تبیان، دستیار زندگی

میزان نیاز روزانه بدن به پروتئین چقدر است؟

7 علامت کمبود پروتئین در بدن

وقتی بدن از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از این‌ها، لایه‌های ماهیچه‌ای است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پروتئین
نیاز روزانه یک فرد سالم به پروتئین چقدر است و چگونه می‌توان متوجه شد که بدن انسان کمبود پروتئین دارد؟ 
روزانه 0/8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، پروتئینی موردنیاز است. مثلاً در یک فرد 70 کیلویی، 56 گرم پروتئین در روز نیاز است. اگر فردی تغییر وزن ندارد(وزنش رو به کاهش نیست)، یعنی به‌اندازه کافی پروتئین به بدنش می‌رسد و کمبود پروتئین ندارد.

علائم کمبود پروتئین در بدن

1- چشم‌های ورم‌کرده
کاهش میزان پروتئین پلاسمای خون منجر به حالتی به نام Oedema می‌شود. این کاهش پروتئین ممکن است توسط ریه‌ای ایجاد شود که به‌قدر کافی آهن دریافت نمی‌کند. در واقع کم‌خونی حاصل از کمبود آهن برای ساختن هموگلوبین است که منجر به ایجاد ورم می‌شود.

2- گونه‌های پف‌آلود
گونه‌های پف‌کرده می‌توانند ناشی از غدد بزاقی متورم باشند و عدم تعادل پروتئین-کربوهیدرات را به‌خوبی نشان دهند. این تورم ممکن است در هر مرحله‌ای از بیماری رخ بدهد و منجر به پژمردگی و افت این بافت گونه شود.

3- دست‌های متورم 
کمبود پروتئین عملکرد و ظاهر ماهیچه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علت این است که وقتی بدن از رژیم غذایی پروتئین کافی دریافت نمی‌کند، برای جبران به سراغ منابع دیگر در بدن می‌رود که یکی از این‌ها، لایه‌های ماهیچه‌ای است. بدون پروتئین، حفظ تعادل آب بدن به‌هم‌خورده و بدن آب را به شیوه نادرستی ذخیره می‌کند و منجر به Edema می‌شود؛ وضعیتی که در آن آب بیش‌ از حد زیرپوست جمع می‌شود و دست‌ها ورم می‌کنند چون بدن پروتئین را از بافت‌های این ناحیه مصرف می‌کند.

کمبود این ماده ضروری به کند شدن عملکرد مغز و افت عملیات شناختی منجر می‌شود. پروتئین در کمک‌رسانی به ارتباطات نورونی در مغز و در سراسر بدن نقشی اساسی دارد


4- موهای ظریف
ظرافت موها علاوه بر علل ژنتیکی می‌تواند به خاطر کمبود پروتئین باشد. در این صورت بدن شروع به «حفظ منابع» می‌کند و جلوی رسیدن پروتئین ارزشمند به موها و ناخن‌ها را می‌گیرد. به همین خاطر علائم مربوط به مو و ناخن شاخص‌های مهمی در تشخیص کمبود پروتئین به‌حساب می‌آیند.

5- پوست خشک
کمبود پروتئین می‌تواند به خشک، شکسته و فلسی‌شدن، تغییر رنگ و ایجاد لکه‌هایی شبیه به آفتاب‌سوختگی روی پوست منجر شود. آسیب‌دیدن پوست راه ابتلا به عفونت‌های قارچی مانند Candida را باز می‌کند.

6- ابهام ذهنی
کمبود این ماده ضروری به کند شدن عملکرد مغز و افت عملیات شناختی منجر می‌شود. پروتئین در کمک‌رسانی به ارتباطات نورونی در مغز و در سراسر بدن نقشی اساسی دارد.

7- احساس سستی
احساس خستگی مفرط و سطح انرژی پایین علائم دیگر کاهش پروتئین است. وعده‌های غذایی غنی از پروتئین، انتقال‌دهنده‌های عصبی را که فعالیت، هوشیاری و انرژی را تقویت می‌کنند، ارتقا می‌دهند. البته این علائم به این معنی نیست که هر کس دارای آن‌ها بود حتماً کمبود پروتئین دارد بلکه مشکلات دیگری هم می‌تواند این عوارض را ایجاد کند.
منبع: مرکز مشاوره تبیان