تبیان، دستیار زندگی
كاربر محترم شما می توانید این مطلب را در 3 قسمت مطالعه نمایید. ضرورت در نظر گرفتن ملاكها و معیارها در انتخاب همسر جامعه مترقی و متعالی آن نیست كه از جمعیت فراوان و یا منابع سرشار برخوردار باشد ، بلكه جامعه مطلوب و خوب جامعه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با انتخاب صحیح همسر ، خانواده ای مستحكم داشته باشیم ( قسمت اول )

كاربر محترم شما می توانید این مطلب را در 3 قسمت مطالعه نمایید.

ضرورت در نظر گرفتن ملاكها و معیارها در انتخاب همسر

جامعه مترقی و متعالی آن نیست كه از جمعیت فراوان و یا منابع سرشار برخوردار باشد ، بلكه جامعه مطلوب و خوب جامعه ای است كه در آن خانواده های متعادل و مستحكم وجود داشته باشد.

واضح است كه وقتی جامعه ای از خانواده های استوار و متعادل برخوردار باشد ، به طور طبیعی فرزندان سالم و برومندی در آن خانواده ها پرورده می شوند و در بزرگسالی از ارزشهای واقعی اجتماع محسوب می گردند و همین نیروهای ارزنده هستند كه جامعه را متحول می كنند . پس ثروت واقعی و غذای جامعه در برخورداری از انسان های شایسته است و افراد شایسته در خانواده های مستحكم پرورده می شوند .

در اینجا این سؤال مطرح می شود كه خانواده مستحكم دارای چه ویژگی هایی است ؟ آیا خانواده مستحكم به خانواده ای اطلاق می شود كه از نظر فیزیكی وسعت داشته ، یا از امكانات رفاهی برخوردار باشد ؟

ضمن اقرار و اعتراف به این نكته كه وسعت خانه و برخورداری از امكانات در استحكام خانواده مؤثر است ،باید گفتاستحكام واقعی خانواده به علل و عوامل متعددی وابسته است كه با در نظر گرفتن این عوامل خانواده تشكیل شده،از صفا و صمیمیت مستمر برخوردار خواهد شد . در چنین خانواده ای زن و مرد یكی هستند و یكرنگی و وحدت در آن حكمفرماست . بدیهی است كه هر قدر پیوند روانی و جسمی و فكری و فرهنگی گسترده تری بین زن و مرد وجود داشته باشد ، استحكام خانواده استوارتر خواهد بود .

اكنون این سؤال مطرح می شود كه برای وصول به استحكام خانواده چه ملاك ها و معیارهایی را باید در نظر گرفت تا در پرتو آن خانواده ای كه شكل می گیرد از استحكام برخوردار باشد ؟ ما مسلمانان اعتقاد داریم كه قرآن بیان كننده همه عوامل خوشبختی و بدبختی انسانهاست ، اگر چه این تبیین به طور اجمال و فشرده انجام گرفته است .

معیارها باید از مكتب اسلام منبعث شده باشد

پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمود : من به همه عواملی كه در خوشبختی انسانها مؤثر است اشاره كرده ام و در مورد همه عواملی كه به نوعی ركود و توقف انسان را موجب می شود ، هشدار داده ام .

با مراجعه به قرآن و عترت و سیره اهل بیت رسول خدا به خوبی می توان به ضوابط و معیارهای خوشبختی خانواده دست یافت .

ما مدعی هستیم وقتی اسلام درباره توسعه خانه و چگونگی ارتباط با همسایه ها دستورهایی را داده است ، به طور یقین به همه عواملی كه خوشبختی را به درون خانواده انتقال می دهد نیز اشاره كرده است .

همه می دانیم كه خوشبختی و بدبختی زن و مرد از ابتدای زندگی مشترك آن دو با یكدیگر آغاز می شود . در روایات اسلامی ، پیشوایان دینی به نكات بسیار دقیق و برجسته ای كه عامل پیوند و استحكام و یا موجب تزلزل و شكست خانواده است ، به طور جدی اشاره كرده اند . یعنی همچنان كه عالمِ شدن و یا به دست آوردن مال و ثروت احتیاج به سعی و فعالیت دارد ، تشكیل خانوادهی متعادل و مستحكم نیز نیازمند تلاش و كوشش است . خداوند در قرآن می فرماید : لَیسَ لِلاِنسانِ اِلّا ما سَعی . به بیان دیگر افراد انسان باید تلاش كنند تا به خواست های خود دست یابند.

برای وصول به خانواده استوار و مستحكم ابتدا باید بررسی های لازم از سوی دختر و پسر انجام شود تا بدون مطالعه و دقت به تشكیل خانواده نپردازند ، بلكه بر اساس معیارهای منطقی و عقلی ، همسر آیندهخودرا به طور كامل شناسایی كنند و سپسبرایازدواج اقدام نمایند .

با انتخاب صحیح همسر ، خانواده ای مستحكم داشته باشیم ( قسمت اول )

در اینجا این سؤال مطرح می شود كه آیا هر دختر و پسری پس از ازدواج صلاحیت دارند كه نقش حساس تعلیم و تربیت را به عهده بگیرند ؟ به عبارت دیگر آیا آنان شایستگی پدر و مادر شدن را دارند ؟

هر دختری باید ببیند كه آیا همسرش می تواند عهده دار امور تربیتی شود ؟ چنان كه هر مردی موظف است تحقیق كند كه آیا همسرش قادر است فرزند خانواده را تربیت كند ؟

ممكن است در اینجا گفته شود كه اساساً عقد ازدواج هر دختر و پسری در آسمان انعقاد می یابد و به عبارت دیگر سرنوشت و تقدیر،دختر و پسر را به یكدیگر پیوند می دهد .

در پاسخ باید گفت كه اگر سرنوشت،به تنهایی ازدواج دختر و پسر را رقم می زند و انسانها از خود اختیاری ندارند ، پس چرا وقتی كه دو نفر از صحابه برای خواستگاری فاطمه زهرا سلام الله علیها نزد پیامبر آمدند آن حضرت با خود فاطمه به شور و مشاوره نشست و چون عدم رضایت فاطمه (ع) را در چهره اش مشاهده كرد به آن دو نفر پاسخ منفی داد ؟

اگر سرنوشت نقش تعیین كننده را داراست ، چرا وقتی علی علیه السلام به خواستگاری فاطمه سلام الله علیها آمد رسول خدا فضایل و كمالات علی را برای فاطمه بازگو كرد ؟ و اگر رسول خدا رضایت فاطمه (ع) را در چهره اش مشاهده نمی كرد آیا با ازدواج او با علی (ع) موافقت می كرد ؟

اگر سرنوشت، منهای خود انسان نقش تعیین كننده  دارد ، چرا امام جعفر صادق علیه السلام درباره ازدواج این طور تأكید می كنند كهزن همانند گردنبند است ، دقت و بررسی كن و ببین چه نوع گردنبندی را به گردن خود می افكنی . ناگفته نماند كه منظور از نظر كردن ، نگاه كردن نیست . بلكه دقت و مطالعه و فكر كردن است .

از همه این مقدمات به خوبی آشكار می شود كه هر دختر یا پسری با اراده و اختیار انسانی خود در امر ازدواج تصمیم می گیرد و می تواند با دقت و مطالعه،این امر حیاتی و سرنوشت ساز را انجام دهد و یا بدون بررسی و مطالعهوبا در نظر گرفتن معیارهای سطحی و غیر منطقی برای ازدواج اقدام كند .

بنابراین اگر پسر و دختری بدون در نظر گرفتن معیارهای اساسی و منطقی با یكدیگر ازدواج كنند و پس از گذشت مدت زمان كوتاهی كارشان به جدایی و طلاق بینجامد ، گناه و تقصیر متوجه خامی و ناپختگی آناناست، نه به گردن تقدیر و سرنوشت.

ادامه دارد ...

كاربر محترم شما می توانید در قسمت بعد مطالبی در مورد معیارهای مؤثر در حفظ نظام خانواده و معیارها و ملاك های مشترك درانتخاب همسر را مطالعه نمایید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.