تبیان، دستیار زندگی

از چه سنی سنجش تراکم استخوان شروع کنیم؟

پوکی استخوان تهدید جدی برای سلامت بسیاری از زنان به‌خصوص در دوران یائسگی به حساب می‌آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
پوکی استخوان

پوکی استخوان که با شکنندگی و ضعیف شدن استخوان‌ها همراه است سال‌ها پیش از شروع دوران یائسگی آغاز می‌شود.

همچنین زمانیکه تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند اما به سطح پوکی استخوان نزدیک نیست بیمار به عارضه استئوپنی (بیماری پیشگام پوکی استخوان) دچار شده‌ است.

آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا بیش از ۳۳ میلیون زن و مرد بالای ۵۰ سال به استئوپنی مبتلا هستند درحالیکه ۱۰ میلیون نفر پوکی استخوان دارند.

 چه سنی مناسب‌ترین زمان برای انجام تست‌های سنجش پوکی استخوان است؟

عواملی چون شکستگی استخوان پس از سن ۴۵ سالگی،‌ کوتاه شدن قد، خمیده شدن پشت یا درد ناگهانی و بی‌دلیل کمر از فاکتورهایی است که انجام تست‌های سنجش پوکی استخوان پیش از ۶۵ سالگی را ضروری می‌کنند.

فاکتورهایی همچون وزن و قد احتمال شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهند. زنان خیلی لاغر بیشتر در معرض خطر قرار دارند. عدم برخورداری از فعالیت‌های جسمی، استعمال سیگار، مصرف مواد الکلی و نیز سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان از دیگر فاکتورهای خطرزا به حساب می‌آیند.
ابتلا به برخی بیماری‌ها و مصرف انواعی از داروها که با خطر فزاینده پوکی استخوان همراه هستند خطر شکستگی را افزایش می‌دهند.

برای حفظ سلامت استخوان‌ها لازم است رژیم غذایی حاوی مواد غذایی سرشار از کلسیم باشد. همچنین تامین ویتامین ‌D مورد نیاز بدن از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل‌ها توصیه می‌شود.  

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .