تبیان، دستیار زندگی

توضیحات کارگردان «ترور خاموش» درباره خشونت قسمت نخست

هر سریالی به چَک اول نیاز دارد!

شب گذشته اولین قسمت مجموعه «ترور خاموش» در حالی به روی آنتن رفت که صحنه‌های کودک همسری، خودکشی و تعقیب و گریز و خشونت در آن به چشم می‌خورد؛ این اقدام صداوسیما مبنی بر پرداختن به خشونت، پیشتر در سریال‌های قبلی مورد انتقاد قرار گرفته بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سریال ترور خاموش
احمد معظمی درباره آغاز شوکه‌کننده «ترور خاموش» با صحنه‌های تاثیرگذاری چون ماجرای کودک همسری، خودکشی دانشجویانی که مواد مخدر مصرف کرده بودند و تعقیب و گریزها، توضیح داد: هر سریالی به چک اول نیاز دارد و قلابی که مخاطب را گیر بیندازد. متاسفانه این اتفاقات در جامعه رخ می‌دهد. جلوتر هم که می‌رویم به مسائلی از کف خیابان تا بخش کلان اشاره می‌کنیم. موضوع باند قاچاق و صحنه‌های اکشن هم که داریم.

احمد معظمی کارگردان سریال «ترور خاموش» که به همراه شایسته ایرانی بازیگر این سریال امروز مهمان «سلام صبح بخیر» بودند، در ادامه یادآور شد: در قسمت اول سریال سه قصه متفاوت و جذاب داشتیم که در یک قسمت خرج شده بودند. همه این مسائل هم در راستای خود قصه است و ما هم گریزی به دختری که در سن کم مجبور به ازدواج شده و می‌خواهد لباس عروس خود را نگه دارد زده‌ایم هم پشت کنکوری‌هایی که برای تمرکز و بیدار ماندن دست به گریبان قرص می‌شوند. اینها باید نشان داده شود تا ما به پیاممان در این سریال برسیم. ستاد مبارزه با مواد مخدر باید در خود خانواده ها شکل بگیرد و این اتفاق باید بیفتد.

شایسته ایرانی: تماشای سریال برای مخاطب سلیقه‌ای است، اما موضوع «ترور خاموش» بسیار مهم است که همه باید آن را ببینند، پس اگر قسمت اول جذاب بوده یا نبوده پیش داوری نکنند و سریال را ببینند این سریال با جزئیات زیادی ساخته شده و جزو سریال‌هایی است که لازم و واجب است همه آن را ببیند

.
وی یادآور شد: ما صحنه پرش را با خود بازیگران گرفتیم؛ آن هم بازیگرانی که تجربه بازی جلوی دوربین را نداشتند و من همیشه تلاشم برای استفاده از نیروهای تازه نفس است. سه جوان ما انرژی فوق العاده‌ای برای آن سه صحنه گذاشتند.

معظمی سپس گفت: «سارق روح» در سال ۹۶ حاصل تلاش هومان فاضل و مرتضی اصفهانی بود و تحقیقات این مجموعه سه چهار ماه طول کشید و ما با نویسندگان گفتگوهای بسیاری کردیم تا به این جمع‌بندی برسیم که به چه شکل می‌شود، کار متفاوتی ارائه کرد. این سریال به موضوع فرقه‌ها می‌پرداخت و ابوالفضل صفری (تهیه‌کننده) خیلی برای این مجموعه تلاش کرد. این سریال به شکل هفتگی از شبکه پنج پخش شد و به هر حال کارهای هفتگی به نسبت کارهای هر شبی کمتر دیده می‌شود اما «سارق روح» بینندگان خود را داشت و سال بعد هم از شبکه سه و آی فیلم بازپخش شد.

وی افزود: زمانی که «سارق روح»  را کار می کردیم، جلساتی با فاضل و اصفهانی درباره «ترور خاموش» هم داشتیم و تصمیم گرفتیم به مواد مخدر که دغدغه همه ما است نیز بپردازیم.
شایسته ایرانی

نقش‌های خیلی خاص برای خانم‌ها نوشته نمی‌شود

شایسته ایرانی ـ  بازیگر «ترور خاموش» با بیان اینکه در دانشگاه آزاد، تئاتر خوانده است و تجربه‌های زیادی در این عرصه داشته، گفت: به خاطر علاقه ام به سینما کشیده شدم و از جمله در فیلم «آینه‌های روبرو» بازی کردم. در تلویزیون خیلی تجربه زیادی نداشتم و اولین سریالم کار طنز سعید آقاخانی بود که طنز و جذاب بود. سال گذشته هم در سریال تاریخی محمدرضا ورزی به نام «ایراندخت» بازی داشتم.

وی افزود: نقش‌های خیلی خاص و متفاوت برای خانم ها نوشته نمی شود برای همین اگر فیلمنامه ای بخوانم که نقش خاص‌تری داشته باشد، سعی می کنم قبول کنم. درباره «ترور خاموش» هم اولین چیزی که مرا جذب کرد، موضوع فیلمنامه بود که برایم خیلی مهم بود. چیزی که برای من جذاب بود این بود که با جزییات بیشتری به موضوع پرداخته شده و این جزئی نگری در شخصیت پردازی ها نیز به چشم می خورد. یک ماه برای این کار دورخوانی داشتم و تحقیقاتی درباره نقشم که از قسمت ۵ شروع می شود، داشتم و با نویسنده گپ زدم. این دورخوانی ها کمک کرد تا به ارتباط با کارگردان و کاراکترها برسم.

نقش‌های خیلی خاص و متفاوت برای خانم ها نوشته نمی شود برای همین اگر فیلمنامه ای بخوانم که نقش خاص‌تری داشته باشد، سعی می کنم قبول کنم


بازیگرانی از جنس ستاره‌های گذشته 

در ادامه شایسته ایرانی نیز درباره ترکیب بازیگران اظهار کرد: وسواس در انتخاب بازیگران در این سریال زیاد بود و همه بازیگران درست در جای خود قرار گرفتند. دورخوانی قبل از تولید خیلی کمک کرد و باعث شد شناخت بیشتری نسبت به کاراکترها داشته باشیم و بدانیم پارتنر روبرویمان چقدر به نقش نزدیک است و چطور می توانم با او ارتباط بگیرم.

معظمی نیز درباره پربازیگر بودن سریال گفت: تیتراژ کار خیلی برایمان مهم بود تا جایگاه بازیگران حفظ شود و جلسات زیادی در این باره گذاشتیم. به هر حال پریوش نظریه، ستاره اسکندری، پرویز فلاحی پور و سعید راد رل یک‌های سینما هستند و خیلی برای تیتراژ تلاش کردیم. جا دارد از مهدیار سزاوار که کار تیتراژ را انجام داد تشکر کنم.

وی درباره انتخاب بازیگرانی از جنس ستاره‌های گذشته مثل بیژن امکانیان، دانیال حکیمی و سعید راد نیز توضیح داد: انتخاب بازیگر یکی از سخت‌ترین مراحل است. معمولا ترجیح می دهم سراغ بازیگرانی که سر چند کار هستند نروم. بیژن امکانیان همراه و متعهد است دانیال حکیمی و سعید راد هم همینطور. همگی در کارها انرژی می گذارند و به بهتر شدن اثر کمک می کنند.

این کارگردان افزود: این اولین سریال تلویزیونی سعید راد است. تله فیلم «ساعت به وقت صفر» را هشت سال پیش ساختم که ایشان در آن بازی کرده بودند. سعید راد جزو بازیگرانی است که خیلی روی کار انرژی می گذارد و حتی روزهایی که آفیش نیست سر صحنه می آید و حضور دارد و این به من کارگردان انگیزه می‌دهد.

وی درخصوص حضور مرتضی اصفهانی، نویسنده «شبی که ماه کامل شد» به عنوان مشاور پروژه تاکید کرد: حضور او در کنار پروژه به عنوان مشاور، نعمت به حساب می‌آید. من لحظه به لحظه در کنار او یاد می‌گیرم و هدف او یک کار باکیفیت است و طرح‌هایی به نویسنده ارائه می‌دهد که مو لای درزش نمی‌رود. در «سارق روح» و «ترور خاموش» هر روز کنار من بودند و کمک می‌کردند به ویژه برای صحنه‌هایی که درک آنها برای من سخت بود.

تماشای سریال برای مخاطب سلیقه‌ای است

کارگردان «ترور خاموش» در انتها بیان کرد: ابوالفضل صفری تهیه‌کننده سریال چه در «سارق روح» چه در «ترور خاموش» به ما حس امنیت می‌داد و در جلسات فیلمنامه نیز حاضر بود، جا دارد از مرتضی متولی مشاور تولید، تیم گریم و طراح صحنه و هومان فاضل نویسنده کار تشکر کنم. امیدوارم مردم کار را ببینند، دوست داشته باشند و از آن استقبال کنند.

شایسته ایرانی نیز در پایان گفت: تماشای سریال برای مخاطب سلیقه‌ای است، اما موضوع «ترور خاموش» بسیار مهم است که همه باید آن را ببینند، پس اگر قسمت اول جذاب بوده یا نبوده پیش داوری نکنند و سریال را ببینند این سریال با جزئیات زیادی ساخته شده و جزو سریال‌هایی است که لازم و واجب است همه آن را ببیند.

«ترور خاموش» هر شب ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک سیما روی آنتن می‌رود و ساعت ۱۲ شب نیز به صورت اچ‌دی از شبکه تماشا پخش می‌شود.
منبع: ایسنا
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .