تبیان، دستیار زندگی

وقتی عروس خانم بزرگتر است

بهترین و معمولی ترین وضعیت ازدواج این است که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد، یا حداقل مساوی باشند به عنوان مثال اختلاف سنی یك تا پنج سال باشد و این موضوع دلایل مهمی دارد. این در حالی است كه ظاهراً در سال‌های اخیر الگوی اختلاف سنی میان زوج و زوجه تغییر کرده است و به تدریج شاهد ازدواج‌هایی هستیم که زن بزرگ تر از مرد است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ازدواج
بهترین و معمولی ترین وضعیت ازدواج این است که سن پسر کمی از سن دختر بیشتر باشد، یا حداقل مساوی باشند به عنوان مثال اختلاف سنی یك تا پنج سال باشد و این موضوع دلایل مهمی دارد. این در حالی است كه ظاهراً در سال‌های اخیر الگوی اختلاف سنی میان زوج و زوجه تغییر کرده است و به تدریج شاهد ازدواج‌هایی هستیم که زن بزرگتر از مرد است و این اختلاف سنی به یک تا ۳ سال و در مواردی به بیش از این و حتی تا 10 سال هم می‌رسد.

یك كارشناسی ارشد مطالعات زنان در یزد گفت: شرایط اجتماعی مانند آشنایی در محل تحصیل و كار باعث شده است پسر و دختر شرایط سنی را در نظر نگرفته و در مواردی سن دختر نسبت به سن پسر در ازدواج بیشتر باشد.
مهری دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه یزد، گفت: همانطور كه در دنیای امروز خیلی از ارزش‌ها شكسته شده است در بحث ازدواج نیز ارزش‌ها تغییر كرده است.
وی گفت: اگر ازدواج سنجیده و آگاهانه باشد و مولفه‌های دیگری مانند تحصیلات بالا، شغل خوب، خانواده اصیل و معتبر، زیبایی و .. وجود داشته باشد كه بتواند بالاتر بودن سن دختر را بپوشاند، تا دو سال بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر مشكل چندانی پیش نمی‌آورد.

این كارشناس ارشد مطالعات زنان ادامه داد: شرایط فیزیكی و فیزیولوژی مرد و زن باید در نظر گرفته شود كه در افراد مختلف، متفاوت است. همچنین شرایط خانواده‌ها، میزان نفوذ و احاطه خانواده بر فرزند نیز می تواند در این موضوع تاثیر داشته باشد.
وی با بیان اینكه بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر در ازدواج به عنوان یك فاكتور و معیار از جانب پسر نمی‌باشد اضافه كرد: در گذشته دختران كمتر به دانشگاه می‌رفتند و زود هم ازدواج می‌كردند ولی امروزه اكثر دختران تحصیلاتشان را ادامه می‌دهند و زمانی كه یك دختر و پسر در دانشگاه با هم آشنا می‌شوند، اگر دختر تحصیلات بالا، خانواده معتبر، زیبایی و ... داشته باشد بالاتر بودن سن دختر را در نظر نمی گیرد.

این مدرس دانشگاه در پایان گفت: اگر زوج‌های جوان با تفاوت سنی مناسب با هم ازدواج كنند حداقل مشكلات ناشی از اختلاف سنی نامناسب را نخواهند داشت.
یك روانپزشك در یزد گفت: ازدواج با دختر بزرگتر از بعد روانشناختی پسندیده نیست و بهتر است سن دختر از پسر كمتر باشد.

دكتر قاسم دستجردی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه یزد، گفت: ازدواج به عنوان سنگ بنای اولیه زندگی مشترك بسیار حائز اهمیت است و بالطبع اگر تمامی جوانب آن حتی المقدور به طور صحیح در نظر گرفته شود این زندگی می‌تواند دچار عواقب ناخوشایندی شود.

مردانی كه با دختران بزرگتر از خودشان ازدواج می كنند یا دارای نقاط ضعف جدی مانند اعتیاد، بیماری‌های روانی و یا بیماری خاصی هستند و یا اینكه مسائل احساسی و عاطفی خیلی پررنگ و ناپخته‌ای بینشان اتفاق می‌افتد و منجر به ازدواج می شود.وی ادامه داد: مرد و زن تفاوت‌های زیستی، اجتماعی و عاطفی دارند و باید این تفاوت‌ها در موضوع ازدواج لحاظ گردد.
وی از جمله تفاوت‌های دو جنس را بلوغ جنسی و اجتماعی آنها دانست و تصریح كرد: در خانم‌ها بلوغ جنسی و اجتماعی زودتر بروز می‌كند و همچنین به دلیل مسائل زیست شناختی و وضع حمل در خانم‌ها احتمال افت در قوای جسمی و روانی در سنین میانسالی و بالاتر وجود دارد.

این روانپزشك با تاكید بر كمتر بودن سن زن از مرد در ازدواج، گفت: در احادیث نیز اشاره شده است كه مرد باید در چند شاخصه بالاتر از زن باشد كه از جمله آنها سن، قد، وجه اجتماعی و خانوادگی می‌باشد.
وی اضافه كرد: اما در شرایط فعلی از آنجایی كه سن ازدواج در دخترها بالاتر رفته و بالطبع از عوارض آن كاسته شدن گزینه‌های ازدواج است، یكی از اتفاقاتی كه به دنبال آن متصور است، ازدواج دختران با مردانی با سن یكسان یا كمتر از خودشان خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه این موضوع از بعد روانشناختی خیلی پسندیده نیست، ادامه داد: از علل مرتبط با این موضوع مدرك گرایی و علاقه به تحصیل، بالا بودن سطح توقعات و ایده‌آل گرایی در امر ازدواج، اشتغال و استقلال مالی در خانمهاست. گاهی نگهداری از والدین پیر یا بیمار در خانواده و یا فرهنگ‌هایی مانند ازدواج حتما باید به ترتیب سن باشد و نهایتاً تجملات و جهیزیه‌های سنگین باعث بالا رفتن سن ازدواج در دختران می شود.

وی یكی از دلایل ازدواج دختران با مردانی با سن یكسان و یا كمتر را كاسته شدن گزینه‌های ازدواج دانست و تصریح كرد: با بالا رفتن سن دختر تعداد خواستگاران كم می شود.

این روانپزشك گفت: مردانی كه با دختران بزرگتر از خودشان ازدواج می كنند یا دارای نقاط ضعف جدی مانند اعتیاد، بیماری‌های روانی و یا بیماری خاصی هستند و یا اینكه مسائل احساسی و عاطفی خیلی پررنگ و ناپخته‌ای بینشان اتفاق می‌افتد و منجر به ازدواج می شود.
وی در خصوص علل دیگر بروز این ازدواج‌ها افزود: به جزء شراط سن و ظاهر خانم‌ها، ممكن است زن دارای شغل بالاتر، مدرك بالاتر و یا وضعیت مالی و ثروت باشد بنابراین همه موارد ذكر شده می تواند در امر ازدواج مشكل‌ساز بوده و به دنبال آن زندگی متزلزلی خواهند شد.

دكتر دستجردی خاطرنشان كرد: نكته دیگری كه در ازدواج‌های با بیشتر بودن سن دختر از پسر مطرح است، عدم تقاضا در روابط عاطفی و هیجانی بویژه روابط جنسی در بین زوجین خواهد بود چرا كه اصولا مردان در میانسالی از انرژی بالایی بویژه در مسائل جنسی برخوردارند و زنان در سنین بالاتر پاسخگوی تمام نیاز مردان نخواهند بود و این تعارضات زناشویی و سرخوردگی در روابط اتفاق می افتد كه نتایج آن می تواند باعث شكست در ازدواج، طلاق، ازدواج مجدد یا بدتر از آن باعث روابط خارج از محیط زناشویی شود.

