تبیان، دستیار زندگی

مقابله با بهانه‌گیری کودکان هنگام خرید

کودک اغلب در مکان‌های خرید با بروز رفتار‌هایی از خود سعی می‌کنند نارضایتی خود را از موقعیت پیش‌آمده نشان دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بهانه گیری کودکان

اجبار برای همراه شدن کودکان با والدین به هنگام خرید، یکی از اتفاقات رایج پیش‌آمده برای پدر و مادرهاست و در این بین بی‌حوصلگی و بداخلاقی بچه‌ها اغلب مساله ساز شده و والدین را آزار می‌دهد.

کودک اغلب در مکان‌های خرید با بروز رفتار‌هایی از خود سعی می‌کنند نارضایتی خود را از موقعیت پیش‌آمده نشان دهند، بیشتر بچه‌ها در این زمان به نوعی معرکه به راه انداخته، پا به زمین کوبیده و با جیغ و داد چیزی را از والدینش می‌خواهند، این کودکان نمی‌توانند نه بشنوند و توقع دارند که به همه خواسته‌های شان برسند.
اگر کودک بداند که شما با انجام این کار‌ها به او پاسخ مثبت خواهید داد، دیگر مهم نیست که چند باربه او "نه" گفته باشید؛ او آنقدر گریه می‌کند، نق می‌زند، خودش را به زمین می‌کوبد و بد اخلاقی می‌کند تا سرانجام تسلیم شده و او به هدفش برسد.

وقتی کودک از شما تقاضایی می‌کند، صبر کنید، بیندیشید و جواب را در ذهنتان تایید کنید و سپس پاسخ دهید، وقتی تصمیمتان را گرفتید، به روشنی به کودک اعلام کنید چه تصمیمی گرفته‌اید و نظرتان را تغییر ندهید، تکلیف کودک را مشخص کنید و قاطع باشید، این راه حل کمک خواهد کرد که کودک بعد از شنیدن پاسخ به خودش زحمت بحث کردن با شما را ندهد.

یکی از روش‌ها، روش نادیده گرفتن سنجیده است، در این روش پس از اینکه به سوال کودک پاسخ دادید اجازه بحث ندهید و فقط سکوت کنید، پاسخ‌ها و واکنش‌های کودک (چرا‌ها، غر‌ها و نق زدن) را نادیده بگیرید، برای تغییر این عادت نیاز به زمان و تحمل سختی دارید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .