تبیان، دستیار زندگی

علت ایجاد و درمان شوره ی سر

مخمری که باعث ایجاد شوره سر می شود

شوره سر در حقیقت نوعی حساسیت پوست به مواد تخمیری یک نوع مخمر در سطح پوست و مو هست و درمان طولانی‌مدت و تکرارشونده دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شوره سر

شوره و خارش و ریزش موی سر دارم و از انواع شامپوهایی که جدیداً وارد بازار شده استفاده کرده‌ام ولی موثر نبوده لطفاً بفرمایید که چگونه درمان می شود؟


شوره سر یا سبوره با پوسته ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی و دلمه هست. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک هست. درماتیت شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که با تولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفیدرنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود و این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.

شوره سر به دلایل مختلفی از قبیل تغذیه نادرست، هیجان و نگرانی و استرس، هوای‌ گرم‌ و مرطوب‌، یا سرد و خشک‌، پوست‌ چرب، تعریق زیاد، عدم تعادل هورمون‌ها به‌خصوص آندروژنها، مصرف بی‌رویه مواد آرایشی مو و عدم رعایت نظافت مو ظاهر می‌شود.

برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضد شوره‌ از جمله سلنیوم سولفید، کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و شامپوهای آنتی‌سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید. در موارد شدیدتر، امکان‌ دارد شامپوهای‌ حاوی‌ قطران‌ یا کرم‌ پوست‌ سر حاوی‌ کورتیزون‌ تجویز شود.   

در شوره شدید سر که با پوسته ریزی و دلمه همراه است پماد 5 درصد اسید سالیسیلیک مفید است. همچنین برای مراقبت از موهای خشک می‌بایست از شامپوهای حاوی نرم‌کننده استفاده کرد و بهترین نوع برس برای شانه زدن موهای خشک برس نرم دارای موهای طبیعی هست.

در صورت خیس بودن موها هرگز نباید آن‌ها را شانه کرد و استفاده از مواد شیمیایی نامرغوب خشکی را بیشتر می‌کند. حرارت دادن مو با سشوار از فاصله نزدیک مشکل را بیشتر می‌کند و می‌بایست موها را به‌آرامی با یک حوله نرم خشک نمود برای تقویت و نرم کردن استفاده از حنا و سدر بی‌رنگ بسیار مؤثر است. آلودگی‌های هوایی و نور شدید آفتاب و گرمای زیاد خشکی موها را شدیدتر می‌نماید.

شوره سر یا سبوره با پوسته ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی و دلمه هست. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک هست.


بیماری درماتیت سبورئیک در دو گروه سنی بروز می‌کند و علت آن در این دو گروه متفاوت است. در دوران نوزادی و در جوانی. در دوران جوانی بعد از بلوغ جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی که باعث تحریک ترشح غدد چربی می‌شوند این بیماری بروز می‌کند. علت دقیق آن مشخص نیست و یک التهاب مزمن پوست است که فاکتورهای زیادی را در بروز آن سهیم می‌دانند. از جمله این فاکتورها وجود نوعی مخمر است که روی پوست همه افراد دیده می‌شود این مخمر چون بی‌هوازی هست با تخمیر ترشحات چربی سطح پوست به زندگی خود ادامه می‌دهد. بعضی از افراد به محصولات این تخمیر حساس می‌باشند و به این محصول واکنش نشان می‌دهند و نتیجه کار ایجاد پوسته ریزی یا همان شوره - قرمزی و خارش که بیشتر به‌صورت سوزشی است می‌شود.

این بیماری نسبت به درمان کمی سرکش است چون با از بین بردن این مخمر به‌وسیله داروهای موضعی و خوراکی ضد قارچی به فاصله کمی دوباره در سطح پوست ظاهر می‌شود تا دارو مصرف می‌شود بیمار عاری از ضایعه است و با قطع دارو دوباره مشکل شروع می‌گردد. باگذشت زمان و غیر حساس شدن پوست نسبت به این محصول تخمیر مشکل وجود دارد. این غیر حساس شدن در بین افراد مختلف متفاوت است و می‌تواند تا چندین سال هم ادامه یابد.

روش‌های درمان متنوعی دارد که بر اساس علت رایج می‌توان از آن استفاده کرد. شامپوهای ضد قارچی از جمله سلنیم سولفید - زینک پریتیون و کتوکونازول می‌تواند تا حد زیادی کمک‌کننده باشد. مشخص‌ترین گیاه داروئی که برای درمان استفاده می‌شود آلوئه ورا هست. این بیماری حالت مزمن دارد و در فصولی از سال فعال می‌شود و با استرس روحی تشدید میابد. شوره سر در حقیقت نوعی حساسیت پوست به مواد تخمیری یک نوع مخمر در سطح پوست و مو هست و درمان طولانی‌مدت و تکرارشونده دارد. البته اگر کتوکنازول مصرف می‌شود باید فقط موضعی آن استفاده گردد و به‌طور مرتب از آن نباید مصرف کرد. 

منبع: پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره سلامتی مرکز مشاوره تبیان