تبیان، دستیار زندگی

چگونه می توان تورم غدد لنفاوی را درمان کرد؟

غدد لنفاوی، به غده‌های کوچک و بیضی‌شکل در بدن که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند،می گویندکه حامل مایع لنف می‌باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غدد لنفاوی
 لنف، مایعی است که در داخل عروق لنفاوی گردش می‌کند. این غده‌ها در سراسر بدن ازجمله زیر بغل، گردن، معده و مرتبط با رگ‌های لنف پخش‌شده‌اند که در حفظ سلامتی بدن نقش مهمی دارند.
این غده‌ها ازلحاظ علمی، قسمتی از سیستم لنفاوی به‌حساب می‌آیند که این سیستم بسیار پیچیده است و شامل اندام‌هایی است که وظیفه اصلی آنان دفع زباله و سموم از بدن است.

غدد لنفاوی شامل سلول‌های (B-T) و سلول‌های ایمنی بدن می‌باشد که در عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن مهم هستند.

 این غدد، باکتری‌ها و ویروس‌ها را قبل از این‌که در بدن باعث عفونت شوند، مهار می‌کند و مایع اضافه‌ای که در بافت‌ها وجود دارد را تخلیه می‌کند. این سیستم از سلول، مجاری؛ اندام‌ها و غدد، تشکیل‌شده است.

غدد لنفاوی، در نزدیک عروق لنفاوی هستند و این غدد انواع خاصی از سلول‌های ایمنی را دارا هست. این سلول‌ها عموماً لنفوسیت هستند.

 

 غدد لنفاوی، کنترل گردش مایع لنفاوی و رساندن گلبول‌های سفید به قسمت‌های مختلف بدن را به عهده دارد. این غدد بیشتر در گردن، زیر چانه، زیر بغل و اطراف کشاله ران متمرکزشده‌اند و زمانی که در حال مبارزه با عفونت در یکی از قسمت‌های بدن است این غدد متورم شوند.

سیستم لنفاوی مسئولیت انتقال پروتئین و چربی و مایعات دیگر را به سایر قسمت‌های بدن دارد.

 زمانی که در غدد لنفاوی تغییراتی ایجاد شود، نشان‌دهنده یک بیماری است. زمانی که این غدد ملتهب و بزرگ شوند، مشکلاتی مانند عفونت گلو و یا حتی مشکلاتی حاد مانند سرطان غدد لنفاوی، سرطان مثانه، سرطان خون و یا ایدز به وجود آورد.

غدد لنفاوی، کنترل گردش مایع لنفاوی و رساندن گلبول‌های سفید به قسمت‌های مختلف بدن را به عهده دارد. این غدد بیشتر در گردن، زیر چانه، زیر بغل و اطراف کشاله ران متمرکزشده‌اند و زمانی که در حال مبارزه با عفونت در یکی از قسمت‌های بدن است این غدد متورم شوند.

تورم غدد لنفاوی


تورم غدد لنفاوی معمولاً به خاطر یک عفونت در بدن ایجاد می‌شود و شرایط مختلف می‌تواند عاملی برای تورم غدد لنفاوی باشد. گلودرد و یک سرماخوردگی ساده می‌تواند باعث شود که فرد متوجه تورم این غدد شود ولی با بهبود بیماری، تورم هم از بین می‌رود.
همچنین زمانی که سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شود و یا انواع سرطان و عفونت در بدن به وجود بیاید و فرد دچار آنفولانزا شود، غدد لنفاوی می‌تواند در این شرایط متورم شود.
برخی داروها هم مانند داروهای ضد مالاریا و ضد تشنج می‌تواند تورم را در غدد لنفاوی به وجود آورد. برخی از افراد با لنفادنوپاتی موضعی روبرو می‌شوند که در آن تنها گره‌های لنفاوی یک بخش خاص از بدن متورم می‌شوند.
زمانی که گره‌های لنفاوی در بیشتر از یک بخش از بدن متورم شود، این شرایط را لنفادنوپاتی عمومی می‌گویند که نشان از یک بیماری گسترده و سیستماتیک در بدن است که نیازاست که فرد به پزشک مراجعه کند و درمان شود.

