کمک کند، افزایش داده‌اید. در هنگام تذکر دادن، صحبت خود را با یادآوری کارها یا فعالیت‌هایی که به‌خوبی انجام داده است، شروع کنید و سپس در کمال احترام و مهربانی نکات اشتباه را گوشزد کنید.
در انتها لازم است یادآوری شود مردها در بهترین حالت که در انجام کارهای خانه خیلی دقیق و کوشا هم باشند به حدی نمی‌رسند که خانم‌ها از آنها انتظار دارند. آن‌ها به دلیل روحیه کلی‌نگری که دارند قطعاً نمی‌توانند مانند خانم‌ها کارها را خیلی ریز و دقیق انجام دهند.
منبع: مرکز مشاوره تبیان