تبیان، دستیار زندگی
همزمان با آغاز هفته‌ی دفاع مقدس، تلویزیون پخش حدود 10 ویژه‌ برنامه مستند و تركیبی را در دستور كار قرار داده است كه از این میان سهم شبكه اول سیما به عنوان تنها شبكه‌ای كه از گروه برنامه‌ساز«حماسه و دفاع» بهره می‌برد ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شبكه‌های سیما همزمان با هفته‌ی دفاع مقدس

پخش انیمیشن «تپه‌ی عقاب‌ها»

گزارشی از شبكه‌های سیما همزمان با هفته‌ی دفاع مقدس

همزمان با آغاز هفته‌ی دفاع مقدس، تلویزیون پخش حدود 10 ویژه‌ برنامه مستند و تركیبی را در دستور كار قرار داده است كه از این میان سهم شبكه اول سیما به عنوان تنها شبكه‌ای كه از گروه برنامه‌ساز«حماسه و دفاع» بهره می‌برد، بیش از دیگران است.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، در هفته‌ی دفاع مقدس هم‌چنین تمامی شبكه‌ها در برنامه‌های روتین خود كه هر روز و به صورت زنده پخش می‌شود، به این مناسبت خواهند پرداخت و پخش فیلم‌های سینمایی جنگی نیز از آمار قابل توجهی برخوردار است.

** شبكه اول سیما:

دفاع مقدس

«سنگرسازان بی سنگر»، عنوان مجموعه مستندی از گروه تلویزیونی جهاد شبکه اول سیما است که از پنجشنبه 29 شهریور ماه، به مناسبت هفته دفاع مقدس هر روز ساعت از شبکه یک پخش خواهد شد.این مجموعه که به همت حسن ساجدی تهیه و کارگردانی شده است ، به مصاحبه با خانواده شهدای جهادگر و نمایش بخشی از زندگی پر برکت این شهدا اختصاص دارد. این مجموعه در 7 قسمت 15 دقیقه ای از شبکه اول سیما پخش خواهد شد .

مستند « مردان بی ادعا»، هر شب ساعت 20 و 10 دقیقه در هفته دفاع مقدس از شبکه اول سیما پخش می شود. این برنامه، توسط بهمن دادفر در 13 قسمت 20 دقیقه ای برای گروه حماسه و دفاع شبکه اول تهیه شده و موضوع محوری آن، گفت‌وگو با جانبازان و ایثارگران دوران دفاع مقدس است.

«راه ناتمام»، عنوان فیلم کوتاه مستند- داستانی است که شبکه اول سیما برای پخش در هفته دفاع مقدس تدارک دیده است. این فیلم کوتاه، روایتگر حماسه حضور و ایثارگری نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی کشور است که برای پاکسازی این مناطق از وجود مین های بر جای مانده از دوران جنگ تحمیلی به این مناطق شتافته‌اند.

برنامه «تازه‌ها» به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، چند تن از یادگاران دوران جنگ را به برنامه خود فرا می‌خواند تا خاطراتی از عزم و اراده ملی مردم ایران در طول هشت سال دفاع مقدس را برای مخاطبان بازگو کنند. سردار کاجی از فرماندهای دوران دفاع مقدس، ضیاء‌الدین شفیعی (شاعر جنگ)، حاج حسین یکتا (رییس ستاد راهیان نور و از سرداران دوران دفاع مقدس)، خانم عون باشی از زنان فعال در عرصه مقاومت و خانم راضیه بوباش(همسر جانباز و شهید حسین شایسته فر) به ذکر خاطرات خود می‌پردازند.

مستند « زنان مقاومت »، در هفته دفاع مقدس از شبکه اول سیما پخش خواهد شد. این مستند که در قالب 5 قسمت 25 دقیقه‌ای آماده شده ، توسط حبیب والی‌نژاد برای گروه روایت فتح شبکه اول سیما تهیه شده است و به حضور زنان در هشت سال دفاع مقدس و نقش آنان در حمایت از رزمندگان در قالب کمک رسانی، امداد رسانی و پشتیبانی می‌پردازد. در این مستند ، چند تن از زنان فعال در عرصه جنگ ، به ذکر خاطرات خود از این دوران می‌پردازند.

بنابر این گزارش ایسنا، مستند «دلباختگان»، توسط «غلامرضا باقری» در گروه خانواده شبكه اول سیما تهیه شده و پخش آن از 31 شهریور ماه آغاز و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت. این مجموعه مستند كه محمد نیاكانی، نویسندگی آن را بر عهده داشته است، در 10 قسمت 15 دقیقه‌ای آماده نمایش شده است.

** شبكه تهران:

دفاع مقدس

همزمان با آغاز هفته‌ی دفاع مقدس، مجموعه «جنگ به روایت دیگر» به كارگردانی یاسر انتظامی و تهیه كنندگی سیدعماد حسینی، از شبكه پنجم سیما پخش خواهد شد. این برنامه كه در 10 قسمت تهیه و تولید شده است از یك سلسله گفت و گو شكل گرفته كه در آن دست اندركاران فیلم‌های جنگی و دفاع مقدس با اجرای مسعود فراستی حاضر می‌شوند.

