وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

27 هزار تاکسی در پایتخت فرسوده هستند

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران از فرسوده بودن 27 هزار تاکسی در پایتخت خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
تاکسیرانی
علیرضا قنادان در نشست خبری «جشنواره تاکسیران تهران» اظهار کرد: این جشنواره از 7 تا 13 اردیبهشت به بهانه معرفی دستاوردهای یک سال گذشته در حوزه تاکسیرانی برگزار می شود و در طول هفته برگزاری جشنواره برنامه های متنوعی برای ذینفعان درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ناوگان تاکسیرانی شهر تهران با 80 هزار تاکسی بزرگ ترین ناوگان حمل و نقل ایران و خاورمیانه است، گفت: این جشنواره با هدف ارائه برنامه های جدید و حرکت رو به جلو برگزار می شود.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با اشاره به محورهای مختلف جشنواره عنوان کرد: رونمایی از پروژه های نظارتی تاکسیرانی یکی از برنامه های مهم جشنواره است، چنان چه هوشمندسازی نظارت بر تاکسی ها به شناسایی و تنظیم عرضه و تقاضا در سطح شهر تهران کمک خواهد کرد. به این ترتیب، تمام تاکسی ها تحت پوشش نظارت هوشمند قرار می گیرند.

به گفته قنادان افتتاح میز خدمت برای تسهیل در ارائه خدمات نیز یکی از برنامه های مهم جشنواره تاکسیرانی تهران است.
      
وی اظهار کرد: محورهای «تاکسی، فرهنگ و ترافیک»، «تاکسی، علم فناوری و کارآفرینی» و «تاکسی، سلامت و حفظ محیط زیست» نیز از دیگر برنامه های جشنواره است. همچنین اتوبوس های سلامت با استقرار در پایانه های تاکسیرانی تست سلامت تاکسیرانان را انجام داده و نتایج آن در پرونده تاکسیرانان درج می شود.  

مدیرعامل تاکسیرانی با اشاره به گزارش عملکرد این سازمان در سال 97 گفت: مدرن سازی از حیث خدمات، تاکسیران و ناوگان سه محوری بود که برنامه های تاکسیرانی روی آن متمرکز شد. 

وی افزود: برای سال 98-97 سرویس مدارس ساماندهی شد و بیش از 20 هزار سرویس تحت پوشش نظارت سازمان تاکسیرانی قرار گرفت. در حال حاضر، رانندگان سرویس مدارس دارای پروفایل الکترونیکی هستند و استعلام سوابق راننده تاکسی از طریق اپلیکیشن «روبیکا« و سایت سازمان تاکسیرانی امکان پذیر است.  

به گفته قنادان 440 پیمانکار سرویس مدرسه نیز ساماندهی شده و پروانه تخصصی اخذ کرده اند. در سال آینده نیز برای ارتقای کیفیت خدمات برنامه های ویژه ای در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به استقبال سازمان تاکسیرانی از فضای استارت آپی قانونمند گفت: پس از «کارپینو» استارت آپ «کابین» وارد شد و براساس دستورالعمل سازمان تاکسیرانی فعالیت قانونمند خود را آغاز کرد. همچنین، با شرکت «الوپیک» در مورد سرویس الکترونیکی با اولویت تاکسی ها به توافق رسیدیم و در صورتی که ناوگان غیرتاکسی باشد باید در سامانه سازمان تاکسیرانی ثبت شود.  

قنادان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی تاخیر در اعمال نرخ های جدید تاکسیرانی در آغاز سال جدید بود، گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته توسط شورای شهر تهران و موافقت فرمانداری امسال افزایش نرخ کرایه تاکسی ها زودتر اعمال می شود.  

وی با بیان اینکه توسعه پرداخت الکترونیکی به عنوان یکی از اقدامات ویژه در سال 98 توسعه می یابد، تصریح کرد: پوشش دهی پرداخت الکترونیکی در خطوط تاکسیرانی به 60 درصد رسیده است و بیش از 24 هزار تاکسی زیرنظر نرخ مرکزی به این سیستم تجهیز شده اند. 

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با اشاره به دریافت مبالغ غیرقانونی از تاکسیرانان توسط برخی از شرکت های تاکسیرانی گفت: برای نظارت بیشتر در این حوزه دفاتر هماهنگی امور اداری که برمبنای سامانه الکترونیکی یکپارچه است در سال گذشته افتتاح شد.  

قنادان با بیان اینکه مدرن سازی تاکسی ها از جمله اقداماتی بود که در سال گذشته دنبال شد، عنوان کرد: سامانه آموزش تخصصی راننده تاکسی ها راه اندازی شده و تمام تاکسیران ها در بدو ورود آموزشی تخصصی را به صورت اجباری پشت سر می گذارند. 6 هزار تاکسیران در حال حاضر دوره های تخصصی را گذرانده اند. 

وی با اشاره به خدمات رفاهی تاکسیرانی به جامعه تاکسیرانان عنوان کرد: سال گذشته با توجه به افزایش نرخ لاستیک موفق شدیم 60 هزار حلقه لاستیک را با نرخ دولتی بین تاکسیرانان توزیع کنیم. همچنین، بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی نیز به صورت رایگان انجام شد. 

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی از افتتاح باشگاه رفاه تاکسیرانان تهران خبر داد و گفت: تاکسیرانان بر مبنای امتیازی که از مردم می گیرند می توانند از خدمات باشگاه رفاه تاکسیرانان بهره مند شوند. 

وی با تاکید بر اینکه بیمه تامین اجتماعی رانندگان یکی از مشکلات سازمان تاکسیرانی بود، عنوان کرد: تمام تاکسی ها براساس مصوبه ای تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که 50 درصد حق بیمه توسط خود تاکسیران و 50 درصد از طریق منابع دولتی تامین می شد که از ردیف بودجه عمومی حذف شده است؛ با پیگیری هایی که از طریق مجلس صورت گرفت بودجه مربوطه بازگشت و در حال پیگیری دریافت دستورالعمل اجرایی هستیم. 

قنادان با بیان اینکه 27 هزار تاکسی در تهران عمر بالای 10 سال داشته و فرسوده محسوب می شوند، گفت: همچنین، 7 هزار خودروی ون بالای 10 سال سن دارند و جز حدود 200 خودروی ون جدید هیچ گونه نوسازی صورت نگرفته است. 

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای نوسازی 10 هزار تاکسی برنامه ریزی کرده بودیم که متاسفانه تعداد تاکسی های نوسازی شده به هزار عدد نیز نرسید. دلیل عدم نوسازی، عدم عرضه خودرو توسط خودروسازان بود و در این زمینه با چالش جدی مواجه هستیم.  

قنادان در پایان با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در مورد نوسازی تاکسی ها گفت: براساس این برنامه تاکسی های زیر 3 تا 5 سال جایگزین تاکسی های فرسوده می شوند. این طرح در دولت در حال بررسی است و از شرکت های سرمایه گذاری در تامین ناوگان تاکسیرانی استفاده می کنیم.

منبع : شهرنوشت
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین