وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی

شایع ترین کاربرد بوتاکس، صاف کردن چین و چروک‌های صورت مانند چروک پا کلاغی، چروک پیشانی و خط اخم است که می‌تواند به خوبی باعث کاهش اثرات پیری و افزایش سن در چهره شما شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی

بوتاکس محبوب ترین روش درمانی زیبایی با میلیون‌ها نفر متقاضی است که سالانه تحت درمان قرار می‌گیرند. شایع ترین کاربرد بوتاکس، صاف کردن چین و چروک‌های صورت مانند چروک پا کلاغی، چروک پیشانی و خط اخم است که می‌تواند به خوبی باعث کاهش اثرات پیری و افزایش سن در چهره شما شود. با این حال، این روش برای اهداف پزشکی مانند جلوگیری از عرق کردن زیاد، میگرن، برخی بیماری‌های مثانه، روده و اختلالات عضلانی استفاده کرد. با این طیف کاربردی گسترده ای که بوتاکس دارد، به راحتی می‌توان درک کرد که چرا این دارو با عنوان "سم معجزه گر" شناخته می‌شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس، معجزه درمان چین و چروک صورت است و دلیل به چالش کشیده شدن روند پیری توسط زنان و مردان امروزی می‌باشد. امروزه، حدس زدن سن یک نفر از روی ظاهر و صورت او بسیار دشوار شده است زیرا این گونه عمل‌های جراحی ظاهر افراد را جوان‌تر از سن واقعی آن‌ها نشان می‌دهد.
آنچه که بسیاری از مردم نمی‌دانند این است که بوتاکس در واقع یک نوع سم می‌باشد. در علم پزشکی مدرن، از این سم برای درمان بیماری‌های خاص عضلانی و عمل‌های زیبایی برای رفع چین و چروک پوست استفاده می‌شود. به عنوان یک نوروتوکسین، اثر درمانی این سم از طریق فلج موقت عضلات می‌باشد. سم بوتولینوم نوع A که با نام تجاری بوتوکس، زئومین و دیسپورت نیز شناخته می‌شود، اولین بار با عنوان بوتاکس وارد بازار شد. بوتاکس از یک نوروتوکسین تولید می‌گردد که توسط کلستریدیم بوتولینیوم تولید می شود و یک باکتری است که به عنوان سم بوتولینوم نیز شناخته می‌شود. این توکسین یک ارگانیسم است که در محیط طبیعی در وضعیت غیر فعال و غیر سمی قرار دارد یافت می‌شود. دانشمندان راهی برای استفاده از این سم برای استفاده انسانی کشف کردند و با استفاده از مقادیر کم و رقیق شده که به طور مستقیم به عضلات تزریق می‌شود و باعث ضعیف شدن آن‌ها می‌شود، از |آن استفاده درمانی و پزشکی کردند.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

همانطور که گفته شد، به عنوان یک نوروتوکسین، بوتاکس سیگنال ارسال شده از اعصاب به عضلات را مسدود می‌کند. برای استفاده در عمل زیبایی، بوتاکس تزریق شده به صورت، در عرض دو هفته مانع از انقباض عضلات آن و در نتیجه رفع چین و چروک حاصل شده از انقباض جزئی عضلات صورت می‌شود. با تزریق دوز های بسیار کم از این سم به عضلات صورت، عضلات دیگر پیامی از ناحیه مغز برای انقباض دریافت نمی‌کنند و معمولا به صورت خیلی جزئی فلج می‌شوند. اگر بخواهیم علمی تر به این موضوع نگاه کنیم، پیام رسان شیمیایی که توسط عصب ها منتشر شده و باعث انقباض عضلات می‌شود، استیل کولین (ACh) نامیده می‌شود که یک انتقال دهنده عصبی است. هنگامی که بوتاکس تزریق می‌شود، انتشار این انتقال دهنده عصبی را متوقف می‌کندو در نتیجه انقباض عضلات هدف نیز متوقف می‌شود. اثر سم باعث کاهش انقباض غیرطبیعی عضلات و کاهش سفتی ‌آن‌ها و در نتیجه کاهش چین و چروک صورت می‌شود که باعث می شود.

تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی


مناطقی از بدن که بوتاکس بهترین کارایی را دارد
مناطقی در بدن وجود دارد که می‌توان از بوتاکس برای زیبایی در آن ناحیه استفاده کرد. این نواحی عبارتند از:
• قسمت بالایی صورت-  بین و اطراف چشم (11 خط و پا کلاغی) و پیشانی (خطوط پیشانی) رایج ترین این نواحی هستند
• چروک اطراف بینی (با نام خطوط بانی یا تورمی نیز شناخته می‌شود)
• چانه
• گردن (برای جلوگیری از اسپاسم)
• سینه‌ها (گاهی اوقات برای لیفت پستان استفاده می‌شود - این کار با تزریق به عضله کوچک سینه (پکتورالیس) انجام می‌شود که مانع از انقباض آن می‌شود، و باعث می شود که عضلات پشتی برای جبران باعث بالا بردن سطح سینه می‌شود).
• زیر بغل برای از بین بردن تعریق بیش از حد - در اینجا بوتاکس سیگنال هایی که غدد عرق را تحریک می‌کنند را بلوک می‌کند
• آکنه صورت - بوتاکس می تواند ترشح سبوم (روغن های طبیعی) را کاهش دهد.

چه کسانی برای انجام بوتاکس مناسب هستند؟

بوتاکس، یک درمان فوق العاده برای پیشگیری از چین و چروک می‌باشد، زیرا مانع از انقباض عضلات شده و باعث کلاژن سازی طبیعی در بدن می‌شود و برای حداکثر کارایی می‌بایست برای افراد با حداقل سن 27 تا 30 سال تجویز شود. هم مردان و هم زنان می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.

یک برنامه درمانی شخصی می‌تواند برای هر فرد طراحی شود و این دارو برای هر کسی که می‌خواهد ظاهر خود برای مدت طولانی جوان و زیبا نشان دهد، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی
مشاوره قبل از تزریق
مشاوره با یک دکتر متخصص برای تعیین آنچه که شما می‌توانید از طریق درمان با این روش به دست آورید، حیاتی است. هم شما و هم دکتر شما می‌توانید یک هدف واقع بینانه برای روند درمانی خود تعیین نمایید و برنامه ریزی مناسبی برای رسیدن به این اهداف در طول درمان خود داشته باشید.

کسانی که انتظارات غیرواقعی در مورد روند درمانی خود دارند، ممکن است در آخر کار ناامید شوند. شما باید بین خطوط طبیعی صورت خود و حذف خطوط ناشی از چین و چروک حاصل از پیری تعادل ایجاد کنید تا وقتی کسی به ظاهر شما نگاه می‌کند احساس نکند که از یه ماسک صورت استفاده می‌کنید که ظاهری بسیار غیر طبیعی دارد.  درمان باید متعادل و متوازن باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا بوتاکس برای برداشتن انواع چروک ها اثر بخش باشد؟

در حالی که بسیاری از انواع تزریق بوتاکس صورت بر روی چین و چروک پیشانی، پا کلاغی و خط اخم اثر بخش هستند، در تزریق بوتاکس معمولا روی چروک‌های کوچک سریع تر کار می‌کنند. در نتیجه، اگر چین و چروک پا کلاغی شما در اطراف چشم کوچک و کم است، اما چین و چروك های پیشانی شما بزرگ تر است، شما می‌توانید نتایج حاصل از درمان خود را در اطراف چشم سریع تر از پیشانی خود ببینید. با این حال، از آنجا که ممکن است نتایج حاصل از درمان برای همه افراد متفاوت باشد، پزشک شما ممکن است قادر به تضمین این که بوتاکس در کدام ناحیه زودتر جواب می‌دهد، نباشد.

تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس به طور کلی کارآمد باشد؟

در حالی که بسیاری از انواع تزریق بوتاکس بر روی چین و چروک پیشانی، پا کلاغی و خط اخم اثر بخش هستند، در تزریق بوتاکس معمولا روی چروک‌های کوچک سریع تر کار می‌کنند. در نتیجه، اگر چین و چروک پا کلاغی شما در اطراف چشم کوچک و کم است، اما چین و چروك های پیشانی شما بزرگ تر است، شما می‌توانید نتایج حاصل از درمان خود را در اطراف چشم سریع تر از پیشانی خود ببینید. با این حال، از آنجا که ممکن است نتایج حاصل از درمان برای همه افراد متفاوت باشد، پزشک شما ممکن است قادر به تضمین این که بوتاکس در کدام ناحیه زودتر جواب می‌دهد، نباشد.

