تبیان، دستیار زندگی

فعالیت بدنی، بی چون و چرا!

بهانه‌های ورزش نکردن و راهکارهای مقابله با آن

هیچ‌کس تا به حال نگفته که پایبند ماندن به برنامه‌ی ورزشی منظم کار راحتی است. فکر می‌کنید بزرگ‌ترین مانع بیشتر افراد برای ورزش نکردن چیست؟ ذهنشان!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
وسایل ورزشی
کارشناسان معمولاً می‌گویند فیتنس، 90 درصد ذهنی و 10 درصد فیزیکی است و کاملاً هم درست می‌گویند. شما چه یک ورزشکار مطرح در سطح جهانی باشید و چه یک مبتدی در باشگاه بدنسازی و یا چیزی بین این دو، ذهن شما و بهانه‌هایی که برایتان می‌تراشد، اغلب بزرگ‌ترین دشمن شماست.

خیلی خسته‌ام و نمی‌توانم ورزش کنم

اگر واقعاً احساس خستگی می‌کنید پس بهتر است ورزش نکنید؛ اما اگر این خستگی احساسی است که هر روز دارید پس باید بدانید که ناشی از ورزش نکردن است. وقتی زیاد می‌نشینید یا طی روز به اندازه کافی تحرک ندارید، یعنی اکسیژن چندانی در بدنتان توزیع نمی‌شود که می‌تواند احساس بی‌انرژی بودن و بی‌حالی به شما بدهد.
به محض اینکه از جایتان بلند شوید و حرکت کنید، اندورفین‌ها شروع می‌کنند به ترشح کردن و احساس انرژی خواهید کرد. این کار را مکرراً انجام دهید تا سطح انرژی کلی‌تان بالا رود. فعلاً تا به آن حد از انرژی برسید، زمان تمرین و ورزشتان را برای وقتی بگذارید که احساس می‌کنید بیشترین انرژی را دارید.
برای برخی از افراد این زمان می‌تواند صبح قبل از بیرون رفتن از خانه باشد، برای عده‌ای دیگر ممکن است احساس کنند در ساعات بعدی روز انرژی بیشتری دارند. فرقی نمی‌کند کِی ورزش می‌کنید، فقط یادتان باشد حتی اندکی تحرک هم بهتر از هیچی است. پس با خود عهد ببندید که دست‌کم ده دقیقه در روز ورزش کنید. مطمئن باشید به زودی احساس خوبی خواهید داشت که تشویقتان می‌کند ادامه دهید. یکی از توصیه‌های مفید برای افرادی که تنها وقت آزادشان اوایل شب است نوشیدن یک فنجان قهوه قبل از فعالیت بدنی مورد علاقه‌شان است. کافئین باعث بهبود عملکرد در این افراد می‌شود.

محققان در یک مطالعه مدیتیشن، هیپنوتیزم، ورزش و استراحت بی‌سروصدا را برای تعیین اینکه کدام‌یک بیشترین توانایی را برای ایجاد آرامش در مقایسه با دیگران دارد، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها با توجه به میزان دور کردن افراد از نگرانی‌هایشان دریافتند که ورزش در کاهش سطوح تنش مؤثرتر از بقیه بوده و اثرات آرام‌بخش آن تا پنج ساعت طول می‌کشد


وقت ندارم ورزش کنم

کمبود وقت، اولین دلیل ورزش نکردن ِ 42 درصد از افرادی بود که اخیراً در یک بررسی شرکت کرده بودند. شاید کار سختی به نظر برسد که بخواهید در میان تمام مشغله‌هایتان وقتی هم برای ورزش باز کنید؛ اما مردم اغلب فقط تصور می‌کنند که وقت آزاد ندارند و در واقع این‌طور نیست. همان بررسی نشان داد آمریکایی‌ها به طور متوسط هر روز 89 دقیقه وقت آزاد دارند.
خوشبختانه نیازی نیست زمان زیادی صرف ورزش کنید، حتی چند دقیقه به طور پراکنده در روز هم کافی است و فقط باید این وقت را ایجاد کنید. درست همان‌طور که برای مراجعه به پزشک یا رفتن به آرایشگاه وقت می‌گذارید، برای تحرک روزانه‌تان هم وقت بگذارید، مثلاً می‌توانید به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید، جلساتتان را ایستاده برگزار کنید و یا هنگام صحبت با تلفن راه بروید.
از خودتان بپرسید آیا سلامتی‌تان واقعاً برای شما اولویت دارد. شما همیشه و تحت هر شرایطی می‌توانید برای اولویت‌هایتان وقت پیدا کنید.

من ورزشکار نیستم، چطور می‌توانم ورزش کنم؟

بدون تردید خیلی خوب می‌توانید پیاده‌روی کنید که به این معنی است که می‌توانید حرکت کنید و این تمام چیزی است که نیاز دارید! لازم نیست ورزشکار باشید تا ورزش کنید. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که دوست دارید و آن‌ها را با شدتی انجام دهید که احساس راحتی می‌کنید و کم‌کم شدت را بالا ببرید. از همه مهم‌تر، خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و نگرشتان را تغییر دهید. هر کسی باید از یک جایی شروع کند و قدم‌های کوچک همیشه به نتایج بزرگ منتهی می‌شوند.

