تبیان، دستیار زندگی

چم‌و‌خم های‌ خواستگاری در خانه‌ی عروس

در این مقاله بیشتر در مورد آدابی که دختر و خانوادهٔ او باید در بحث خواستگاری رعایت کنند، صحبت می‌کنیم. عجله نکنید نوبت به آقای داماد آینده هم می‌رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
خواستگاری
هر کاری آداب مخصوص به خود را دارد. مراحل مختلف ازدواج هم از این قاعده مستثنی نیست. مخصوصاً در کشور ما با توجه به ساختار سنتی آن ازدواج و رفتن به زیر یک سقف منظومه‌ای از آداب‌ورسوم کهن را داردکه نباید به بهانهٔ زندگی مدرن آن‌ها را کنار بگذارید. البته اگر چیزی دست و پای شمارا می‌بندد و مانع از یک ازدواج خوب و به‌موقع و ساده است، بدون تعارف می‌توان آن رسم را ندیده گرفت؛ اما منظور ما همین رسم‌های زیبا و بر خواسته از ادب و اصالتی است که هیچ مانعی برای یک ازدواج سالم نخواهند بود.

برای آنکه هفت‌خوان ازدواج را به‌سلامت طی کنید، بهتر است از اولین خوان که همان خوان خواستگاری است، صحیح و اصولی عبور کنید؛ زیرا از قدیم گفته‌اند: خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج. پس اگر می‌خواهید که دیوار رابطهٔ شما و همسر آینده‌تان و همچنین خانواده‌های شما باهم خوب بنا شود از همین ابتدا درست رفتار کنید.

در این مقاله بیشتر در مورد آدابی که دختر و خانوادهٔ او باید در بحث خواستگاری رعایت کنند، صحبت می‌کنیم. عجله نکنید نوبت به آقای داماد آینده هم می‌رسد.

الو، الو من خواستگارم!

وقتی با منزلتان تماس می‌گیرند و در مورد دخترتان پرس‌وجو می‌کنند، نحوهٔ پاسخگویی شما بسیار مهم است. خوب است از همان ابتدا برخوردی صمیمانه داشته باشید و طوری سؤال نپرسید که گویی استنطاق می‌کنید. طبیعی است که نکات اولیه را بپرسید چون اگر هیچ شباهتی در کار نبود، برای آن‌ها و خودتان زحمت ایجاد نکنید اما سوالاتی کلی و در حد اینکه خیلی تفاوت‌های مشهود نباشد مثلاً سن و سال و یا تحصیلات. اینکه آقای داماد چقدر حقوق می‌گیرد و چشمش چه رنگی است را بگذارید برای جلسات خواستگاری. اگر مادر پسر هم زیاد سؤال پرسید خیلی محترمانه بگویید که حضوری باهم صحبت می‌کنیم. سعی نکنید که اصطلاحاً کلاس بگذارید و برای چند هفتهٔ دیگر وقت بدهید و از طرفی نگویید که همین فردا تشریف بیاورید، چند روز آینده را برای جلسه خواستگاری تعیین کنید.

حبیب خدا با دسته‌گل

مهمان حبیب خداست و ما اعتقادداریم با خود برکت می‌آورد چه برسد به اینکه بحث خواستگاری، ازدواج و تشکیل خانواده در میان باشد. پس تا آنجایی که می‌توانید در پذیرایی چیزی کم نگذارید. البته نیازی نیست خیلی خرج کنید زیرا معلوم نیست چند خواستگار به خانهٔ شما خواهد آمد تا دخترتان به‌سلامتی راهی خانهٔ بخت شود اما باجان و دل و در کمال سلیقه پذیرایی کنید.

کدبانو بودن یک دختر از همان خانهٔ پدری‌اش معلوم می‌شود اگر دختر شما هیچ هنری جز درس خواندن ندارد باید فکر چاره‌ای باشید. داماد و خانوادهٔ او وقتی ببینند که عروس هنری از خود نشان می‌دهد و یا خانه تمیز و پاکیزه است همه نشان‌های این است که دختر این خانواده در آینده بانوی موفقی خواهد بود حال کارمند موفقی باشد یا نه.

در پذیرایی‌تان نوع جلسه را در نظر بگیرید. مثلاً شیرینی ناپلئونی برای خواستگار یعنی استرس دوچندان. همین‌طور میوه‌ها را می‌توانید خیلی زیبا بچینید و حتی برای سهولت یک ظرف میوهٔ پوست‌کنده هم بیاورید.

کدبانو بودن یک دختر از همان خانهٔ پدری‌اش معلوم می‌شود اگر دختر شما هیچ هنری جز درس خواندن ندارد باید فکر چاره‌ای باشید. داماد و خانوادهٔ او وقتی ببینند که عروس هنری از خود نشان می‌دهد و یا خانه تمیز و پاکیزه است همه نشان‌های این است که دختر این خانواده در آینده بانوی موفقی خواهد بود حال کارمند موفقی باشد یا نه.


خواستگاری نه صحنهٔ تئاتر

همان باشید که هستید، قرار نیست برای آن‌ها فیلم بازی کنید چون اگر وصلتتان به‌خوبی و خوشی سر بگیرد یک‌عمر دختر شما در خانوادهٔ آن‌ها خواهد بود و دامادتان هم به خانهٔ شما خواهد آمد پس همان‌طور که هستید رفتار کنید. لوازم خانهٔ لوکس اجاره‌ای نمی‌تواند باعث خوشبختی فرزندتان یا بالا رفتن ارج‌وقرب او نزد خانوادهٔ شوهر آینده‌اش باشد.

این کاملاً عادی است که شما نهایت ادب خود را نشان بدهید و رفتار و کلمات رسمی داشته باشید اما خودتان راکمی رسمی‌تر نشان دهید نه شخصیتی که فکر می‌کنید خانوادهٔ آقای داماد بیشتر دوست خواهند داشت.

چای معروف

قدیم‌ترها مرسوم بود حتماً دختر چای بیاورد اما شاید به خاطر خجالت و یا آمار بالای سینی چای برگشته روی پای آقای داماد این رسم آن‌چنان به قوت خود باقی نمانده است. اگر چای را عروس خانم نمی‌آورد یکی از پذیرایی‌هایی که خطر سقوطش کمتر است را انجام دهد. مثلاً شیرینی را تعارف کند. درهرصورت خود همین رفتار یعنی احترام گذاشتن به خانوادهٔ همسر آینده. دخترخانمی که قرار است به‌زودی راهی خانه بخت بشوی، هم در زمان تعارف چای یا هر چیز دیگر و صحبت در جمع، بهتر است حواست به مادر شوهر و پدرشوهر آینده هم باشد. احترام و نگاه محبت‌آمیز می‌تواند جایگاه خوبی در قلب آن‌ها برای تو باز کند.

خواستگاری به‌صرف کله‌پاچه

مراسم خواستگاری به‌صرف کله‌پاچه نیست پس می‌تواند صبح زود برگزار نشود و اصلاً بهتر است بعدازظهر برای این مراسم قرار بگذارید. هر زمانی که با خانوادهٔ شاه‌داماد قرار گذاشتید، خودتان کمی قبل از آن آماده‌ باشید. ممکن است نیم ساعت قبل از موعد برسند و اگر همین اول کاری هل شوید و غافلگیر، ممکن است باعث شود تا آخر مجلس استرس داشته باشید.

داماد حاضر یا غایب؟

ممکن است طبق آداب‌ و رسوم شما اول خانم‌ها به خواستگاری بیایند و یا ممکن است آقای داماد هم در جلسه اول تشریف بیاورند. این‌ یک رسم خانوادگی است و گاهی در شهرهای مختلف هم متفاوت است. درهرصورت شما باید قبل از اینکه خواستگار بیاید، بدانید که مجلس زنانه است یا با حضور آقای داماد که بتوانید لباس مناسب انتخاب کنید.

سکوت قلبتو بشکن

در لحظات اول ملاقات داغ و سنگین می‌شود و گاهی به‌اجبار هر دو خانواده سکوت می‌کنند یا در مورد ترافیک و هوا صحبت کرده و نمی‌روند سر اصل مطلب. بهتر است بزرگ‌ترها سکوت را بشکنند اما خانواده میزبان مقدم هستند مخصوصاً مادرزن آینده که نقش اساسی در صمیمانه کردن محیط خواهد داشت.

اجازه هست، حرف بزنیم؟

اینکه دختر و پسر در جلسهٔ اول باهم حرف بزنند یا نه را خانوادهٔ دختر تعیین می‌کنند. اصولاً مادر پسر کسب اجازه می‌کند و خانواده دختر هستند که باید با روی خوش عروس و داماد را به اتاق مجاور دعوت کنند تا با هم حرف بزنند. مراسم خواستگاری بدون صحبت کردن، فایدهٔ چندانی ندارد چون تا مرد حتی زن سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد. پس بهتر است تعصبات را کنار بگذارید و اجازه دهید عروس و داماد با هم حرف بزنند.

قواعد جواب دادن

اگر پسر را پسندیدید و همه‌چیز خوب پیش رفت، باید منتظر تماس آن‌ها شوید و خیلی محترمانه بگویید مشتاق دیدار مجددتان هستیم اما اگر جوابتان منفی بود هم خیلی مؤدبانه و صمیمانه بگویید که آرزوی ما خوشبختی پسر شماست اما این ازدواج به صلاح نیست و یا جمله‌ای شبیه به این. اگر هم آن‌ها تماس نگرفتند که زانوی غم بغل نگیرید و امیدوار باشید به آینده...

منبع: مهرخانه