تبیان، دستیار زندگی

هزینه یک سگ معادل حقوق یک کارمند؛

هزینه سرسام‌آور نگهداری از سگ خانگی

سگ، این یار دیرین انسان با گذشت زمان، آرام آرام، زندگی در کنار اعضای خانواده را در پیش گرفته و همپای انسان به سمت زندگی لوکس پیش می رود. هزینه نگهداری از این حیوان به طور متوسط، نیمی از درآمد ماهانه یک کارمند اداری را به خود اختصاص می دهد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سگ خانگی

سگ از اولین حیواناتی است که به دست انسان اهلی شد و بعدازآن این حیوان توانست کمک‌های بسیاری در زمینه نگهبانی، شکار، گله‌داری، محافظت، نجات جان انسان‌ها در حوادث و بلایا و کمک به پلیس داشته باشد. بیش از صدها سال است که این حیوان در غرب و آمریکا نه‌تنها به‌عنوان حیوان نگهبان یا شکاری بلکه به‌عنوان عضوی از خانواده وارد زندگی شهروندان اروپایی و آمریکایی شده است تاجاییکه در این کشورها، سگ‌ها دارای قبرستان، بیمارستان، کلینیک، هتل و...بوده و حتی در حقوق مدنی برای آنها حق الارث هم قرار داده‌شده است.

حیوان خانگی در فرهنگ ایرانی هم جایگاه خودش را دارد. از سگ‌ها درگذشته‌های دور برای نگهبانی از گله‌های روستایی استفاده می‌شد و به‌مرورزمان سگ‌هایی با نژاد ژرمن در ناجا مورداستفاده قرار گرفت اما برخلاف غرب کمتر دیده می‌شد که سگ‌ها وارد زندگی ایرانیان شوند؛درحالی‌که در سال‌های اخیر، نگهداری سگ در خانه به یک مد تبدیل‌شده است.

تمام هزینه‌های نگهداری از سگ

نگهداری از گربه نسبت به سگ هزینه کمتری دارد، شاید دلیل بیشتر بودن افرادی که گربه را به‌عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنند همین باشد. سگ حیوان پرانرژی و پرتحرکی است که نیاز به هوای تازه و پیاده‌روی دارد و آنها باید در فضای باز مثل حیاط یا باغ نگهداری شوند؛ همچنین سگ‌ها را نمی‌توان برای مدت طولانی در خانه تنها گذاشت چراکه سگ حیوان منزوی نیست و برای رسیدگی به این حیوان باید زمان زیادی را صرف کرد لذا داشتن جای خواب مناسب، از لوازم اولیه نگهداری این حیوان خانگی است که به‌مراتب نسبت به گربه پرخرج‌تر است.
سگ خانگی

حداقل قیمت غذای سگ، ماهی 250 هزار تومان!

مهم‌ترین عامل در نگهداری سگ کیفیت غذای سگ است. غذای سگ سرشار از ویتامین، فیبر و مقدار کمی پروتئین و چربی نسبت به غذا گربه است که البته قیمت غذای سگ‌ها بر اساس نوع و طعم آن متفاوت است.
سگ خانگی

هر کیلو غذا، خوراک 3-4 روز سگ است؛ درواقع سگ چیزی حدود 5-6 کیلو غذا در ماه احتیاج دارد؛ بنابراین حداقل قیمت غذای سگ در ماه 250 هزار تومان و حداکثر آن 700 هزار تومان هزینه دارد.

وسایل بهداشتی مخصوص سگ

نظافت سگ‌ها یکی از مسائلی است که به‌شدت باید رعایت شود زیرا سگ‌ها مانند گربه‌ها خود را لیس نمی‌زنند و باید به‌صورت دوره‌ای با وسایل بهداشتی مخصوص خود حمام شوند. به‌خصوص سگ‌هایی که بیشتر بیرون می‌روند زودتر آلوده می‌شوند. وسایل موردنیاز برای آرایش و پیرایش سگ بر اساس جدول زیر عبارت است از:
سگ خانگی

استفاده از موارد فوق یکی از ملزومات برای نگهداری از سگ است؛ رعایت نکات بهداشتی علاوه بر خود سگ برای صاحب حیوان مهم است که تهیه این وسایل با حذف فاکتورهای غیرضروری مبلغی حدود 400 هزار تومان را در برمی‌گیرد.

اسباب بازی نیاز ضروری سگ

بازی کردن یکی از نیازهای ضروری حیوانات خانگی مخصوصاً سگ‌ها است؛ که وسایل بازی آنها ازاین‌قرار است:
سگ خانگی

هزینه پزشکی برای جراحی زیبایی و درمان سگ خانگی

 کلینیک‌های دامپزشکی تنها اختصاص به خدمات درمانی ندارد بلکه گذشته از خرج‌های جانبی، برخی افراد حیوان خانگی‌شان را به زیر جراحی‌های گران‌قیمت می‌برند تا همان مدلی بشود که آنان می‌خواهند؛ جراحی فک ،صورت و حنجره برای خوش‌صدا کردن تا بریدن دم و گوش برای زیبایی بیشتر از جمله جراحی های زیبایی سگ‌ها است.

در جدول زیر می‌توانید برخی از خدمات درمانی و زیبایی سگ را ببینید و از هزینه‌اش باخبر شوید:
سگ خانگی

بنابراین حداقل هزینه خدمات درمانی سگ خانگی بدون احتساب جراحی‌های زیبایی، سالانه 385 هزار تومان و ماهانه 150 هزار تومان می‌شود.

هتل پنج ستاره سگ!

با نزدیک شدن به ایام عید حجم کارها چند برابر می‌شود و امکان رسیدگی به سگ‌ها به حداقل می‌رسد و این مسئله باعث می‌شود تا صاحبان سگ معمولاً در ایام اسفند و عید سگ‌های خود را به پانسیون‌ها بسپارند تا سگ‌ها در غیاب صاحبانشان از تعطیلات لذت ببرند. از این پانسیون‌ها بانام «هتل حیوانات خانگی» یاد می‌شود؛ هتل‌هایی که برحسب امکانات خود به حیوانات تا سطح «هتل پنج ستاره» خدمات ارائه می‌دهند. ما هم مثل شما باورمان نمی‌شد که برای حیوانات خانگی هتل پنج ستاره وجود داشته باشد به همین خاطر به‌عنوان مشتری، سراغ یک پانسیون در اطراف تهران رفتیم:

هتل پنج ستاره حیوانات خانگی واقع در لواسان با مساحت 1000 متری، یکی از پانسیون‌هایی بود که در ارائه خدمات خود به ما گفت: «فضای هتل به‌صورت شیشه‌ای در بهترین نقطه لواسان واقع‌شده است. سگ‌ها امکان بازی در فضای باز رادارند و ما در هر نقطه از هتل، دوربین‌های آنلاینی را کار گذاشته‌ایم تا از دور مراقب حیوانات باشیم. غذای سگ‌ها با صاحب سگ است. ما با کمک یکی از مربیان مورد تأیید FCI آمریکا در ایران حیوانات را به بهترین نحو ممکن آموزش تربیتی می‌دهیم. همچنین آرایش و پیرایش و حمام مجموعه توسط یک تیم مجرب و متخصص به همراه جدیدترین مدل‌های پیرایش مو و وسایل مربوط به این بخش شامل (میز آرایش و وان حمام TOEX آمریکا به همراه جک هیدرولیک) انجام می‌شود و کادر دامپزشکی به‌صورت شبانه‌روزی در پانسیون حضور دارند تا سلامت سگ‌ها را کنترل نمایند. هزینه نگهداری از سگ، شبی 200 هزار تومان و برای یک ماه با 20% تخفیف یک‌میلیون تومان تمام می‌شود.»

با توجه به قیمت‌های گفته‌شده، هزینه‌های ضروری نگهداری یک سگ خانگی، ماهانه یک‌میلیون و نه‌صد هزار تومان تمام می‌شود.