تبیان، دستیار زندگی

جوانان بلندبالای والیبال ایران بر بلندای جهان

تازه‌نفس‌ها

والیبال در بزرگسالان صاحب سبک شد تا در جهان بین شش تیم برتر باشد، حالا تیم ملی والیبال جوانان در حضور تیم‌های ایتالیا و روسیه، قهرمان جهان شده! این یعنی تیم اول صاحب پشتوانه است، بدون دغدغه و بی‌وقفه!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
تیم والیبال

ظهور نسل طلایی تازه‌نفس

بچه‌ها متشکریم، شما نه تنها مایه فخر مردمانی شدید که حتی تنگدستی در معیشت خود را در سایه رشادت‌های شما فراموش کرده‌اند که باعث سرفرازی جامعه والیبال شده‌اید که یکپارچه شما سرفرازان را صدا کرده‌اند، وقتی امیرحسین اسفندیار جوان بلندبالای آملی ارزشمندترین بازیکن می‌شود؛ وقتی پوریا یلی مانند یلی گردن فراز به پرواز در می‌آید، وقتی مرتضی شریفی و محمدرضا حضرت‌پور، نماینده ارومی‌های والیبالی در پهنه بهترین‌ها می درخشند، هنگامی که مهران فیض کولاک می‌کند و ندای والیبال پرمایه خطه گیله‌مردان می‌شود، بیش‌ازپیش به راهی که می‌رویم مطمئن‌تر می‌شویم که کفگیر والیبال ایران به ته‌دیگ نخورده است.

تاریخ‌سازی به سبک ایرانی

عنوان قهرمانی جهان در رده جوانان به‌سادگی به دست نمی‌آید و تیم ملی کشورمان توانست با شش برد و دو باخت (۲۱ ست برده و ۹ ست باخته) بر سکوی اول جهان تکیه زند. پیروزی بر تیمی همچون ایتالیا در فینال قهرمانی جهان هم کار هر تیمی نبود. ایتالیا در لیگ ملت‌ها به بازیکنان نامدارش استراحت داد و ترکیبی از جوانان، امیدها و بازیکنان لیگش را به بازی گرفت. نتیجه‌اش این شد بدن‌های بیدار و ذهن‌های آزاده نامدارانش که اکنون در اردوی تمرینی انتخابی المپیک به سر می‌برند، قهرمانی امیدهایش در دانشجویان جهان، و این تیم جوان پخته که برای قهرمانی بی‌تابی می کرد. به این می گویند برنامه کوتاه‌مدت بلندنظرانه اما اییران مقابل همین تیم مثل سدی محکم جلوی آن‌ها ایستاد و در یک بازی نفس‌گیر سه بر دو پیروز شد.

افتخارات والیبال ایران در رده‌های پایه نشان می‌دهد ما در این راه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و جوانان حال حاضر تیم ملی در آینده نه‌چندان دور می‌توانند در رده بزرگسالان هم به افتخارات زیادی در جهان دست یابند.

نبرد ایران با برزیل در نیمه‌نهایی هم دیدنی بود باید بازی‌های گذشته برزیل را دیده باشید تا بدانید ایران با  این تیم چه کرد! برزیل روان، یکدست و با برنامه توپ می‌زد و به‌واسطه پاسور خوش‌فکرش در تداوم رالی توپ را به سود خودش پوئن می‌کرد اما ایران کاری کرد که برزیل یک تیم بی‌دست و پای معمولی به نظر برسد. ایران کم‌خطا مقابل برزیل یک والیبال كامل را به نمایش گذاشت؛ سرویس دفاع، توپ‌گیری، اسپک و همه آنچه را که نیاز داشت، به کار گرفت تا پیروز قاطع نیمه‌نهایی باشد. درواقع، ایران به‌ویژه با سرویس‌های ساعدسوز اصلاً به برزیل اجازه نداد که خودش را در زمین پیدا کند تا بتواند برنامه‌هایش را پی بگیرد. برزیل در تمام طول بازی می‌شود بلکه به ایران برسد اما نرسید و سه بر صفر این بازی را واگذار کرد تا تازه‌نفس‌های ایران کار تاریخی را رقم بزنند و راهی فینال شوند.