وی از دیگر مشكلات این گونه ازدواج‌ها را عدم پذیرش اقتدار و مدیریت مرد دانست و بیان كرد: در این ازدواجها به نوعی جابجایی نقشها اتفاق می افتد. معمولا زنان در این ازدواج‌ها خواسته و یا ناخواسته به دلایل سن بالاتر و داشتن تحصیلات بالاتر نقش مادرانه، توصیه گرانه و نصیحت گرانه پیدا می كنند و این از نظر روانشناختی مخل یك زندگی خوب و خوشبخت خواهد بود.
وی ادامه داد: نكته دیگر عدم پذیرش این نوع ازدواج‌ها از بعد فرهنگی و اجتماعی است. در جامعه برخورد با این افراد چندان جالب نیست و زوجین را دچار سرخوردگی خواهد كرد.
این روانپزشك توصیه كرد: از بعد روانشناختی حتی الامكان سعی كنیم ازدواج‌های این چنینی اتفاق نیفتد چرا كه از عوارض روانپزشكی آن افسردگی و اضطراب می باشد.

وی اضافه كرد: همچنین لازم است در راستای رفع عللی كه باعث افزایش سن دختران برای ازدواج می‌شود قدم برداریم بدین معنا كه تحصیلات را مانع ازدواج ندانیم، توقعات غلط را در مورد ازدواج حل كنیم، تجملات و تشریفات را كاهش دهیم، در راستای تسهیل امر ازدواج بویژه برای آقایان در محیط كاری و تحصیلات تكمیلی اقدام شود. اگر دختری دارای خواستگار با شرایط خیلی عالی پیدا شود احساسی عمل نكند و ترجیحا با فرد سن بالاتری ازدواج كند.

دكتر دستجردی خاطرنشان كرد: الزاماً ازدواج زن با فرد سن پایین تر به معنای بدبخت شدن نیست چرا كه در مواردی خانواده‌های خوشبخت نیز در میانشان دیده می شود و در مجموع تاكید می شود سن آقا از خانم بیشتر باشد اما اگر نهایتا سایر شاخصه‌ها خوب باشد همسان بودن سن در مواردی اشكال ندارد و در موارد كمتر معمولی كه سن خانم بالاتر باشد توصیه می‌شود حتماً از این نوع ازدواج پرهیز شود.

مدیركل امور بانوان و خانواده استانداری یزد گفت: اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشكل می‌شوند و به تدریج در بحث تحكیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود.

مریم عبدالحسین زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینكه بزرگتر بودن دختر از پسر در ازدواج بین یك تا دو سال مشكلی ایجاد نمی كند، گفت: به طور مثال یك دختر 22 ساله با یك پسر 20 ساله خیلی با هم متفاوت نیستند ولی اگر یك دختر 30 ساله با یك پسر 25 ساله ازدواج كند، بیشتر دچار مشكل می‌شوند البته بلوغ فكری و اجتماعی در ازدواج از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینكه هم كفو و همتا بودن زوجین می‌تواند از مشكلات جلوگیری كند گفت: برای ازدواج باید شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده ها بررسی شود و به این مساله اهمیت داده شود كه زوجین همتا و هم كفو باشند چرا كه ازدواج‌های هیجانی، احساساتی و عدم عقلانی و یا ازدواج هایی كه 100 درصد احساس در آنها دخیل است و هیچ بررسی و تحقیق روی فرد مورد نظر انجام نمی شود با شكست روبرو می شوند.

مساله تفاوت روانشناختی زن و مرد این موضوع را بیان می‌كند كه مردها همسری كه از نظر ظاهری خوب باشد دوست دارند و بزرگتر بودن همسرشان ممكن است باعث شود همسرشان به دلیل مشكلات زندگی زودتر شكسته شود و در درازمدت ممكن است مرد احساس پشیمانی كند.وی ادامه داد: موضوع بزرگتر بودن دختر نسبت به پسر یك بحث روانشناسی دارد و آن این است كه بلوغ فكری زوجین مهم است و اگر زوجین از نظر بلوغ فكری برای هم مناسب نباشند دچار مشكل می‌شوند این در حالی است كه معمولاً بلوغ فكری خانم‌ها زودتر اتفاق می‌افتد و همچنین درك زنان بالاتر و بین شان نسبت به زندگی متفاوت است.

عبدالحسین زاده همچنین گفت: سن باروری در خانم‌ها محدودیت دارد ولی در مردان این گونه نیست و اگر سن دختر بالاتر از پسر باشد در مسائل جنسی دچار مشكل می شوند و در بحث تحكیم خانواده، باعث سرد شدن روابط بین زوجین می‌شود كه این موضوع قابل تعمیم به همه زوج‌ها نمی شود و بطور میانگین بین زوجین وجود دارد.

