تبیان، دستیار زندگی

سریال‌های تاریخی کارهای «الف» هستند

بازیگر پیشکسوت تئاتر و تلویزیون درباره دلایل ماندگاری آثار و مجموعه‌های تاریخی تلویزیون سخت گفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«مهوش صبرکن»
«مهوش صبرکن» در پاسخ به این پرسش که شما در کارهای تاریخی مختلفی حضور داشته‌اید و این موضوع به ذهن بیننده متبادر می‌شود که یک پای ثابت آثار تاریخی هستید و کارگردان‌ها همیشه یک نقش را هم در این نوع آثار برای شما در نظر می‌گیرند، گفت: خودم این طور فکر نمی‌کنم. زیرا من در کارهای متفاوتی حضور داشته‌ام. ژانر برخی از این کارها اجتماعی بوده و ربطی به مسائل تاریخی نداشته است. مثلاً  قبل از پشت کوه‌های بلند در سریال «جراحت» حضور داشتم که در کنار ثریا قاسمی، امین تارخ و... کار کردیم، یک سریال مناسبتی برای ماه رمضان بود و مورد استقبال زیادی هم قرار گرفت.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم که کارهای تاریخی بیشتر دیده می‌شوند. اغلب سریال‌های تاریخی کارهای «الف» هستند. شما نمی‌توانید یک کار تاریخی مانند در چشم باد، روزی روزگاری و... را با یک اثر طنز مناسبتی مقایسه کنید. وقتی در یک کار طنز بازی می‌کنید، به محض تمام شدن سریال، نقش شما هم تمام می‌شود و مردم به کل داستان را فراموش می‌کنند اما کارهای تاریخی معمولاً ماندگار می‌شوند. 

این بازیگر توضیح داد: به نظر خودم دلیل انتخاب‌ها این است که من تئاتری هستم. حکم بازیگری تئاتر دارم و این مسائل باعث می‌شود که کارگردان‌ها و تولیدکنندگان متقاعد شوند که از عهده کار برمی‌آیم. به نظرم، کارگردان‌ها و تولیدکنندگان بزرگ می‌توانند به خوبی فرق میان بازیگران واقعی را با کسانی که نورچشمی هستند و یا به صورت سفارشی وارد کار شده‌اند، بفهمند. فکر می‌کنم دلیل دعوت شدنم به کارهایی مانند پس از باران، پشت کوه‌های بلند و دیگر کارهای تاریخی این است که توانایی بازی در این نوع ژانرها را دارم.

وی همچنین درباره ارتباط گرفتن مخاطبان غیر ایرانی با آثار ایرانی نیز اظهارداشت: سریال‌های ایرانی معمولا در کشورهای همسایه با استقبال بسیاری روبرو می‌شوند. به عنوان مثال این روزها «پشت کوه‌های بلند» از آی فیلم 2 پخش می‌شود که این سریال داستان جالب و منحصر به فردی دارد، فقط اگر با لهجه اصفهانی مشکلی نداشته باشند و آن را متوجه شوند، فکر می‌کنم از دیدنش لذت ببرند. البته من آشنایی زیادی با سلیقه تاجیکستانی‌ها و افغانستانی‌ها ندارم، اما امیدوارم از دیدن این مجموعه لذت ببرند.

صبرکن با بیان اینکه البته واقعیت این است که «پشت کوه‌های بلند» آن طور که شایسته بود، مورد استقبال قرار نگرفت، تصریح کرد: دلایل مختلفی برای دیده نشده این سریال وجود داشت، اولاً، زمان پخش بسیار بدی را برای این کار در نظر گرفته بودند. پشت کوه‌های بلند از شبکه سه سیما و ساعتی پخش می‌شد که معمولاً کارمندان در آن ساعت خواب هستند تا صبح زود بیدار شوند و مجدداً به سر کار بروند. موضوع بعدی اینکه، پخش این سریال با جام جهانی مصادف شد و به همین دلیل در پخشش وقفه افتاد. خلاصه اینکه همه عوامل دست به دست هم دادند تا این مجموعه به خوبی دیده نشود. به همین دلیل بازخورد زیادی از طرف مردم نگرفتیم.

وی ادامه داد: درحالی که  آقای احمدجو کارگردان باسابقه این کار را کارگردانی کرده‌اند، یعنی اینکه کار قوی‌ای را می‌بینید. ایشان فرد کاربلدی است؛ نویسنده‌ای که به جرأت می‌توان گفت در ژانر خودش نظیر ندارد. متأسفانه در سریال پشت کوه های بلند مورد بی مهری قرار گرفت و به همین دلیل الان دیگر کار نمی‌کند. ما باید قدر داشته‌هایمان را بدانیم و از آن ها استفاده کنیم.

بازیگر سریال جهانی یوسف پیامبر(ع) عنوان داشت: به طور کلی می‌توان گفت که این کار متن بسیار قوی و کارگردانی خوبی داشت. بازی‌های قوی و حرفه‌ای را در آن شاهد بودیم. یکی دیگر از مزایای سریال این است که بسیار کم خرج بود. این نکته خیلی مهم است که برای این کار هزینه زیادی نشد، امّا بازی‌ها و کارگردانی قوی دارد و متن خوبی دارد. این ها مسائلی است که نباید به آسانی از کنارش گذشت. مثلاً شما باید این کار را با کارهای تاریخی دیگری که هزینه‌های هنگفتی برایشان شده است، مقایسه کنید تا متوجه ارزشش بشوید.

وی در پایان گفت: اگرچه آن طور که شایسته بود، سریال دیده نشد ولی من دوستش داشتم و دارم. «پشت کوه‌های بلند» به لحاظ گریم، لباس و بازی خاصی که داشتم، برایم جالب بود. توصیه من این است که این سریال را باز هم از یک شبکه خوب و در یک زمان خوب پخش کنند. مطمئناً این کار دیده خواهد شد و مورد استقبال زیادی قرار خواهد گرفت. امیدوارم این اتفاق در آی فیلم ۲ بیفتد.

منبع:فارس