ورزش کردن کسل‌کننده است

به دنبال راه‌های تازه‌ای برای حرکت کردن باشید. هر وقت احساس خستگی کردید وقت آن است که شیوه‌تان را کمی تغییر دهید تا هم ذهن و هم بدنتان دچار یکنواختی نشود. از پیاده‌روی‌های گروهی گرفته تا کلاس ایروبیک، راه‌های زیادی وجود دارند که هم مفرح‌اند و هم به سلامتی‌تان کمک می‌کنند. کافی است به دنبال راه‌هایی بگردید که به آن‌ها علاقه دارید. ذهنتان را نسبت به انواع فعالیت‌ها باز نگه دارید و خلاقیت داشته باشید.
ضمناً ببینید ورزش کردن در چه فضایی به شما انگیزه می‌دهد. برای عده‌ای ورزش کردن در فضای باز لذت‌بخش است، حتی اگر تنها باشند. عده‌ای دیگر ممکن است در کلاس‌های ورزشی بهتر بتوانند ورزش کنند. دوست دارید به موسیقی گوش بدهید؟ بسیار خب، موسیقی را هم به ورزشتان اضافه کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند موسیقی می‌تواند به شما انگیزه‌ی تحرک بیشتر و حتی طولانی‌تر بدهد.

ورزش کردن آن‌قدر برایم سخت است که اشتیاقی برای انجامش ندارم

اگر فکر می‌کنید حتماً باید در باشگاه کاملاً خیس عرق شوید تا وزن کم کنید یا سالم بمانید جای تعجب ندارد که احساس کنید ورزش کردن کار بسیار سختی است. خیلی از افراد ورزش کردن را شکنجه و تنبیه می‌دانند. بهتر است به جای اینکه نگاه منفی به ورزش داشته باشید، نگاهتان را تغییر دهید و روی جنبه‌هایی از ورزش تمرکز کنید که کمکتان می‌کنند.
مثلاً اگر وقت زیادی برای باشگاه رفتن ندارید، ممکن است بتوانید بدون احساس درد و سختی، به فعالیت دیگری بپردازید مثلاً با فرزندان یا دوستانتان به کوهنوردی بروید یا والیبال بازی کنید. به محض اینکه متوجه شوید چند ساعت تحرک و ورزش چگونه به روحیه و عملکردتان در زندگی کمک می‌کند، عاشقش خواهید شد و دست از گله و شکایت برمی‌دارید. حتی بهتر اینکه درک می‌کنید ورزش کردن یک تفریح بسیار عالی است نه یک تکلیف واجب. به سبک زندگی‌تان نگاه کنید و ببینید اگر نتوانید از بدنتان استفاده کنید، چقدر تفاوت خواهد داشت. حرکت کردن هدیه‌ای است که به خودتان می‌دهید، نه تنبیه!

من بیش از حد تحت فشارم

به جای افزودن تنش به زندگی‌تان ورزش کنید تا استرستان هم کم شود. مطالعات نشان می‌دهد در مواجهه با موقعیت‌های اعصاب خورد کن، کسانی که به طور منظم فعالیت بدنی می‌کنند به احتمال کمتری درد در قفسه سینه یا مفاصل یا اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند. در واقع فعالیت بدنی به عنوان یک حواس‌پرت‌کُن در برابر استرس عمل می‌کند. محققان در یک مطالعه مدیتیشن، هیپنوتیزم، ورزش و استراحت بی‌سروصدا را برای تعیین اینکه کدام‌یک بیشترین توانایی را برای ایجاد آرامش در مقایسه با دیگران دارد، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها با توجه به میزان دور کردن افراد از نگرانی‌هایشان دریافتند که ورزش در کاهش سطوح تنش مؤثرتر از بقیه بوده و اثرات آرام‌بخش آن تا پنج ساعت طول می‌کشد.

حال خوشی برای ورزش کردن ندارم

اگر حالتان بد است یک تمرین بدنی خوب می‌تواند آن را خیلی سریع بهبود ببخشد. محققان در مطالعه‌ای که توسط گروه علوم اعصاب دانشگاه گرجستان در آتن انجام شد، متوجه شدند زنان با سطوح بالای اضطراب پس از دویدن با دوچرخه ثابت به مدت 40 دقیقه، به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود یافته بودند. بسیاری از محققان، بهبود خلق و خوی ناشی از ورزش را به تغییرات بیوشیمیایی متعددی در بدن نسبت می‌دهند؛ از جمله هجوم اندورفین‌ها یا همان مرفین‌های طبیعی بدن به قسمت‌هایی از مغز که کنترل احساسات و رفتار را بر عهده دارد (پدیده‌ای به نام سرخوشی دویدن).

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.