چه مدت طول می کشد تا بوتاکس به طور کلی کارآمد باشد؟

اگرشما بوتاکس را برای یک رویداد خاص، مانند برگزاری یک مهمانی با دوستان دوران دبیرستان و عکس گرفتن با آنها می‌خواهید، باید بگوییم که روش درمانی انتخابی شما بسیار مناسب و به جا است.  در بیشتر موارد، نتایج 48 ساعت بعد از درمان شروع به ظاهر شدن می‌کنند، اما ممکن است تا 10 تا 12 روز طول بکشد تا شما بتوانید نتایج قابل توجهی را مشاهده کنید. این موضوع نشان می‌دهد که اگر شما در حال برنامه ریزی برای انجام بوتاکس برای یک رویداد ویژه هستید، باید آن را حداقل یک هفته قبل از آن رویداد دریافت کنید تا زمان کافی برای نشان دادن نتایج عمل و تزریق وجود داشته باشد. این زمان به شما این امکان را می‌دهد تا با عوارض جانبی عمل نیز کنار بیایید که شامل تورم خفیف و قرمزی در محل تزریق می‌باشد.

بهبودی
از آنجایی که بوتاکس برای اثر بخشی در ناحیه تزریق شده نیاز به زمان دارد، باید حداقل چهار ساعت قبل از خواب صبر کنید. علاوه بر این مورد، شما باید:

·سر خود را بالا نگه دارید
·از فعالیت یا تمرین زیاد اجتناب کنید.
·در منطقه تزریق شده از یخ استفاده نکنید.
·از ماساژ دادن صورت اجتناب کنید.
بهترین کاری که  برای چهار ساعت اول پس از تزریق بوتاکس می‌توانید انجام دهید، این است که در خانه استراحت کرده و بنشینید.

ماندگاری بوتاکس چقدر است

از آنجا که تزریق بوتاکس می‌تواند پرهزینه باشد، ممکن است برای شماد جای سوال باشد که: "چقدر طول می‌کشد تا اثرات بوتاکس بعد از تزریق نمایان شود، و چه مدت می‌توانم انتظار داشته باشم که این اثرات ماندگاری داشته باشد؟" اگر شما قیمت‌ها و ماندگاری بوتاکس را با محصولات مشابه مانند دیسپورت و زئومین مقایسه کنید، باید در نظر داشته باشید که اگرچه دیسپورت ممکن است نتایج بسیار سریع تری از بوتاکس را نشان دهد، اما در بسیاری از مطالعات، اثرات بوتاکس در صورتی که رقیق سازی نشده باشد، ماندگارتر است؛ و معمولا چهار تا شش ماه ماندگاری دارد. با این حال، در نظر داشته باشید که اگر شما دارای چین و چروک‌های عمیق هستید، نتایج ممکن است به میزان گفته شده ماندگاری نداشته باشند. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که تزریق بیشتر و به صورت منظم و دوره ای، باعث می‌شود اثرات بوتاکس برای مدت طولانی تری  در شما ماندگاری داشته باشد، بنابراین ممکن است بخواهید تزریق منظم را به عنوان سرمایه گذاری در هنگام درمان چین و چروک خود بکار ببرید.

چه مدت طول می‌کشد تا اثرات بوتاکس بعد از تزریق نمایان شود؟ نتایج ممکن است بسته به شدت چین و چروک‌ شما و میزان خلوص بوتاکسی که شما دریافت می‌کنید متفاوت باشد. برای اطمینان از دریافت کافی بوتاکس، باید با جراح زیبایی یا متخصص خود مشورت کنید که دارای تجربه کافی در این زمینه است تا بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید.

چند واحد بوتاکس لازم است؟

مقدار بوتاکسی که پزشکان در درمان شما استفاده می‌کنند نیز به شدت چین و چروک‌های شما و میزان خلوص بوتاکس تزریقی، سن شما و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد، بنابراین در نظر داشته باشید که روش درمانی این روش برای همه افراد یکسان نیست.

 روش درمان چگونه است

نگران نباشید. درمان بوتاکس دردناک نیست. به طور دقیق، کل درمان بوتاکس فقط چند ثانیه طول می‌کشد. این روش در برخی موارد حتی نیاز به بی حسی موضعی نیز ندارد.

پزشکان بوتاکس را با سوزن های ویژه به عضلات شما تزریق می‌کنند. همه چیزی که ممکن است احساس کنید یک ناراحتی جزئی است.

آیا افرادی وجود دارند که نباید بوتاکس دریافت کنند؟

بله. همانطور که قبلا ذکر شد، بوتاکس هنوز هم یک روش کاملا ایمن نیست. به طور کلی این روش توصیه نمی‌شود مگر اینکه مطلقا ضروری باشد. این روش امروزه روش بسیار معمولی برای زیبا سازی افراد شده است، در حالی که بوتاکس برای برخی افراد یک روش درمانی حیاتی است. با این حال، برخی گروه‌ها هستند که در هر شرایطی نباید از بوتاکس استفاده کنند!

گروه‌های در معرض خطر که باید از استفاده از بوتاکس خودداری کنند شامل:
•زنان باردار
•زنانی که در دوران شیردهی هستند
• افراد مبتلا به بیماری های عصبی

البته، حتی اگر شما در یکی از این سه دسته که ذکر شد قرار ندارید، بهتر است قبل از شروع دوره درمانی با بوتاکس، با پزشک خود نیز مشورت کنید. امروزه برای تزریق بوتاکس، دیگر نیاز نیس که فرد تزریق کننده حتما پزشک یا متخصص باشد. پرستاران و دیگر متخصصان پزشکی نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.
همچنین در نظر داشته باشید برخی چین و چروک صورت نیز وجود دارد که بوتاکس نمی‌تواند آن‌ها را "درمان" کند، مانند چروک‌های ناشی از آفتاب سوختگی یا چروک ناشی از گرانش.

اثرات جانبی تزریق بوتاکس

در برخی موارد گزارشاتی مبنی بر سردرد ناشی از تزریق بوتاکس وجود دارد. این سردردها معمولا  24 تا 48 ساعت به طول می‌انجامند، و معمولا چندان شایع نیستند.

در بعضی از بیماران ممكن است سوزش پلك وجود داشته باشد. این عارضه معمولا در عرض سه هفته بهبود می‌یابد. افتادگی صورت نیز ممکن است در اثر گسترش بوتاکس به خارج از محل تزریق شده وجود داشته باشد، بنابراین توصیه می‌شود که منطقه تزریق را حداقل 12 تا 14 ساعت بعد از تزریق، ماساژ ندهید.

علاوه بر عوارض جانبی فوق، دیگر موارد احتمالی عبارتند از:
·بی حسی
·تهوع خفیف
·ضعف گردن
·تاری دید
·تورم
·بثورات جلدی
·مشکل بلع

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

قیمت تزریق بوتاکس بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله تعداد واحد بوتاکس ، عمق چروک، محل جغرافیایی کلینیک و شهرت دکتر. (برگرفته از سایت کلینیک تزریق بوتاکس رازی)

پرسش و پاسخ

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟
تزریق بوتاکس باید در اتاق‌های استریل انجام شود و به طور معمول بین 15 تا 30 دقیقه با توجه به روش و دوز مورد نیاز، طول می‌کشد.

آیا صورت من به صورت "یخ زده" دیده خواهد شد؟
بسیاری از مردم از این نگران هستند که پس از تزریق صورت آن‌ها به صورت " یخ زده " دیده شود، اما این موضوع هدف بوتاکس نیست و زمانی که توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده انجام می‌شود نباید نتیجه این چنینی داشته باشد. میزان اثر بوتاکس مربوط به مقدار دوز آن است. به غیر از قرمزی و تورم که معمولا اتفاق می‌افتد، صورت شما باید در عرض 72 ساعت به حالت طبیعی خود بازگردد. اگر شما پس از انجام مراحل درمانی خود احساس می‌کنید که صورت شما " یخ زده " شده و یا ظاهری غیر معمول و ناخوشایند پیدا کرده است، در یکی از مراحل کار باید اشتباهی رخ داده باشد و ممکن است بوتاکس بیش از اندازه به صورت شما تزریق شده است.

تفاوت بین بوتاکس و پرکننده (فیلر) چیست؟
بوتاکس برای درمان خطوط دینامیک استفاده می‌شود. این خطوط در زمان انقباض عضلات به هنگام اخم کردن، لبخند زدن، خنده و غیره ایجاد می‌شوند. هرچند که هر دو روش بوتاکس و تزریق ژل باعث کاهش اثرات پیری می‌شوند، اما بوتاکس فعالیت ماهیچه‌هایی که موجب چروک شدن پوست می‌شوند را کاهش می‌دهد و پرکننده‌ها می‌توانند مناطق چروکیده را پر کنند که به نوبه خود باعث تحریک رشد کلاژن در صورت و همچنین بالا بردن و پر شدن سطح پوست می‌شوند. پرکننده‌ها نشانه‌های پیری ناشی از کاهش کلاژن و سایر علل کاهش حجم مانند پد‌های چربی و حتی تغییرات اسکلتی جلوگیری می‌کنند.

