تبیان، دستیار زندگی

راه ثبت‌نام سامانه سجام بورس؛

چگونه با یک ثبت‌نام ساده سود بالایی تجربه کنیم؟

علیرغم بازار طلا و ارز که در طی چند ماه اخیر وضعیت خوبی نداشته‌اند، بازار بورس این روزها شرایط خیلی خوبی دارد. از سودهای بالا و ترازهای مثبت گرفته تا آمارهای ثبت‌نامی زیاد مردم در آن همه نشان دهنده رونق در بازار بورس اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : صادق وفایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بورس
محمد عندلیب - فارغ از تمام عواملی که می‌تواند مؤثر بر رونق بورس باشند، آمار بالای ثبت‌نام مردم در بورس یکی از مواردی است که باعث تعجب بسیاری شده است. اما به‌ راستی در بازار بورس چه می‌گذرد و چه چیزی در پس سودهای اخیر یک‌شبه در بورس است که توانسته افراد بسیاری را مجاب برای ورود به بورس بنماید؟

با استفاده از سجام بسیاری از مشکلات قبلی مانند مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها برای ثبت‌نام و تعویض کارگزاری و تغییر بانک برای دریافت سود سهام برطرف شده و افراد با یک‌ بار ثبت‌نام و احراز شناسایی هویت می‌توانند بدون نیاز به حضور در کارگزاری و بانک، فعالیت‌های خود را انجام دهند


سهام عرضه اولیه از مواردی است که در بازارهای مالی دارای سود قطعی هستند. وجود سود 40 تا 60 درصدی در خرید سهام عرضه اولیه یکی از عواملی است که بسیاری را برای ورود به بورس ترغیب می‌نماید. به‌ تازگی با تغییر قانون بورس و فرابورس و اعمال محدودیت در دریافت سهام عرضه اولیه، به دلیل سودآوری بالای سهام عرضه اولیه، عده‌ای اقدام به خرید اطلاعات هویتی و دریافت کدسجام برای دریافت سهام عرضه اولیه نموده‌اند تا از این طریق بتوانند صاحب سود بیشتری در زمان های انتشار سهام‌های عرضه اولیه شوند. این پدیده مشابه اقدامی است که سال گذشته عده‌ای با اجاره کارت ملی برخی از مردم، اقدام به دریافت ارز سهمیه‌بندی شده ارزان قیمت 4200 تومانی می‌کردند.

به‌تازگی در نهادهای مالی به جهت جلوگیری از پول‌شویی ثبت‌نام و دریافت کدسجام ضروری شده است. سجام مخفف «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است که ثبت‌نام در آن برای خرید سهام الزامی است. این سامانه اطلاعات سرمایه‌گذاران در بورس را ثبت و نگهداری می‌کند. با استفاده از سجام بسیاری از مشکلات قبلی مانند مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها برای ثبت‌نام و تعویض کارگزاری و تغییر بانک برای دریافت سود سهام برطرف شده و افراد با یک‌ بار ثبت‌نام و احراز شناسایی هویت می‌توانند بدون نیاز به حضور در کارگزاری و بانک، فعالیت‌های خود را انجام دهند و سود سهام عدالت خود را نیز از این طریق برداشت نمایند.
بورس

 اما چگونه می‌توان سهام عرضه اولیه خرید؟

برای این کار همان‌طور که در ابتدا گفته شد نیاز به ثبت‌نام در سامانه سجام است. برای این کار می‌توان از 3 طریق اقدام نمود:
1-  ثبت‌نام از طریق مراجعه حضوری به یکی از کارگزاری‌ها
2-  ثبت‌نام با استفاده از نرم‌افزارهایی چون آپ و...
3-  ثبت‌نام از طریق سایت سامانه سجام

پس از دریافت کد 10 رقمی و مراجعه به یکی از مراکز احراز هویت سجام اعم از دفاتر پیشخوان دولت و یا مراکز تعیین شده در سایت سامانه، می‌توان وارد سامانه بورس شده و اقدام به خریدوفروش سهام در آن نمود.

تذکر یک نکته در اینجا ضروری به نظر می‌رسد و آن اینکه همان‌طور که گفته شد سودجویان به دنبال کسب اطلاعات هویتی و کدسجام شما هستند، مراقبت‌های لازم جهت جلوگیری از سوءاستفاده دیگران را در دستور کار خود قرار دهید.