برنامه «صبح تهران» که کاری از گروه فرهنگی اجتماعی است در هفته دفاع مقدس به صورت زنده از مقر لشکر سید الشهداء واقع در میدان حر، با حضور سرداران عراقی، میرجانی، فرجیان‌زاده، جعفری، ربانی از فرماندهان سپاه پاسداران و امیر شهلایی معاون ستاد مشترک ارتش پخش می‌شود.

در برنامه «امروز تهران» که هر شب ساعت 20 پخش می‌شود، سرداران علیرضا تمیزی ، حاج آقامیر ، محمدعلی جعفری ، مرتضی صفاری ، حسین سلامی ، رحیم صفوی از فرماندهان سپاه پاسداران و امیر میقانی فرمانده نیروی هوایی ارتش حضور می‌یابند.

برنامه «کوچه‌های عشق» که در 8 قسمت 30 دقیقه‌یی تهیه و تولید شده است و به معرفی شهدای دفاع مقدس می پردازد. برنامه نمای هشت با پخش تصاویر آرشیوی 8 میلی متری به جا مانده از جبهه‌های جنگ در دوران 8 سال دفاع مقدس به تعداد 7 برنامه 10 دقیقه ای بینندگان را به روزهای جنگ می‌برد.

برنامه «به خانه بر می‌گردیم» نیز در این هفته میزبان فرماندهانی از ارتش و سپاه است؛ سرداران جاهد ، عسگری ، مشایخی ، شعاعی و خانم شبانی از سپاه و امیرسرتیپ سکویی معاون نیروی دریایی ارتش و یکی از خانواده‌های شهدای معروف ارتش در برنامه حضور خواهند یافت.

برنامه‌های «در شهر» و «در استان» نیز گزارش‌هایی از مراسم‌های ویژه دفاع مقدس در سطح شهر و شهرستان‌های استان تهران را در هفته دفاع مقدس پخش می‌كنند.

در برنامه «رنگین کمان» شبكه تهران هر روز کارتون‌های جدید ایرانی، با مضمون قصه‌های جنگ برای کودکان از تولیدات شرکت صبا پخش می‌شود.

دربرنامه «تماشاخانه» که پنج شنبه‌ها ساعت 13و30 دقیقه پخش می‌شود، انیمیشن سینمایی «تپه‌ی عقاب‌ها» که داستان بچه عقابی است که دو رزمنده او را بزرگ و از توانایش در عملیات استفاده می‌کنند، به نمایش در می‌آید.

در برنامه «انسانم آرزوست» که هر روز ساعت 15 پخش می‌شود، ویژه‌هایی با مضمون حضور نوجوانان در 8 سال دفاع مقدس به تصویر کشیده می‌شود. هم‌چنین موسیقی تصویری از حسین فهمیده با موضوع معرفی شهید حسین فهمیده و موسیقی تصویر جدید دیگری با موضوع کودکان و نوجوانان و دفاع مقدس پخش می‌شود.

برنامه «مرزهای سیاست» که کاری از گروه سیاسی است، در هفته دفاع مقدس دو برنامه ویژه به مدت 10 دقیقه را با حضور سردار رحیم صفوی و سردار جعفری فرمانده جدید سپاه پاسداران پخش می‌كند.

در برنامه جشن رمضان که هر شب به مناسبت ماه رمضان از تالار بزرگ کشور و از گروه فرهنگ و معارف پخش می‌شود، هنرمندان عرصه دفاع مقدس از جمله جواد هاشمی با اجرای نمایش‌هایی با مضمون جبهه و جنگ خاطرات آن دوران را برای بینندگان زنده می‌کنند.

در برنامه «نان و ریحان» که ویژه لحظات افطار است، سردار کوثری، سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار فرهادی، سردار میرجانی، سردار ربیعی ازفرماندهان سپاه پاسداران و امیر سرتیپ حیدری و امیر سرتیپ شهیدی از فرماندهان ارتش شرکت می‌کنند. پخش میان برنامه‌ها و وله‌های مناسبتی ازدیگر اقدامات پیش بینی شده دراین مناسبت است.

** شبكه چهار سیما:

مجموعه تركیبی «رمز پیروزی» برای پخش از شبكه‌ی 4 سیما تولید شده است. پروانه مرزبان، تهیه‌كننده‌ی این برنامه است كه با استادان دانشگاه شهرهای مختلف كه در جنگ تحمیلی شركت داشته‌اند، صحبت می‌كند. پخش حرفهایی از سرداران فعال دفاع مقدس و جانبازان جنگ تحمیلی و بیان اتفاقات دفاع مقدس از زبان آنان از دیگر بخشهای این برنامه است. «رمز پیروزی» در 10 قسمت 30 دقیقه‌یی ساخته شده و كارگردانی آن را عبدالجبار دلدار بر عهده دارد.

** شبكه دو و سه سیما:

بر اساس آن چه در خبرها آمده، شبكه‌های دو و سه سیما ضمن پرداختن به هفته‌ی دفاع مقدس در برنامه‌های روتین خود، به پخش برنامه‌های نمایشی در این ارتباط علاقه بیشتری نشان داده‌اند؛ به نحوی كه شبكه سه سیما طی روزهای پنجشنبه و جمعه، سه فیلم ایرانی را با موضوع دفاع مقدس پخش كرده است و شبكه دو سیما نیز مستند «خبرنگاران جنگ» را در این روزها به روی آنتن برد.

منبع : ایسنا