تبیان، دستیار زندگی

شورای عالی قرآن از ۴ اثر قرآنی رونمایی کرد

آیین رونمایی از چهار اثر فاخر قرآنی روز گذشته در مرکز طبع و نشر قرآن‌کریم برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
رونمایی از چهار اثر فاخر قرآنی

مرکز طبع و نشر قرآن کریم و شورای عالی قرآن روز گذشته از 4 اثر قرآنی رونمایی کردند.

رونمایی از قرآن کریم به قلم استاد مرتضی رهنما

این مصحف مطهّر به قلم استاد مرتضی رهنما از اساتید ممتاز عرصه‏ هنر تلاوت کلام الهی است که این‌بار نقش نورانی آیات را به قلم عشق بر صفحه‏ دل رقم زده تا رایحه‏‌ای روح‏‌افزای دو هنر قرائت و کتابت، مشام جان مشتاقان کلام الهی را توأمان معطّر سازد.

برخی ویژگی‌‏های ممتاز این مصحف از نظر هنر کتابت کلام‏‌الله را می‏‌توان این‌گونه برشمرد:

توجه به اصول هنری کتابت در خط نسخ، در عین رعایت خوانایی کلمات و احتراز از ترکیبات پیچیده‏ متداول در هنر خوشنویسی، که خود نشان از چیره‌دستی کاتب دارد.

به‌کارگیری علایم و حرکات مربوط به هر حرف در جای خود، که نه‌تنها از یکدستی و هماهنگی سطور و صفحات نکاسته، بلکه علاوه بر چشم‏‌نوازی صفحات مصحف، آسانیِ قرائت را نیز فراهم آورده است.

استفاده از شیوه‏ی کم‌علامت رایج در مصحف‏‌های مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران و نیز رعایت قواعد رسم‏‌المصحف که سبب مقبولیّت مصحف در جهان اسلام خواهد بود.

ترجمه‏ استفاده شده در این مصحف شریف، حاصل تلاش گروهی از محقّقان این مرکز است؛ ترجمه‏‌ای روان و در عین حال دقیق از منظر انتقال مفاهیم آیات. این ترجمه پس از انجام ویرایش‏‌های علمی و ادبی و بررسی‌های مکرر به عموم علاقه‌مندان تقدیم شده است.

سامانه جامع رسم

سامانه جامع رسم‌المصحف که برای نخستین‌بار در جهان اسلام به همت مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران طراحی و راه­‌اندازی شده، درصدد است تا اطلاعات مبنایی و کاملی را در حوزه رسم المصحف ویا شیوه خاص نگارش کلمات قرآن‌کریم در اختیار پژوهشگران این عرصه قرار دهد.

سامانه جامع رسم المصحف با هدف یاری رساندن به پژوهشگران علاقه­‌مند به این حوزه در سراسر جهان با قابلیت­‌های زیر راه­‌اندازی شده است:

ارائه اطلاعات علمی- پژوهشی در حوزه رسم‌المصحف در قالب سامانه تحت وب به‌صورت رایگان برای تمام پژوهشگران در سطح جهان
دسترسی به لیست کلمات قرآن‌کریم به‌همراه بیان شیوه نگارش آنها بر اساس اقوال معتبر در کتب و منابع علم رسم‌المصحف با امکان مقایسه با مصاحف مشهور
امکان جستجوی کلمات قرآن‌کریم و مقایسه رسم آنها در بیش از 25 مصحف از مصاحف رایج در جهان اسلام
دسترسی به منابع اطلاعاتی دیجیتال در حوزه رسم‌المصحف به صورت کتاب و مقاله
امکان مشاهده مصاحف مشهور جهان اسلام از جمله مصحف جمهوری اسلامی ایران، امیری، مصاحف رایج در شبه قاره هند، لیبی، ترکیه و غیره

مجموعه گلچین آثار صوتی اساتید ایرانی در تلاوت

گلچینی از تلاوت‌ها و نغمه­‌های دینی فاخر از استادان و قاریان برجسته ایرانی آماده شده است که روز گذشته رونمایی شد.

تهیه و تولید قلم رایانه‌­ای مصحف

قلم رایانه­‌ای مصحف را می­‌توان اولین قلم رایانه­‌ای جهت تایپ کلمات و عبارات قرآن‌کریم و سایر متون دینی در کشور دانست، طرح این پروژه که در دهه هفتاد آغاز شد، پس از گذراندن سالیان، با تلاش کارشناسان این حوزه، اینک به نصاب درخور توجهی در مسائل مربوط به خط و امور رایانه­‌ای رسیده است.

در پایان این مراسم پس از رونمایی چهار اثر فاخر قرآنی، از مرتضی رهنما از اساتید ممتاز عرصه هنر، تلاوت کلام وحی و کاتب و خوشنویس قرآن کریم با اهدای لوح تقدیر و یادبود تجلیل و قدردانی شد.

منبع: تسنیم