دوسوم غدد لنفاوی به دلایلی که تشخیص داده نمی‌شود، متورم می‌شوند. در بقیه موارد بیماری‌های عفونی مانند بیماری ویروسی، سرماخوردگی، آنژین چرکی گلو، بیماری‌های انگلی که در اثر مصرف گوشت‌های نیمه‌پخته شده در بدن ایجاد می‌شود، و همچنین به خاطر بیماری‌هایی که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، این غدد متورم می‌شوند. بیماری‌هایی مانند سل و سیفلیس هم می‌تواند باعث ورم غدد گردن و ران شود.

ویروس‌ها، باکتری‌ها و سلول‌های غیرعادی یا بیماری‌ها را که از کانال لنف عبور می‌کند باعث می‌شوند غدد را مسدود کنند به همین خاطر وقتی شخصی بیمار است و یا دچار عفونت شده است، درواقع غدد لنفاوی باکتری‌ها و ویروس‌ها را جمع کرده‌اند که باعث تورم غدد می‌شود.
غدد لنفاوی

باید توجه داشت که عفونت‌های پوست سر، شقیقه، صورت، دندان و عفونت‌های سینوس و گوش باعث تورم غدد لنفاوی می‌شود که اگر محل عفونت زود تشخیص داده شود، درمان آن مشکلی نخواهد داشت.

غدد لنفاوی به دو دسته تقسیم می‌شوند. غدد لنفاوی محیطی مانند گردن، زیر بغل، و ران پا و همچنین غدد مرکزی مانند غدد لنفاوی طحال، شکم و قفسه سینه را شامل می‌شود. زمانی که تورم غدد لنفاوی محیطی بدون علت باشد و فرد هم بالای 50 سال، سن داشته باشد باید غدد لنفاوی مرکزی از طریق سونوگرافی و نمونه‌برداری بررسی شود چون زمانی که غدد لنفاوی طحال، قفسه سینه یا شکم بزرگ شوند، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های خطرناک و بدخیم باشد.

بعضی از غدد لنفاوی، به‌طور مستقیم و زیرپوست هستند، درحالی‌که برخی دیگر، در لایه‌های عمیق پوست قرار دارند. حتی نزدیک‌ترین غدد لنفاوی نزدیک به پوست، بازهم با دست، قابل‌لمس نیست، مگر اینکه به دلایلی متورم یا بزرگ‌شده باشند..

غدد لنفاوی توسط عروق لنفاوی باریک به یکدیگر متصل هستند و در قسمت‌های مختلف بدن شکل می‌گیرند و عمل پالایش خون و بهبود عملکرد ایمونولوژیک آن قسمت از بدن را به عهده دارد.

یک غده لنفاوی در حالت طبیعی، نرم، لاستیکی، و متحرک است و قطر آن کمتر از 7 میلی‌متر است و زمانی که این غدد متورم می‌شوند، این ناحیه بزرگ می‌شود.

عواملی که باعث تورم غدد لنفاوی می‌شوند

 
غدد لنفاوی توسط عروق لنفاوی باریک به یکدیگر متصل هستند و در قسمت‌های مختلف بدن شکل می‌گیرند و عمل پالایش خون و بهبود عملکرد ایمونولوژیک آن قسمت از بدن را به عهده دارد.

معمولاً فردی که دچار سرماخوردگی شده است و در دستگاه تنفسی فوقانی، عفونت ایجادشده است، فرد دچار تورم غدد لنفاوی می‌شود.

 بیشتر از 30 درصد غدد لنفاوی، در بالای استخوان چنبر و در ناحیهٔ گردن و گلو اتفاق می‌افتند.

برخی از گلودردها که ویروسی هستند و این ویروس هم از وجود باکتری‌ها نشئت‌گرفته است باعث شده غدد لنفاوی را درگیر کنند و تورم و درد را در این ناحیه به وجود آورند.

 زمانی که سینوس و گوش و دست‌ها دچار عفونت شوند و در دندان‌ها هم مشکلات ایجاد شود، این غدد لنفاوی متورم می‌شود.

درمان تورم غدد

 غدد لنفاوی به خاطر عفونت‌هایی که در بدن ایجاد می‌شود، متورم می‌شود که برای درمان این تورم، توصیه می‌شود که این عفونت‌ها از بین برود. برای کاهش درد در این ناحیه پیشنهاد می‌شود که از حوله گرم استفاده شود. مثلاً اگر از ناحیه گلو دچار مشکل و درد هستید روزی دو یا سه بار حوله گرم‌کنید و روی آن قسمت قرار دهید.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .