تبیان، دستیار زندگی

گزارشی از اعمال ماه شعبان

از این اعمال در ماه شعبان غافل نشوید

در فضیلت ماه شعبان همین بس كه ماه پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) نامیده شده و هنگامی‌که آن حضرت هلال ماه را مشاهده می‌کردند، دستور مى‏‌دادند، كسى در سراسر مدینه ندا دهد كه: اى مردم! این ماه، ماه من است، خدا رحمت كند كسى كه مرا بر ماه من یارى دهد، یعنى آن را روزه بدارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماه شعبان
در روزهای ابتدایی ماه شعبان هستیم. ماهی پرفضیلت و سرشار از شادی، ماهی که سرور روزهای ابتدایی خود را با  میلاد امام حسین(علیه‌السلام)، امام سجاد(علیه‌السلام)، و حضرت ابوالفضل العباس(علیه‌السلام) آغاز می‌کند و با میلاد مهدی موعود (علیه‌السلام) در نیمه این ماه به بدرقه ماه خدا می‌رود.

دربیانی پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) دریکی از سال‌ها، به هنگام آغاز این ماه خطبه‌ای خواندند و شرافت این ماه را این‌گونه توصیف کردند: «شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است. حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حقّ آن را می‌شناسند. آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌گردد و در آن بهشت آذین بسته می‌شود. و این ماه را شعبان نامیده‌اند زیرا در آن ارزاق مؤمنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.»

همه این تأکیدات نشان از شرافت خاص این ماه و فرصت‌هایی است که در اختیار ما قرار داده‌ شده تا در پرتو آن بتوان ازلحاظ روحی برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده شویم.

بالاترین دعا در ماه شعبان استغفار است و اگر کسی در این ماه هرروز هفتاد مرتبه استغفار نماید همانند کسی است که در غیر این ماه هفتاد هزار بار استغفار کرده است.تا می‌توانید صلوات بفرستید

در سیره و بیان بزرگان آداب و اعمالی  برای این ماه سفارش شده تا در پرتو انجام آن‌ها آمادگی برای ورود به ماه میهمانی خدا فراهم شود. یکی از این اعمال را می‌توان توسل به صاحب ماه شعبان دانست. مداومت صلوات بر حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) از موارد سفارش شده در این ماه است.

استغفار، بالاترین دعا در ماه شعبان

نقش زمان و مکان را در پذیرش توبه نباید نادیده گرفت. ماه شعبان یکی از برجسته‌ترین زمان‌ها برای پذیرش توبه است. به تعبیری شعبان ماه استغفار و ماه پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله) است. در بیان امام رضا(علیه‌السلام) ؛ "بالاترین دعا در ماه شعبان استغفار است و اگر کسی در این ماه هر روز هفتاد مرتبه استغفار نماید همانند کسی است که در غیر این ماه هفتاد هزار بار استغفار کرده است."

کیفیتی که برای استغفار در این ماه بیان‌شده اذکاری چون: «أستغفر الله و أسأله التوبة» و « استغفرالله الَّذی لا اِلهَ اِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ، اَلْحَیُّ الْقَیُّومُ، وَاَتُوبُ اِلَیْهِ» است.

روزهای سفارش شده  برای گرفتن روزه

از اعمالی که در این ماه مورد توجه قرارگرفته روزه گرفتن مخصوصاً در روزهای خاصی از این ماه چون روز اول و سوم، روزهای دوشنبه و پنجشنبه و سه روز آخر این ماه است. مژده‌ای که امام رضا (علیه‌السلام) برای روزه یک روز از ماه شعبان داده‌اند، واجب شدن بهشت است.

صدقه‌ای که برات رهایی از آتش جهنم می‌شود

صدقه و کمک به نیازمندان از دیگر اعمال شایسته و موردتوجه در ماه شعبان است. بدین گونه که صدقه در این ماه ولو به‌اندازۀ نیمی از خرما دهد، خداوند جسم او را از آتش جهنم دور خواهد ساخت.

نمازی مخصوص 5شنبه‌های ماه شعبان

در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت پس از سوره «حَمْد» صد مرتبه «قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ» خوانده و بعد از سلام نماز صد مرتبه صلوات بفرستد، تا حق‌تعالی هر حاجتی که در امر دین و دنیا دارد روا کند.

دو دعایی که متعلق به ماه شعبان است

به تعبیر مقام معظم رهبری انس با دعای کمیل و مناجات شعبانیه دل را نرم می‌کند. اصل دعای کمیل مخصوص شب نیمه شعبان است  و مناجات شعبانیه هم که از ائمه نقل‌شده، متعلق به ماه شعبان است. لحن هر  دو دعا به هم نزدیک و هر دو عاشقانه است.

در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت پس از سوره «حَمْد» صد مرتبه «قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ» خوانده و بعد از سلام نماز صد مرتبه صلوات بفرستد، تا حق‌تعالی هر حاجتی که در امر دین و دنیا دارد روا کند.


احیای شب نیمه شعبان

یکی از شب‌های پرفضیلت در سال شب نیمه شعبان است. شبی که به تعبیر روایات از ایام‌الله بوده و بعد از شب قدر شبی به اهمیت آن نمی‌رسد. شبی است که خداوند فضل خویش را بر بندگان سرازیر می‌سازد، شبی است که خداوند درخواستی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد و رزق و روزی در آن تقسیم می‌گردد. احیاء این شب از مستحبات بسیار مؤکّد و سبب زنده شدن دل‌ها است. در اعمال این شب احیا و شب‌زنده‌داری، استغفار، نماز و مناجات و دعا برای فرج امام زمان (علیه‌السلام) و روزه در روز نیمه شعبان تأکید فراوانی شده است.

در سفارشی که از بزرگان آمده بوده در ایام شعبان مخصوصاً شب و روز نیمه شعبان برای حضرت ولی‌عصر به‌اندازه توان قرآن بخوانید و آن‌هایی که نمی‌توانند، سوره‌ی قل هو الله احد را درهرحال بسیار بخوانند.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.