تبیان، دستیار زندگی

دانشجویی در روزهای نامزدی

از یک طرف من و نامزدم می‌خواهیم همیشه باهم باشیم و از طرف دیگر امتحانات و تحقیق‌های دانشگاه برایم فرصتی نگذاشته!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواج
می گویند برای ازدواج منتظر نشوید تا همهٔ شرایط جور شود. اگر دانشجو هستید و هنوز درس می‌خوانید بله را بگویید و درستان را هم بخوانید اما هر کسی که مانند من دوران نامزدی و دانشجویی را باهم تجربه کرده است، خوب می‌داند که خیلی کار ساده‌ای نیست. بهتر است بگویم برداشتن دو هندوانه باهم است اما می‌توان با تمرکز هر دو را به سلامت به مقصد رساند فقط مانند هر کار دیگری نیاز به برنامه ریزی دارید. در این مقاله من از تجربیاتم در مورد روزهای نامزدی و دانشجویی همزمان، با شما صحبت می‌کنم.

عزیزم، من درس دارم

مرتضی دوست داشت من تمام جمعه‌ها با او باشم. با هم به کوه برویم، ناهار را بیرون بخوریم و یا به منزل آن‌ها بروم. خانوادهٔ او هم از روی محبتشان همیشه مرا در روزهای تعطیل و اعیاد دعوت می‌کردند اما مشکل اصلی من زمانی بود که درس داشتم! کارهای عقب‌مانده و تحقیقاتی که استادها سفارش می‌دادند و باید روزهای تعطیل آن‌ها را آماده می‌کردم، باعث می‌شد نتوانم همیشه با مرتضی باشم و یا اگر هم می‌رفتم نگران درس و تحقیق عقب‌مانده‌ام بودم. این موضوع باعث می‌شد که او فکر کند من علاقه‌ای به باهم بودنمان ندارم و دلم می‌خواهد تنها باشم درحالی‌که هرچند دوران نامزدی و دیدن همسرم برایم جذابیت خودش را داشت اما کارهای دانشگاه و حس اینکه از همکلاسی‌هایم عقب‌مانده‌ام هم آرامشم را از بین می‌برد. یک‌بار این موضوع باعث اختلاف و دلخوری و قهر بین ما شد تا اینکه در موردش باهم حرف زدیم.

اولین چیزی که در هنگام مراسم خواستگاری و جلسات صحبت با همسر آینده تا باید به آن اشاره‌ کنید این است که شما قصد درس خواندن دارید و همسر یک دانشجو بودن انعطاف خاص خود را می‌طلبد و او باید شرایط زندگی شما را بپذیرد. البته وقتی پسری به خواستگاری یک دختر دانشجو می‌رود و یا دختری با پسری ازدواج می‌کند که در حال تحصیل است، می‌داند که همسر او در کنار زندگی خانوادگی و رفت‌وآمدهای خاص دوران نامزدی باید به فکر درس و دانشگاه هم باشد. ممکن است نتواند تمام‌وقت خود را در روزهای تعطیل به همسر آینده‌اش اختصاص دهد اما این موقت بوده و تصمیمی است که هر دو نفر باهم گرفته‌اند. باید همسرتان را نسبت به شرایط موجود آگاه کنید و با مهربانی و جملاتی که به او نشان بدهید برایتان مهم است، برایش توضیح دهید که شرایط شما به گونه ایست که باید وقتتان را بین او و درس‌هایتان تقسیم کنید وگرنه دوران تحصیلتان طول خواهد کشید.

ازدواج یک کار تیمی دو نفره است و شاید همین شرایط درس و نامزدی در کنار هم تمرین خوبی برای روزهای آینده است که هرکدام ممکن است گرفتاری داشته باشید و درعین‌حال بخواهید زندگی مشترک گرم و آرامی را تجربه کنیداضطراب‌های دوران تحصیل

همیشه درس زبان و کنفرانس‌هایش مرا نگران و مضطرب می‌کرد. موضوعات تلنبار شده روی‌هم و دوران کوتاه فرجه‌ها هم باعث می‌شد تا در ایام امتحانات استرس زیادی را تجربه کنم و به همین دلیل در همان روزها با همسرم دچار اختلاف شوم. هرچند خودم آن زمان متوجه نبودم اما نگرانی از پانصد صفحه‌ای که باید در دو روز می‌خواندم باعث می‌شد وقتی همسرم تماس می‌گیرد با او سرد صحبت کنم و یا ترک دیوار هم باعث شود تا نارضایتی نشان دهم. در ماه‌های اول نامزدی، وقتی امتحانات من شروع شد، باهم دچار اختلاف شدیم و برای چند روز سر و سنگین بودیم اما مرتضی فهمید که علت بی‌حوصلگی من اضطراب کارهای سخت دانشگاه و امتحاناتی است که پیش رو دارم و همین باعث شد تا شرایط مرا تحمل کند.

همهٔ ما وقتی دچار اضطراب و دلهره می‌شویم، بی‌حوصله‌تر شده و آستانهٔ تحملمان پایین می‌آید و ممکن است با نزدیکانمان دچار اختلاف شویم. اگر خودتان بدانید که چنین چیزی ممکن است اتفاق بیافتد و از قبل برایش آماده‌باشید و هم به شریک زندگی‌مان بگویید که گاهی به خاطر استرس امتحان و یا کارهای عقب‌مانده ممکن است بدخلقی کنید، آن‌وقت هر دو برای این شرایط آماده‌اید. البته کنترل هیجانات را برای چنین وقتی ساخته‌اند! دختر و پسری که در حال آمادگی برای رفتن به زیر سقف مشترک هستند باید تمرین کنند تا ناراحتی و اضطرابشان را به رابطه‌شان منتقل نکنند و از آن‌طرف اگر شریک زندگی‌شان چنین کاری کرد، به او کمک کنند تا از پس شرایط نامناسب روحی‌اش برآید.

ازدواج یک کار تیمی دو نفره است و شاید همین شرایط درس و نامزدی در کنار هم تمرین خوبی برای روزهای آینده است که هرکدام ممکن است گرفتاری داشته باشید و درعین‌حال بخواهید زندگی مشترک گرم و آرامی را تجربه کنید. امیدوارم در هر دو کار موفق شوید هم روزهای نامزدی شیرینی را بگذرانید و هم نمرات خوبی کسب کنید.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.
بخش همسان گزینی تبیان