تبیان، دستیار زندگی

مسابقات اتومبیلرانی سرعت

با برگزاری راند پنجم مسابقه سرعت، پرونده این گونه از مسابقات اتومبیلرانی در سال جاری بسته شد. آخرین مسابقه سال که عموما به نام «مسابقه بزرگ» سال شناخته می‌شود البته نشان چندانی از بزرگی نداشت و کم‌رمق و کم‌هیجان برگزار شد و به نوعی زنگ خطری بود برای مسابقات سال آینده.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
مسابقات اتومبیلرانی
مسابقه ای که قرار بود پخش زنده شود در نهایت انعکاسی در تلویزیون نداشت و البته ضعف ها و تخلفات آن نیز از نظرها دور ماند، خطاهایی که در طول سال نیز به چشم آمده بود و انگار پایانی بر آن نیست.

مسابقه بزرگ با کلاس پراید استاندارد آغاز شد که در مسیر کوتاه شده برگزار شد و هیجان چندانی نداشت. کلاس 405 اختصاصی از این نظر جذاب شد که مهرداد صفری از رتبه سوم توانست با جنگندگی به رتبه اول برسد.

کلاس بی پی استاندارد هم تحت تاثیر یک ماجرای عجیب بود. در دور وارم آپ، خودرو سیاوش قدس دچار نقص فنی شد و خودروهای دیگر در خط استارت در زمان طولانی به صورت آماده باش منتظر بودند و هیچ پرچم قرمزی هم از سوی داوران به نشانه تعلیق موقت مسابقه نشان داده نشد. پس از شروع مسابقه یکی از خودروها قبل از پیج دوم از مسیر خارج شد و آن نقطه، به نقطه خطرناک و ناامن تبدیل شد اما باز هم داوران و کمیته برگزاری پرچم زرد را به نشانه خطر نشان ندادند و این موضوع ممکن بود به خطر دیگری تبدیل شود. استفاده نکردن از پرچم زرد تخلفی بود که در مسابقه کلاس 405 و پراید جی تی هم اتفاق افتاد.

کلاس نوظهور اسپرت شهری با حضور خودروهای جی تی 86 برگزار شد که هر کدام توان متفاوتی داشتند و به نظر این کلاس بیشتر جنبه شوآف داشت. کلاس های 1600 جی تی و شش سیلندر توربو هم اصلا برگزار نشد و کلاس آزاد هم کلا امسال انجام نگرفت در حالی که این کلاس ها برای تماشاگران جذاب هستند و نقطه اوج مسابقات محسوب می شوند.
کلاس 2000 جی تی هم منهای دور اول هیجانی نداشت و از همه عجیب تر هم کلاس 4000 جی تی بود که با 7 شرکت کننده شروع شد و نهایتا دو خودرو به خط پایان رسیدند اما سکویی برای این کلاس تشکیل نشد، در حالی که در همه جای دنیا مسابقه بدون سکو معنی ندارد!
مسابقه بزرگ سال، کوچک بود.

منبع: تابناک