چین و چروک پوستی چگونه ایجاد می‌شوند؟

چین و چروک ها نتیجه طبیعی روند پیری هستند. سایر عواملی که ممکن است در ایجاد آن‌ها دخیل باشند  شامل نور آفتاب و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش، عادت‌های ناسالم مانند نوشیدن الکل و سیگار کشیدن و همچنین کاهش کشش پوست می‌باشد.

چین و چروک نتیجه کاهش کلاژن در پوست شما است که از طریق انقباض و حرکت ماهیچه‌ها در پوست ایجاد می‌شوند. هنگامی که ما جوان هستیم، ما فقط خطوط دینامیک را در چهره خود داریم. این خطوط ایجاد کننده چهره‌های گوناگون و نشان دهنده حرکت عضلات در چهره ما هستند. عوامل خارجی و پیری در نهایت منجر به ایجاد چین و چروک استاتیک می‌شوند و هر بار که ما از عضلات صورت خود استفاده می‌کنیم، یک شیار در زیر سطح پوست ما ایجاد می‌شود. با افزایش سن  پوست ما شروع به از دست دادن کشش و کلاژن خود می‌کند و دیگر نمی‌تواند به سرعت به حالت قبلی خود باز گردد و خطوط در پوست ما به صورت دائمی در می آیند و خطوط استاتیک تشکیل می‌شوند.


تزریق بوتاکس صورت برای رفع چروک دور لب، چشم و پیشانی

بوتاکس چه نوع چین و چروکی را درمان می‌کند؟

به طور کلی دو نوع چین و چروک مختلف وجود دارد، دینامیک و استاتیک. خطوط دینامیک چروک‌هایی هستند که وقتی صورت شما متحرک است، ظاهر می‌شوند، همانند زمانی که شما لبخند می‌زنید یا اخم می‌کنید. خطوط استاتیک به علت کاهش حجم در طول زمان بوجود می‌آیند ( این خطوط با پرکننده‌های پوستی بهتر درمان می‌شوند).

بوتاکس برای درمان خطوط دینامیک استفاده می‌شود، و باعث شل شدن عضلاتی می‌شود که انقباض آن‌ها باعث ایجاد چین و چروک صورت شده بود. بوتاکس معمولا به پیشانی، اطراف چشم، دهان (برای صاف کردن خطوط لب) و همچنین گردن تزریق می‌شود.

آیا می توانم بعد از تزریق بوتاکس بخوابم؟

در بین بیماران این موضوع یک سوال رایج می‌باشد. شما باید قانون چهار ساعت را قبل از خواب رعایت کنید و حداقل چهار ساعت بعد از درمان با بوتاکس منتظر بمانید. برای جلوگیری از هر گونه  تداخل با الگوی خواب خود، زمانی را برای انجام بوتاکس انتخاب کنید که فرصت کافی برای استراحت و خواب می‌دهد.

بهترین زمان برای دریافت بوتاکس چیست؟

همیشه بهترین حالت بعد از تزریق بوتاکس این است که حداقل نیم روز بعد از انجام بوتاکس به خود استراحت دهید، اما پیدا کردن زمان مناسب این کار چالش بزرگی است. از آنجایی که همه بیماران معمولا کمی تورم و کبودی را بخاطر این روش تجربه می‌کنند، پس از انجام این عمل باید زمان کافی برای بهبود داشته باشید. اکثر بیماران بوتاکس را زمانی انجام می‌دهند که:
·کمتر مشغول بوده و سرشان تقریبا آرام است
·صبح یا اوایل بعد از ظهر
·هنگامی که آنها زمان کافی برای بهبود و ریکاوری دارند.

زمانبندی خود را باید بدین صورت تنظیم کنید که زمان کافی برای خودعمل و همچنین زمان کافی برای بهبودی و خوب شدن داشته باشید درنتیجه سعی کنید این عمل را در روز های شلوغ و پرمشغله خود انجام ندهید.
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین