تبیان، دستیار زندگی

کودکی که نمی‌خواد بشنود

رفتار با بچه‌ای که حرف گوش نمی‌کند

اگر مطمئن هستید که بچه درخواست شما را شنیده اما هنوز می‌خواهد آن را نادیده بگیرد لازم است در چنین مواقعی پیامد کارش را برایش توضیح دهید؛ مثلاً می‌توانید درخواست خود را با نتیجه و پیامدش همراه کنید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بچه حرف گوش نکن
دختری پیش‌دبستانی دارم که اصلاً به حرف من گوش نمی‌کند و شب‌ها هم دیروقت می‌خوابد چگونه با او رفتار کنم تا کمی حرف‌گوش‌کن تر شود؟
اینکه به کودکتان یاد بدهید به حرف‌هایتان گوش کند کار دشواری به نظر می‌آید مثل یک مبارزه سخت و پایان‌ناپذیر! شما باید الگوی خوبی در زمینه گوش کردن باشید. به او نشان دهید که شنونده خوبی هستید. مهم نیست او در چه سنی قرار دارد، باید ببیند که شما در گفت‌وگو با دیگران چگونه رفتار می‌کنید و چگونه به دیگران گوش می‌دهید.

وقتی با شما صحبت می‌کند مستقیم به او نگاه کنید. وقتی حرف می‌زند به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خیره نشوید. به او نشان دهید که به حرف‌هایش توجه می‌کنید و اهمیت می‌دهید. توجه داشته باشید که بچه‌ها تقلیدکننده‌های خوبی هستند هر جور که با آن‌ها رفتار شود رفتار می‌کنند.

جملات خود را با سه کلمه: اگر، تو و چرا شروع نکنید تا کودکتان از شما گریزان نباشد. گاهی بچه به شما گوش نمی‌کند یا به حرف‌های شما توجهی نشان نمی‌دهد، چون توجهش جلب نشده یا تمرکز ندارد.

وقتی می‌خواهید با او صحبت کنید ابتدا مطمئن شوید که توجه او را جلب کرده‌اید. به‌ خصوص اگر کودکتان به‌ راحتی تمرکز خود را از دست می‌دهد. با او آرام‌تر و مهربانانه‌تر صحبت کنید. اگر مطمئن هستید که درخواست شما را شنیده اما هنوز می‌خواهد آن را نادیده بگیرد لازم است در چنین مواقعی پیامد کارش را برایش توضیح دهید؛ مثلاً می‌توانید درخواست خود را با نتیجه و پیامدش همراه کنید. اگر مشکلات گوش کردن بچه تکرار می‌شود بهتر و عاقلانه این است که با پزشک متخصص صحبت کنید شاید مشکل بچه در شنوایی باشد یا مشکلات دیگر.

بچه‌ها تقلیدکننده‌های خوبی هستند هر جور که با آن‌ها رفتار شود رفتار می‌کنند


نکاتی درباره دیر خوابیدن کودک

- صداها یا تصاویر ذهنی‌ای که به‌ صورت یکنواخت در ذهن مرور می‌شوند تأثیر خواب‌آور دارند. شما می‌توانید برای کودکتان از روش معروفِ شمردن گوسفندان استفاده کنید. لازم نیست که فرزند شما حتماً گوسفندانی را تصور کند که در ذهن خود به آن‌ها اجازه عبور می‌دهد. از طرفی نباید آن‌ها را بشمارد چون این به معنی تلاش و زحمتی است که کودک شما را مجبور به بیدار ماندن می‌کند. به فرزندتان بگویید بره‌های ناز، بچه‌گربه‌ها یا پروانه‌های رنگارنگ را تجسم کند که در صفی طولانی سلانه‌سلانه از مقابل چشمان او عبور می‌کنند.

- پرخوری کمی قبل از خواب می‌تواند منجر به مشکلات فراوانی در خوابیدن به‌ خصوص در نیمه‌شب شود. بهتر است که کودک حدود دو ساعت قبل از خواب به همراه دیگر اعضای خانواده شامش را بخورد و قبل از خواب نیز به‌اندازه کافی آب بخورد، همچنین به دستشویی برود تا نیمه‌شب مجبور نباشد به این خاطر دوباره از خواب برخیزد.

- انتخاب رنگ ملحفه و روبالشی کودک را حتماً در نظر داشته باشید. اصولاً در این مورد نباید از رنگ‌های محرک و تند استفاده کرد. رنگ‌های بسیار تیره، قهوه‌ای، مشکی، آبی تیره بیشتر تأثیر ترسناک و وحشت‌انگیز دارند و در کودک ایجاد خوف می‌کنند.
بچه‌های پیش‌دبستانی نسبت به رنگ‌های قهوه‌ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن احساس خوبی دارند؛ بنابراین تا می‌توانید فضای اطراف محل خواب کودک را از وجود اشیای با رنگ‌های تند و براق و درخشان خلوت کنید. یک محیط ساده و عاری از تنوع زیاد، همراه با آرامش، می‌تواند بهترین موقعیت برای خواب کودک باشد.

- سعی نکنید در هنگام خواب تند تند به بچه سر بزنید. این کار سبب مزاحمت برای کودک می‌شود و او فکر می‌کند که شما از دستش ناراحت یا عصبانی هستید و درنتیجه مرتب از خواب بیدار می‌شود.

- در زمستان‌ها اتاق‌خواب بچه‌ها را بیش‌ از حد گرم و هوای آن را خیلی خشک نکنید. چند ساعت قبل از خواب، شوفاژ یا بخاری را خاموش و هوای اتاق را تهویه کنید. در طول شب نیز به‌اندازه کافی به فکر تهویه هوای اتاق باشید. گوشه پنجره یا در اتاق را باز بگذارید که همیشه هوای تازه در داخل جریان داشته باشد. همچنین در مواقع فوری قرار دادن دستمال مرطوبی روی شوفاژ یا کتری آب روی بخاری نیز به از بین بردن سریع خشکی هوا کمک می‌کند.

- کودک را حتماً در رختخواب خودش بخوابانید. در مواردی که بچه مریض می‌شود یا به خاطر یک کابوس ترسناک نیمه‌شب از خواب می‌پرد و دیگر خوابش نمی‌برد می‌توانید او را استثنائاً پیش خودتان بخوابانید.

- کمبود آهن در بدن می‌تواند در بدخوابی کودک مؤثر باشد. از آنجایی‌ که کودک در سنین رشد قرار دارد برنامه غذایی فرزندتان را باید طوری تنظیم کنید که ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کافی در آن موجود باشد. برای این منظور می‌توانید از گوشت، سبزی، میوه یا حبوباتی چون نخود و لوبیا که سرشار از آهن هستند استفاده کنید؛ اما گوشت و ماهی بهتر است، چون آهن موجود در آن سریع‌تر و آسان‌تر جذب بدن می‌شود.
- هنگام نزدیک شدن وقت خواب، به‌آرامی به کودک بگویید بازی دیگر بس است و باید زودتر به رختخوابش برود. سپس دستش را بگیرید و او را در مسواک زدن، پوشیدن لباس‌خواب، شب‌به‌خیر گفتن به اعضای خانواده و عروسکش همراهی کنید؛ و در نهایت، قبل از خواب برایش قصه بگویید.

- کودکتان را در جریان برنامه‌ها و تفریحاتی که قرار است فردا با همدیگر انجام دهید بگذارید. این تفریحات می‌تواند شامل پارک رفتن، یا دیدار دوستان و آشنایان باشد. ضمناً از دادن وعده‌های پوچی که در او تأثیر منفی می‌گذارند پرهیز کنید.
منبع: مرکز مشاوره تبیان