وی در پایان خاطرنشان كرد: والدین به مباحث فرهنگی و آموزش‌های لازم به زوج‌ها برای تحكیم خانواده و داشتن كانون گرم خانوادگی همچنین آموزش مهارت‌های ارتباطی بین زوجین توجه داشته باشند به عبارتی به فرزندان خود این آموزش‌ها را ارائه دهند.

یك مشاور خانواده در یزد تاكید كرد: باتوجه به اینكه طبق نظر روانشناسان و مشاوران خانواده، حداقل فاصله سنی زن و مرد 2 تا 7 سال بزرگتر بودن مرد است، همچنین بزرگتر بودن سن تقویمی دختر نباید از یك تا دو سال بیشتر باشد.

حسین علی دهقانی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه یزد، گفت: با اشاره به اینكه دو نوع سن تقویمی و سن فیزیولوژیك داریم، افزود: سن تقویمی فرد بر اساس سال تولد او مشخص می‌شود و سن فیزیولوژیك، برداشتی كه دیگران از سن فرد دارند می‌باشد به عنوان مثال ممكن است یك فرد 25 ساله 30 ساله به نظر برسد یا یك فرد 30 ساله 25 ساله به نظر برسد.

وی افزود: از نظر روانی زن‌ها دوست دارند با مرد بزرگتر از خودشان ازدواج كنند و مردها تمایل دارند همسرشان از آنها كوچكتر باشد.
كارشناس مسؤول مشاوره بهزیستی استان یزد اضافه كرد: همچنین از آنجایی كه از نظر علمی زن‌ها زودتر به بلوغ فكری، عاطفی و جنسی می رسند، پسر باید این فاصله را در نظر بگیرد و همسر كوچكتر از خودش انتخاب كند تا این فاصله جبران شود.

وی گفت: از نظر روانی، مرد به دنبال طراوت و زیبایی زن است اما برای خانم‌ها موقعیت اجتماعی، وضعیت اقتصادی و تكیه‌گاه بودن مرد جذاب تر است. همچنین زن‌ها بعد از 30 سالگی به دلیل مشكلات زندگی، بارداری و رسیدن به بلوغ ممكن است طراوت و شادابی كمتری داشته باشند در حالی كه این بعد برای مردان دارای اهمیت است و در صورت نبودن این مورد، مرد احساس ناراحتی می كند.

وی ادامه داد: مساله تفاوت روانشناختی زن و مرد این موضوع را بیان می‌كند كه مردها همسری كه از نظر ظاهری خوب باشد دوست دارند و بزرگتر بودن همسرشان ممكن است باعث شود همسرشان به دلیل مشكلات زندگی زودتر شكسته شود و در درازمدت ممكن است مرد احساس پشیمانی كند.

دهقانی زاده اظهار كرد: اگر بزرگتر بودن دختر در ازدواج از نظر سنی اتفاق بیفتد اشكال ندارد ولی حداقل از نظر فیزیولوژیك بزرگتر نباشد.
وی همچنین در خصوص علت اینكه بعضی از پسرها، همسر بزرگتر از خود انتخاب می كنند تصریح كرد: گاهی اوقات، پسر یا دختر به دنبال جایگزین هستند به عنوان مثال یك پسر همسر انتخاب نمی كند بلكه مادر انتخاب می كند تا نیازهای مادرانه اش را جبران كند، غذایش را بدهد، از او مراقبت كند و از عاطفه‌ای كه در رابطه مادرانه وجود دارد بهره ببرد و بالعكس یك دختر نیز ممكن است همسر انتخاب نكند بلكه یك بچه را انتخاب كند.

همراهان عزیز، با توجه به گسترش سامانه همسان گزینی تبیان، لازم است جهت استفاده از خدمات همسان‌گزینی یا مشاوره اپلیکیشن همدم را از طریق لینک زیر دریافت و نصب نمایید، این سامانه در سراسر کشور فعال است.
 بخش همسان گزینی تبیان