تبیان، دستیار زندگی

حذف اپلیکیشن‌های سعودی

فشار گروه‌های حقوق بشری بر اپل و گوگل: اپلیکیشن سعودی را حذف کنید! این اپ توسط دولت سعودی ساخته شده و دربرگیرنده قابلیتی است که به مردان برای پایش و کنترل زنان تحت قیمومیت‌شان، شامل همسران و دختران مجردشان کمک می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
اپلیکیشن
اپل و گوگل از سوی گروه‌های حقوق بشری و یک سناتور آمریکایی برای حذف یک اپ به نام Absher از فروشگاه‌هایشان تحت فشارند.

این اپ توسط دولت سعودی ساخته شده و دربرگیرنده قابلیتی است که به مردان برای پایش و کنترل زنان تحت قیمومیتشان، شامل همسران و دختران مجردشان، کمک می‌کند.

مردان سعودی به لطف قوانین سختگیرانه قیمومیتی موجود در کشورشان از این حق بهره‌مندند، قوانینی که الزام می‌کند که هر زن باید یک قیم مرد داشته باشد تا به نیابت از وی تصمیمات حساس برای زندگی را اتخاذ کند.

طبق اطلاع‌رسانی «دیده‌بان حقوق بشر»، این قیم می‌تواند پدر، برادر، شوهر، یا فرزند پسر زن مورد نظر باشد. از این رو مردان از اختیار تایید چیزهایی همچون اینکه آیا یک زن برای دریافت یک گذرنامه، تحصیل در خارج از کشور، سفر به خارج از این کشور، یا ازدواج کردن درخواست بدهد یا نه برخوردارند.

گفتنی است این قانون قبل از عرضه اپ Absher با قوت در حال اجرا بود، ولی این اپ می‌تواند کنترل زنان را به مراتب شدیدتر کند.

وقتی Absher در سال 2015 منتشر شد، حساسیت‌برانگیز شد. یک زن که اخیرا به دنبال کسب پناهندگی بود خاطرنشان کرده که تلاش کرده تا از این کشور بگریزد بدون اینکه توسط Absher و مرد قیمش شناسایی شود.

زنان، برای رفتن به سفر، باید از طریق این اپ مجوز دریافت کنند. به نوشته Insider، بسیاری از زنان نمی‌توانند راه دوری بروند چرا که این اپ هر وقت که افراد تحت قیمومیت بخواهند از گذرنامه‌شان استفاده کنند به قیم‌های آنها اعلان می‌دهند.
منبع: ایتنا