تبیان، دستیار زندگی

بزرگ‌ترین فسادی که در نرخ ارز به وجود آمد

عسگراولادی در واکنش به این که بانک مرکزی در جوابیه خود گفته است: شفافیت هدف اصلی سامانه نیماست و برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و این که تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و طی سالیان طولانی، در اتاق‌های بسته حوزه تجارت خارجی کشور را قبضه کرده‌اند و صرفاً منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
عسگر اولادی
بانک مرکزی در واکنش به اظهارات یکی از صادرکنندگان با سابقه و مشهور کشور، جوابیه‌ای خطاب به ایشان منتشر کرد. با نگاهی به متن این جوابیه، مشخص شد منظور از شخص مورد نظر، اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین بوده است.


اسدالله عسگراولادی اظهار داشت: بنده شصت سال است که فقط با یک شرکت صادرات انجام می‌دهم و در تمام این مدت مشغول صادرات خشکبار بوده‌ام.
 
وی در پاسخ به این که چرا بانک مرکزی گفته شما دو شرکت دارید و تا پایان آبان امسال بیش از ۱۶ میلیون یورو نیز صادرات داشته‌اید که هنوز وارد چرخه اقتصادی نشده است، اظهار داشت: بنده سه ماه است که صادرات را تعطیل کرده‌ام و از طرفی تنها با یک شرکتی که دارم، در تمام شش ماه امسال، بیش از یک‌میلیون یورو صادرات نداشته‌ام که آن ‌هم هنوز سررسیدش نرسیده است. وی ادامه داد: این‌ها دروغ می‌گویند، چیکارش کنم؟ بانک مرکزی می‌خواهد با این حرف‌ها، سربه‌سر من بگذارد.
 
با اسدلله عسگراولادی بیشتر آشنا شوید
وی در خصوص مشکلات کنونی صادرات اظهار داشت: وقتی اکنون صادرات داریم (صادرات خشکبار)، طرف خریدار (خارجی) به بنده می‌گوید، یک بانک معرفی کن تا پول واریز کنم. من هم می‌گویم نیما واریز کنید. در مقابل، طرف خارجی می‌گوید: نیما را نمی‌توانم واریز کنم. چقدر باید بگویم خارجی‌ها نیما را نمی‌شناسند.

حتی اگر اسم نیما را ببریم، حساب‌هایمان را می‌بندند، زیرا تحریم هستیم. با این شرایط، پیش‌بینی می‌کنم که صادرات کمتر شود؛ هرچند برای صادرات خشکبار در شرایط فعلی، کار بسیار سخت شده و به همین دلیل، سه ماه است صادرات خشکبار را تعطیل کرده‌ام.

عسگراولادی در پاسخ به این که چه باید کرد، اظهار داشت: به نظر بنده راهکار کنار گذاشتن سامانه نیماست، زیرا اگر راه را باز نکنند، صادرات روز‌های سخت‌تری را تجربه خواهد کرد و کمتر می‌شود. وی ادامه داد: باید نیما را حذف کنند و در مقابل، جواز صادراتی صادرکننده را تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی به واردکننده بدهند تا کالای مورد نظر را وارد کند.

عسگراولادی در واکنش به این که بانک مرکزی در جوابیه خود گفته است: شفافیت هدف اصلی سامانه نیماست و برخی آقایان شفاف و صادقانه با مردم صحبت نمی‌کنند و این که تمایلی ندارند در فضای شفاف فعالیت کنند و طی سالیان طولانی، در اتاق‌های بسته حوزه تجارت خارجی کشور را قبضه کرده‌اند و صرفاً منافع شخصی و گروهی خود را می‌بینند" خود بانک مرکزی شفاف نیست و بی شفاف‌ترین است...

عسگراولادی در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص اینکه آیا این امکان دارد که بانک مرکزی در سال آینده، نرخ ارز را تعدیل و کاهش دهد، گفت: خیر. بانک مرکزی نمی‌تواند با این برنامه‌هایش کاری کند.

به گفته عسگراولادی، بزرگ‌ترین فسادی که در نرخ ارز به وجود آمد، اعلام نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. قبل از ۴۲۰۰ تومان، ما دو نرخ داشتیم، ولی بعد اعلام دلار ۴۲۰۰، ما با پنج نرخ ارز روبه رو شدیم. در این خصوص باید به گفت وگوی اخیر این فعال اقتصادی ۸۵ ساله در برنامه دست خط اشاره کرد. وی در آن برنامه گفته بود: نرخ اصلی ۴۲۰۰ تومان است. بعد نرخ نیما و سپس نرخ سنا است. نرخ هواپیمایی، نرخ دانشجو جداست، نرخ بیمار جداست، مسافر جداست. همه این‌ها نرخ‌های متفاوت است. یک نرخ نیست. این خیلی بد است. یک نرخ هم در بازار آزاد است. مردم بلاتکلیف هستند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به آخرین وضعیت همکاری بانک کونلون چین با فعالان اقتصادی اظهار داشت: کونلون در حال حاضر برای آن‌هایی که می‌توانند شرکت ثبت کنند، روبه‌راه و مشغول است.
منبع: تابناک