جایگزین‌های معروف و موسوی

خیلی‌ها نگران جایگزین بازیکنانی همچون سعید معروف و محمد موسوی بودند اما حالا با قهرمانی جوانان در جهان دیگر جای نگرانی نیست. حالا بدون شک بهترین پاداش برای این تیم موردتوجه قرار گرفتن است و اینکه به آن‌ها به چشم سرمایه نگاه شود. به این باور رسیده‌ایم که در رده‌های سنی، والیبال کارهای بزرگ انجام می‌دهد مربیان تجربه و آگاهی لازم را دارند. شرایط سخت‌افزاری در فدراسیون مهیاست. والیبال ایران راه را پیدا کرده و فدراسیون هم نشان داده با خرد جمعی، اتحاد جمعی و همبستگی می‌توان کارهای بزرگی کرد.

این مربیان کار بلد وطنی

نکته جالب با عملکرد مربیان ایرانی است. تمام قهرمانی‌ها و اولین‌های والیبال در رده سنی نوجوانان و جوانان در سطح آسیا و جهان توسط مربیان ایرانی به دست آمده است و این نشان می‌دهد به شرط حمایت و باور مربیان ایرانی نتایج خوبی به دست خواهد آمد. نسل طلایی نوجوانان والیبال در سال ۲۰۱۷ با هدایت محمد وکیلی روی کار آمدند. شاگردان وکیلی در مرحله نهایی روسیه را شکست دادند و به مدال طلا رسیدند. موفقیت‌های والیبال فقط در رده نوجوانان نبود. شاگردان عطایی طلای قهرمانی جهان را با شکست ایتالیا به دست آوردند. در سال ۲۰۰۷ برتر رقابت‌های جهانی با هدایت کارخانه به دست آمد. علاوه بر افتخارات جهانی، چهار قهرمانی در آسیا و دو مدال نقره و دو برنز در قاره کهن از دیگر افتخارات این تیم بود.

عنوان قهرمانی جهان در رده جوانان به‌سادگی به دست نمی‌آید و تیم ملی کشورمان توانست با شش برد و دو باخت (۲۱ ست برده و ۹ ست باخته) بر سکوی اول جهان تکیه زند.


در انتظار المپیك

افتخارات والیبال ایران در رده‌های پایه نشان می‌دهد ما در این راه حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و جوانان حال حاضر تیم ملی در آینده نه‌چندان دور می‌توانند در رده بزرگسالان هم به افتخارات زیادی در جهان دست یابند. در حال حاضر هم پوریا یلی، مرتضی شریفی و محمدرضا بزرگسالان هم به افتخارات زیادی در جهان دست یابند در حال حاضر هم پوریا یلی، مرتضی شریفی و محمدرضا حضرت پور بازیکنان تیم ملی جوان هستند که در تیم ملی بزرگسالان هم حضور دارند. آن‌ها می‌توانند حضور در المپیک را هم تجربه کنند.

تلویزیونی که یار نبود

اما حرف آخر! تأسف برای تلویزیونی که حق پخش را نخرید و انتظار داشت بحرینی‌ها رایگان خط بدهند! جالب آنکه بعد از مسجل شدن قهرمانی ایران و کار بسیار ارزشمند جوانان کشورمان هم تلویزیون هیچ برنامه خاصی نداشت و بعد از گذشت ساعت‌های متمادی، فقط به زیرنویس قهرمانی ایران در یکی دو شبکه اکتفا کرد! راستی این مقام تاریخی، این طلای به‌یادماندنی، این قهرمانی شیرین مال کیست و باید آن را باید به چه کسی تقدیم کرد؟
منبع: همشهری جوان؛
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .