تبیان، دستیار زندگی

 انتقاد در روزهای نامزدی

انتقاد از نامزد، چم و خم‌هایی دارد که اگر راعیت نشود، می‌تواند حتی رابطه را از هم بپاشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : ندا داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
نامزدی
اغلب ما فکر می‌کنیم دوران نامزدی یکی از شیرین‌ترین روزهای زندگی همهٔ افراد است در حالی که وقتی پای صحبت‌های اطرافیان می‌نشینیم، به این نتیجه می‌رسیم که خیلی هم روزهای بی دردسر و رؤیایی نیست! البته اینجا اولین خطای شناختی ما صورت گرفته است، ما فکر می‌کنیم هر چیز رؤیایی باید بدون هیچ چالش و مشکلی باشد اما این یک رؤیا از جنس قصه‌های کودکی است که با واقعیت جور در نمی‌آید.

باید کمی واقع‌نگر باشیم. دوران نامزدی در حالی که دو نفر تازه به هم رسیدند، روزهای حرف‌های عاشقانه و دلتنگی‌های شاعرانه است اما این فقط یک طرف سکه این ایام خواهد بود. وقتی کمی هیجانات اولین دیدارها کم می‌شود و دختر و پسر در کنار هم قرار می‌گیرند، با دو جنسیت و خواسته‌های متفاوت، با دو تربیت خانوادگی مختلف، آنوقت است که باید یکدیگر را بشناسند، تفاوت‌ها را بپذیرند، اختلافات را مدیریت کنند و در نهایت به سمت ساختن یک «مای» بالنده پیش بروند.

اگر در ابتدای روزهای نامزدی به سر می‌برید، بدانید که این دوران همان اندازه که «دوستت دارم» دارد، حرف‌ها و جملات ناراحت کننده هم خواهد داشت. گاهی ما در عین حال که یک نفر را خیلی دوست داریم قواعد رفتار مناسب با او را نمی‌دانیم و همین باعث می‌شود اولین آجرهای ساخت عمارت رابطه‌مان را کج بگذاریم و نتیجه‌اش همان دیوار معروفی خواهد شد که تا ثریا کج می‌رود.

بسیاری از پدرهاو مادرهای ما که در سنین بالا هنوز به تفاهم لازم نرسیده‌اند، به دلیل همان آجرهای کجی است که در ابتدای آشنایی گذاشته‌اند. اما مسائل و موضوعات زیادی دراین ایام باید مورد توجه قرار بگیرد. ما می‌خواهیم در این مقاله در مورد یکی از مهم‌ترین ملزومات این ایام صحبت کنیم. شما باید در روزهای نامزدی‌تان بتوانید از شریک زندگی و کسی که در اوج هیجان و دوست داشتن او قرار دارید، انتقاد کنید. این روزها برای شناخت بیشتر شماست. یک مدیریت صحیح نیاز دارید تا هم باهم تفریح کنید، لذت ببرید و همبتوانید از یکدیگر انتقاد کرده و خواسته‌هایتان را بیان کنید.

همیشه و درهر رابطه‌ای روش انتقاد است که نتیجهٔ بیان آنرا مشخص می‌کند. اگر می‌خواهید از نزدیک‌ترین دوستتان هم ایراد بگیرید، باید حواستان باشد با چه جمله‌ای حرفتان را شروع می‌کنید و تا کجا پیش می‌روید. این موضوع در مقابل نامزدتان که تازه باهم آشنا شده‌اید و کمی رودربایستی دارید و از طرفی ممکن است به هر دوی شما خیلی زود بر بخورد، بیشتر صدق می‌کند


نباید نامزدتان فکر کند که شما او را انتخاب کرده‌اید اما می‌خواهید او دیگر او نباشد! یعنی انقدر از رفتارها و منش او انتقاد کنید که نامزدتان حس کند برای با شما بودن باید شخص دیگری شود.

شما باید در او این حس را ایجاد کنید که همینطور که هست و انتخابش کردید، برایتان محترم و دوست داشتنی است و اگر انتقادی هم دارید به یک رفتار خاص است نه به کل شخصیت او.

نحوهٔ شروع انتقاد و پر کردن حساب عزت نفس طرف مقابل در نوع پذیرش او تأثیر مستقیم دارد. یک انتقاد ملایم که جمله‌ای شروع کنندهٔ آن به طور مستقیم به مشکلات شخص اشاره نمی‌کند.

شما بهتراست شروع جمله‌تان یادآوری یکی از خوبی‌ها و نقاط مثبت نامزدتان باشد. به این ترتیب اطمینان وی را جلب می‌کنید. یادتان نرود بااینکه شما منزل مستقل ندارید و در خانه خودتان و یا نامزدتان یکدیگر را می‌بینید، اما باید مراقب باشید انتقادتان به هیچ وجه در مقابل دیگران نباشد.

اگر چند موضوع را در شریک زندگی‌تان نمی‌پسندید لازم نیست همه را با هم بیان کنید. وقتی چنین کنید گویا او را بمباران کرده‌اید. بگذارید یک انتقاد و اصلاح رفتار به نتیجه برسد و بعد به سراغ مورد بعد بروید.

از دوران نامزدی‌تان برای شناخت یکدیگر و حل اختلافات و روشن کردن نقاط تاریک رابطه‌تان باهم استفاده کنید. بگذارید هیجان امروزتان به یک دوست داشتن بالنده و آگاهانه در سال‌های بعد تبدیل شود. اگر می‌خواهید به پای هم پیر شوید، از دوران نامزدی مثل یک پیش نیاز چند واحدی نهایت استفاده را ببرید.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.

 بخش همسان گزینی تبیان